Yıllar geçtikçe daha az yabani oldum - Webhaberim
Televizyon

Yıllar geçtikçe daha az yabani oldum

Meriç Aral ve Efe Tunçer, Zorlu PSM YouTube kanalında gösterilen ‘Teras Noir’ adlı programlarında bu hafta yeni çıkan albümleri ‘Sirenler’ ile ses getiren Mor ve Ötesi grubunun vokalisti Harun Tekin oldu.

Harun Tekin, Meriç Aral ve Efe Tunçer’in “Sosyal yaşamda yabani misindir?” sualine “Yabaniyimdir azıcık. Seneler geçtikçe daha az yabani oldum diyebilirim. Hakikatinde bu hep böyledir; ufakken sevecen olanlarda yabanileşme, çocukken yabani olanlarda yaş ilerledikçe sevecenleşme bulunduğunu gözlemleyebiliriz.
Resim meselesi şu çehreden esrarengiz geliyor; insanoğlu ‘Seni baktık hadi bunu ispatlayalım’ refleksiyle yöneliyor ve aniden fotoğraf çekilmek istiyor. Ancak aramızda hiçbir muhabbet olmadan bunu yapmak enteresan geliyor” diye yanıt verdi.

“Hatta beni Koray Candemir dahi varsaymış olabilirsin. Zira bir defasında Koray’la birlikte konserdeyken bizlere birlikte rol alan rodimizi meşhur biri varsayıp resmini sürüklememizi isteyen biriyle karşılaşmıştık” diyen Tekin, hatırasını şöyleki söyledi:

“Korayla resmi sürükledikten sonrasında rodimiz fazlaca mutlu olurken fotoğraf çekilen fanatik da dostlarına rodiyi kastederek ‘meşhur, meşhur’ diye haykırdıktan sonrasında neşeden ağlayarak ayrılmıştı yanımızdan.”

“HEP YENİ BİR ŞEY YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Harun Tekin, “Kendi içinde kökleri olan, kendi köklerine bağlı kalan ve her dönem dinleyicisini etkileyen müzikleri iyi mi üretiyorsunuz?” sualine şöyleki yanıt verdi:

“Biz hakikatinde kesintisiz değişen fakat kimliğini de gözeten bir müzik yaptığımızı düşünüyoruz.
Fakat şunu fark ettik ki hakikatinde biz hep bir evvelkine bakılırsa başka bir şey halletmeye çalışıyoruz. O başka bir şey, Türkiye’deki genel müzik skalasında zati bizim yaptığımız diğer şeylere yakın kalıyor. Mesela bizim kendi müzik âlemimizde ürettiklerimiz apayrı bir tasarı şeklinde kalıyor. Belki de bu cihanları azıcık daha yaklaştırmaya çalışıyoruz o vakit da ‘aa evet bu evvelkinden daha değişikmiş’ kısımları da ortaya çıkıyor. Sirenler albümünde örnek olarak fazlaca zamanlılık üstüne bir şey kurmaya çalıştık.
Eğer bu üçünün de bulunduğunu seziyorsa dinleyiciler o vakit hoş bir şey oluyor.”
0111

“BİRAZ DURUP YAVAŞLAMAK GEREKİYOR”

“Bir toplumun ve fertlerinin geçmişi, geleceği ve şimdiyi aynı melankoliyle, aynı umutla ve aynı duyguyla tecrübelemesi nedir senin açından?” sualine Tekin, “Duygular takip edeni güç şeylerdir esasen. Naomi Klein’ın ‘Şok Doktrini’ adlı bir kitabı vardı ve onun söylediği şeyi biz yaşadık.
Zira hiddetin gideceği bir yer var fakat oraya gitmesindense yakaladığımız ekiplere, bayana, adama özetlemek gerekirse her türlü gündem içinde nereye giderse gitsin biçiminde yaşıyoruz” diyen Tekin, “Başka Bir Deyişle sinirleneceğin yeri çağrıştırma diye oluşturulan bir şok doktrini var. Elbette yaşadığımız çağ ile fazlaca ilgisi var. Bizler işimiz gereği geleneksel medya olmayan toplumsal medya hesaplarımızı etkin kullanıyoruz sadece tamamen kapatan insanoğlu bu duygu gitgellerini daha sağlıklı yaşıyor. Bu mevzuda en büyük faktörün de sürat bulunduğunu düşünüyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri