Güncel

Yabancı Çalışma İzni Nasıl Alınır Sorularının En Detaylı Cevapları Açıklandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın resmi internet sayfası csgb.gov.tr adresi üstünden elektronik başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Sizden istenen belgelerin çıktısı alınmış, noter tarafınca onaylanmış ve ıslak imzalı olmalıdır.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Teslim etmeniz ihtiyaç duyulan evraklar, işveren tarafınca ve yabancı uyruklu kişiler tarafınca bizzat hazırlaması ihtiyaç duyulan belgeler olarak ikiye ayrılmaktadır.Belgeler elektronik ortamdan iletileceği şeklinde sonraki aşamada orijinal belgeler lüzumlu mecralara ulaştırılmalıdır.

Yabancı Uyruklu Kişiler İçin;

– Çalışma izni bununla beraber oturma izni şartını da getirmektedir. Türkiye’de eğitim alan yabancıların tahsil izinleri hariç tutulmakla birlikte, minimum altı ay olmak suretiyle tescillenmiş oturma izinlerinin örneği gerekiyor.
– Pasaport belgesinin nüshası. Notere bağlı olarak hizmet veren yeminli tercüman tarafınca çevrilmesi gerekmektedir. (Pasaportunuzun geçerliliği, emek harcama izninizin son tarihinden 2 ay daha uzun olmalıdır.)
– Ülke içinde anlaşmış olduğunuz işveren tarafınca onaylanmış iş sözleşmesi.
– Diploma belgesinin nüshası. Diğer belgelerde olduğu şeklinde mezuniyet belgesi örneği de çeviri edilmiş olmalıdır.
– Başvuru sahibi hakkında referans mektubu.
– Çalışma izni uzatmak isteyen yabancılar için ek olarak, emek harcama izni kartı nüshası da gerekmektedir.

İşverenler İçin;

– Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapılmış emek harcama izni başvurusuna dair dilekçe
– Alım yapılacak yabancı personel için müracaat formu (Çalışma izni formu)
– Kurumun son bir yılına ilişik kar/ zarar durumunu gösteren belge. Yeminli mali müşavir ve vergi dairesi tarafınca onaylı olmak durumundadır.
– Kurumun/ firmanın ana para yapısını ve ortaklık bilgilerini kapsayan Türk Ticaret Sicili Gazetesi. Bu belge için yalnızca elektronik gönderim yeterlidir.
– Firma adına başvuruda bulunacak kişinin yetkisini tescillendiren noter onaylı vekaletname
– Şirket etkinlik belgesi
– Kurumun vergi durumunu ve borcu olmadığını gösteren belge
– Mimarlık, mühendislik benzeri alanlar için uzman yabancı personel alımlarının gerçekleşmesi için şirkette, aynı pozisyonda çalışan Türk personelin de olması gerekmektedir.

Çalışma İzni Başvuru Süreci

Başvuru sürecinde ilk aşamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tamamlanmamış olan belgelerin tespitini yapar. Başvuru sahipleri, tamamlanmamış belgeler mevzusunda bilgilendirilir ve tanınan süre içinde tamamlamaları istenir. Tamamlandıktan sonrasında belgeler direkt işleme koyulur ve lüzumlu araştırma süreci başlatılmış olur. Başlangıç tarihinden itibaren  gün içinde Bakanlık, yanıtını başuru sahiplerine ve işverene bildirmektedir.
Başvuru onayı ya da reddine karar verilmeden ilkin ilgili kurum ve mercilere danışılmaktadır. ile  gün içinde danışılan kurumlardan geri dönüş gelmektedir. Başvuru sürecinde vatandaşı olunan ülke ile ikili ilişkilere, Türkiye’nin ekonomik durum ve sektör içindeki konumuna ve müracaat sahibinin katkısının ne düzeyde olacağına bakılmaktadır.
Kuzey Kıbrıs üstünden meydana getirilen başvurularda, Türk kökenli ülkeler için meydana getirilen uygulamalar kapsamında ikamet iznine haiz olanlarda, Sığınmacı konumundakiler ve vatansız statüsüne haiz ola kişilerde bu süreç daha değişik işlenmektedir.

Çalışma ve Oturma İzni Harç Tutarları

Bakanlık tarafınca düzenlenen veriler, her güncellemeden sonrasında Resmi Gazete’de duyurulmaktadır.
Çalışma izni için ihtiyaç duyulan ücretler; süreli, sınırsız ve bağımsız şekilde olmak suretiyle 3’e ayrılmıştır. En güncel harç tutarları;

Süreli Çalışma İzni Belgesi (Maksimum 1 yıl için) : 1520, 20 TL
Süreli Çalışma İznini 2 senelik uzatılması: 3150,40 TL
Süreli Çalışma İzninin 3 senelik uzatılması: 3742, 60 TL
Sınırsız Çalışma İzni Belgesi: 14369, 70 TL
Bağımsız Çalışma İzni Belgesi: 13982, 70 TL
Tüm emek harcama izin belgeleri için istenen kart bedeli ise 159 TL’dir.

Oturma izinleri ise, hangi ülkeden başvurulduğuna bakılırsa değişkenlik göstermektedir.
Oturma izni için lüzumlu kart bedeli 159 TL iken; tek girişlik vize tutarı ise 795, 80 TL olarak belirlenmiştir. Oturma izni için alınan ilk ay tutarı, öteki aylara bakılırsa istisnai olarak daha çok olmaktadır.

Tüm harç ödemeleriniz için Ziraat Bankası, VakıfBank ve İş Bankası’nı kullanabilirsiniz.

Çalışma İzni Uzatma Başvurusu

Uzatma başvuruları da aynı şekilde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderilmelidir. Uzatılması talebine ilişkin müracaat talebiyle birlikte, yukarıda belirtmiş olduğumuz işveren ve yabancı uyruklu personele ilişik belgelerin de iletilmesi gerekiyor. İlk müracaat esnasında istenen belgelerin yanı sıra; işveren kurumdan emek harcama izninin uzatılması talebine ilişkin dilekçe ve yabancı personel müracaat formu gerekiyor. Ek olarak, çalışmış olan yabancı personelin SGK sicili ve yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğine dair belge istenmektedir.
Başvuran şahıs ise eski belgelerine ek olarak, bundan önceki emek harcama iznine dair belge iletmesi kafi olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri