Güncel

Vücutta morarma neden olur? Vücutta oluşan morluklar neyin belirtisi?

Vücutta morarma neden olur? Vücutta oluşan morluklar neyin emaresi?

Vücutta morarma çoğu zaman ciltte meydana gelen bir travma sebebiyle ortaya çıkar. Travma ise vücudun belirli bir bölgesinde meydana gelen kesik yada darbe sonucu yaralanmaya verilen isimdir. Herhangi bir yaralanma bir oldukça vakada kılcal damarlar adında olan ufak kan damarlarının patlamasına neden olur.

Ciltte oluşan travma dışı morluklar birçok değişik hastalıktan kaynaklanabilir. Bu hastalıkların başlangıcında kan hastalıkları yer alır. Pıhtılaşma bozukluğuna bağlı olarak çoğunlukla oluşan morluklar, lösemi, lenf bezi hastalıkları ve kemik iliği kanseri benzer biçimde ciddi sıhhat problemlerine bağlı olarak görülebilir.

Birden fazla yerde morarma var ise, Morluklara diş eti, burun, genital bölge kanaması eşlik ediyorsa, Morarmaya ek olarak ateş, halsizlik, lenf bezi şişmesi var ise, Ufak bir travma sonucunda oldukça büyük bir morluk oluşuyorsa, ne olursa olsun bir hematoloji uzmanına başvurun.


Vücutta morarma neden olur? Vücutta oluşan morluklar neyin emaresi?

Kandaki pıhtılaşma bozukluğuna bağlı morarmalar meydana gelebilir. Pıhtılaşma bozukluğu trombosit adında olan pıhtılaşma hücrelerinin azalmasına yada işlevlerinin bozulmasına bağlı olabileceği benzer biçimde, vücutta pıhtılaşmayı elde eden bazı proteinlerin tamamlanmamış olmasına da bağlıda yaşanabilir


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri