Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy Bucha'yı Ziyaret Etti: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy Bucha Ziyaretinde Neler Yaşandı? - Webhaberim
Güncel

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy Bucha’yı Ziyaret Etti: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy Bucha Ziyaretinde Neler Yaşandı?

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in kuzeybatısında yer edinen Bucha kentini geçtiğimiz günlerde Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ziyaret etti. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy Bucha Ziyaretinde Neler Yaşandı? Türkiye’de heyetler görüştü ve ondan ilkin Dışişleri Bakanları buluştular. Ukrayna ve Türkiye görüşmelerinde neler yaşandı? Daha fazlası ve son dakika gelişimleri haberimizin detaylarında…

Uydu teknolojileri şirketi Maxar, Bucha’da bir kilisenin bahçesindeki toplu mezarı gösterdiğini kaydettiği bir fotoğraf yayınladı. Uydu şirketinden meydana getirilen açıklamada, 31 Mart’ta elde edilmiş görüntünün, “kilisenin güneybatısında yaklaşık 14 metre uzunluğundaki bir mezar alanını gösterdiği” ifade edildi.

Bucha Kiev’in 37 kilometre şimal batısında bulunuyor

Ukrayna Rusya’nın terk etmiş olduğu bölgelerde 410 sivile ilişik cesedin bulunduğunu kaydetti. Bucha’da bu sayının 300 civarında olduğu ifade ediliyor.

UKRAYNA DEVLET BAŞKANI ZELENSKİY BUCHA’YI ZİYARET ETTİ

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus birliklerinin çekilmiş olduğu Kiev bölgesindeki Bucha ve Irpin kentlerini ziyaret etti. Bucha’da Rus konvoyunun imha edilmiş olduğu noktayı ziyaret eden Zelenskiy, beraberindeki askeri konvoyla beraber yaralanan sivil yerleşim bölgelerinden geçerek bölgeden ayrıldı. Zelenskiy, ondan sonra beraberindeki askeri konvoyla beraber Irpin’e geçerek araştırmalarda bulunmuş oldu.

Zelenski katliamın yaşandığı Bucha’da araştırmalarda bulunmuş oldu

Bucha’da yaşanmış olan katliamın ‘cenk suçu’ bulunduğunu belirten Zelenksi, dünya liderlerinin Bucha cinayetlerini ‘soykırım’ olarak tanıyacağını söylemiş oldu. Zelenski açıklamasında “Bugün gazetecilerin burada olması bizim için çok önemli. Dünyaya burada ne olduğunu göstermenizi istiyoruz. Sivil halkın çabaladığını görmenizi istiyorum. Elektrik, su olmadan yaşıyorlar. Halk ve yönetim arasında bir fark yok. Birçok yerde yönetimi ele geçirdiler ve öldürdüler. Burada Rusya ile savaşan yerel yönetim de bulunuyor. Bugün insani yardım yapıldı. Yardımları alan insanlar sokak hayvanlarına yardımın yapılıp yapılmayacağını da sordu. Bu bizim insanımızı açıklıyor. Hayvanları bile düşünüyoruz. Bu şehirde yapılanlar da Rus askerlerinin kim olduğunu açıklıyor. Bu savaş suçu soykırım olarak anılacak” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA VE TÜRKİYE GÖRÜŞMELERİNDE NELER YAŞANDI?

Türkiye’de Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanlarının görüşmesinde tam anlaşamadıklarını ve bu görüşme sürecini Rusya’nın bilgili olarak uzattığının altını çizen Zelenski, “Türkiye’de heyetler görüştü ve ondan ilkin Dışişleri Bakanları buluştular. Anlaşamadılar ve niçin anlaşamadıkları belli. Rusya müzakereleri uzattıkça onlar için ve savaşın durumu için fena olacak. Şu sebeple bizim ordumuz gelip işgale son verince neler bulunduğunu siz de burada görüyorsunuz. Bunları görüp konuşmak oldukca zor. Eğer düşünmeyi becerebiliyorlarsa hızlıca düşünmeliler” dedi.

Mariupol’deki son duruma yönelik de izahat icra eden Zelenski, “Mariupol’de durum zor. Ben ordumuzla sürekli irtibat halindeyim. Tahliyeler konusunda Türkiye ile görüşüyoruz. Yakın zamanda cevap alacağız” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’da saldırıları devam ederken, Rus ordusu tarafınca Ukrayna’nın Bucha kentinde sivillerin toplu bir halde ve işkenceyle öldürülmüş olduğu iddialarına Kremlin’den yalanlama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov yapmış olduğu açıklamada, “Rusya, Bucha’daki insanların ölümüne sebep olduğu yönündeki iddiaları reddediyor. Konular uluslararası düzeyde tartışılmalı. Bu konu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BM) toplantısında ele alınmalı. Bu girişimin engellendiğini biliyoruz. Diplomatlarımız bu konunun Güvenlik Konseyi’nin gündemine taşınması için yoğun çaba gösterecek. Bu ciddi bir konu” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri