Memur ve Personel Alımı

Zamlar sonrası işçinin maaşı eridi! Asgari ücrete Temmuz’da bir zam daha: Kabul edilirse asgari ücret 6 bin 375 lira olacak

2022 seneyi minimum fiyat 4 bin 253 lira olarak uygulanıyor. Aşinayı şeklinde 2021 senesinde minimum fiyat 2 bin 825 lria olarak uygulanıyordu. Minimum Fiyat Tanımlama Komisyonu toplantıları sonrasında bir sonuc verildi ve bu karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca basın toplantısı düzen edilerek duyuruldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına gore minimum fiyat üstünden vergiler kaldırıldı. Bununla birlikte minimum fiyata yüzde 50 oranında bir zam yapılmış oldu.
Minimum Fiyat brüt 5.004 TL olurken net 4 bin 253 TL olarak açıklandı. Minimum Fiyatın patrona maliyeti ise 5 bin 879 TL olarak açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu açıklamalarında 2022 senesinden itibaren minimum fiyattan alınan damga ve kazanç vergisini kaldırdıklarını belirterek bu iki verginin kaldırılmasıyla patron kesimi 450 TL’lik ilave yükten kurtardıklarını bildirdi.

ÜCRETLER TAMAMEN ERİDİ

Minimum fiyat 4 bin 250 lira oldu sadece gelen zamlar sonrasında yurttaş sanki 2 bin825 liranın daha da altında ücret alıyor şeklinde oldu.
Bunun peşinden su maliyetlerine de zam yapılırken yurttaşın esas giderleri olan bu kalemlerde maliyetler oldukça arttı. Elektrik faturalarına meydana getirilen zamlar sonrasında oldukça tepki kazançken yeni düzen etmeler de hayata geçirildi. Ardından devlet yardım paketlerini yaşama geçirdi ve elektrik ile doğalgaz faturaları için hanelere nakit para verileceği bildirildi.

MAZOT REKOR KIRDI

Bunun yanı sıra esas yiyecek ürünlerine zam yapılırken zam şampiyonu ise ayçiçek yağ maliyetleri oldu.
Bunun yanı sıra kanayan bir yara da mazot maliyetleri oluyor. Benzin ve motorin maliyetlerine dev zamlar yapılmış oldu. Bu zamlardan otogaz maliyetleri de kısmetini aldı.  Yükselen maliyetler için mazot istasyonları ve bankalar tarafınca çeşitli kampanyalar düzen edilse de sürücülerin kanayan yarasına takat olmuyor. Benzin ve motorin maliyetleri 21 lira seviyesine kadar kazançken LPG maliyetleri de 11 – 12 lira seviyesine kadar çıktı.

ASGARİ FIYATA YENİ ZAM ÇAĞRISI

Hal bu şekilde olunca emekçinin almış olduğu minimum fiyat da yeterli gelmemeye başladı.
Bundan kaynaklı olarak hükümete fazlaca ehemmiyetli bir davet yapılmış oldu. Bu davet ile emeklilere yapılacak Temmuz zammı şeklinde minimum fiyata da Temmuz ayında zam yapılması planlanıyor. Yurttaşlar geleneksel medya olmayan toplumsal medya üstünden arzlarını gündeme getirerek hükümete davet yapıyorlar.

KABUL EDİLİRSE 6.375 TL OLACAK

Kullanmakta Olanlar minimum fiyatın bu zamlar karşısında erdiğini belirterek Temmuz ayında tekrardan yüzde 50 oranında zam yapılmasını arz ediyorlar. Bu talep fazlaca rakamda kullanmakta olan tarafınca belirtilirken bu talep kampanyasının uzun bir müddet devam edeceği öngörülüyor.
Eğer bu arz TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLISI’ye gelip kabul edilirse ve Temmuz ayında yüzde 50 oranında zam yapılırsa Temmuz ayından sonrasında minimum fiyat 6 bin 375 lira olacak.

Bu arzlara hemen hemen karşılık verilmezken bir gelişme olduğunda, izahat yapıldığında, yeni arzlar ortaya çıktığında okuyucularımızı sitemiz ve mobil uygulamamız üstünden anlık olarak bilgilendireceğiz. Kamupersoneli.net olarak okuyucularımızın arzlarını gündeme getirmeye devam edeceğiz.

(*6*)Batuhan ESAS / Kamupersoneli.net – Hususi Haber

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri