Genel

Zelensky: Rusya’nın, BM’deki veto hakkı elinden alınmalı

  • Haberler

  • Dünya Haberleri


  • Zelensky: Rusya’nın, BM’deki veto hakkı elinden alınmalı

Zelensky: Rusya’nın, BM’deki veto hakkı elinden alınmalı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, ülkesine karşı kabahat işlendiğini ve bu yüzden Rusya’ya ceza verilmesini, BM’deki veto hakkının elinden alınmasını talep etti.
  • 22.09.2022 – 07:42
  • Güncelleme : 22.09.2022 – 08:45


Telegram ile paylaş

Google News’de takip et

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Birleşmiş Milletler 77’nci Genel Kurulu’na hitap etti. Zelenski, savaşın bir kabahat bulunduğunu belirterek, “Suç Ukrayna’ya karşı işlendi ve adil bir ceza talep ediyoruz.Rusya’nın, BM’deki veto hakkı elinden alınmalı” dedi.

Konuşmasında bu cezanın bir tek Ukrayna için değil, dünya için bulunduğunu belirten Zelenski, “Suç Ukrayna’ya karşı işlendi ve adil bir ceza talep ediyoruz. Suç devlet sınırlarımıza karşı işlendi, kabahat halkımızın canına karşı işlendi. Suç kadınlarımızın ve erkeklerimizin onuruna karşı işlendi. Rusya’nın yasadışı savaşıyla kışkırttığı feci türbülansın cezası… Bu ceza bir tek biz Ukraynalılar için değil, tüm dünya için” dedi.

Zelensky: Rusya’nın, BM’deki veto hakkı elinden alınmalı #1

“Ukrayna sulh, Rusya harp istiyor”

DHA’nın haberine gore; Ukrayna’nın sulh istediğini vurgulayan Zelenski, “Ukrayna sulh istiyor. Avrupa sulh istiyor. Dünya sulh istiyor. Savaş isteyenin kim bulunduğunu gördük. Tüm BM üye ülkeleri içinde, konuşmamı bölebilseydi, bu savaştan memnun bulunduğunu söyleyecek tek bir şahıs var. Ukrayna, BM Şartı’nın 51. maddesi uyarınca meşru savunma hakkını kullanarak harp alanında enerjisini gösterdi. Şimdi ya da gelecekte kimse bizlere zayıflıkla yaklaşamayacak. Bu mücadeleden bir netice alıyoruz. Bu savaşın sonunun nasıl sonuçlanacağını ve istikrarlı bir barışın garantisinin nasıl sonuçlanacağını görüyoruz” diye konuştu.

Zelensky: Rusya’nın, BM’deki veto hakkı elinden alınmalı #2

“Rusya, savaşı bitirmek zorunda duracak”

Rusya’nın savaşı bitirmek zorunda kalacağını, internasyonal hukukun üstün bulunduğunu belirten Zelenski, “Rusya, saldırganlık suçunu durdurmak yerine, onu tam ölçekli bir işgale dönüştürdü. Kendimizi savunmaktan başka çaremiz yok. Bunu yapıyoruz. Saldırganı, Ukrayna devletinin internasyonal kabul görmüş sınırının ötesine itiyoruz. Ukrayna ile Rusya arasındaki görüşmelere erişince, muhtemelen Rusya’dan görüşmeler hakkında değişik sözler duydunuz. Görüşmelerden bahsediyorlar fakat askeri seferberlik duyuru ediyorlar. Görüşmelerden bahsediyorlar fakat Ukrayna’nın işgal altındaki topraklarında sözde referandumlar yapıyorlar. O vakit doğru olan nedir? Rusya’daki askeri seferberlik doğrudur. Sözde referandumlar da doğrudur. Rusya harp istiyor, bu doğru. Ancak Rusya tarihin akışını durduramayacak. İnsanlık ve onun internasyonal hukuku, tek bir terörist devletten daha güçlüdür. Rusya bu savaşı bitirmek zorunda duracak” ifadelerini kullandı.

Zelensky: Rusya’nın, BM’deki veto hakkı elinden alınmalı #3

“Savaştan kaçınmak için 88 görüşme yapılmış oldu”

Rusya’yı “terörist bir devlet” olarak nitelendiren ve ülkesinde işlenen suçlara karşı hususi bir mahkeme kurulması icap ettiğini de korumak için çaba sarfeden Zelenskiy, Rusya ile savaşmamak için müzakerelerde yoğun çaba sarf ettiklerini söyleyerek, “Bu savaşı kışkırtan biz değildik. Savaştan kaçınmak için 88 görüşme yapılmış oldu. Ancak Rusya bu hücum suçunu durdurmak yerine onu büyük bir işgale dönüştürdü” ifadelerini kullandı. Zelensky, hitabının arkasından ise Genel Kurul’da ayakta alkışlandı.

Zelensky’den sulh için 5 madde

Rusya ile sulh için 5 maddde açıklayan Zelensky, “Formülümüzün beş maddesi, saldırganlığın cezalandırılması, yaşamın korunması, güvenliğin ve toprak bütünlüğünün restorasyonu, güvenlik garantileri ve kendimizi müdafa kararlılığı. Bu aslına bakarsanız Rusya tarafınca iyi malum kabahat ve ceza formülüdür” dedi.

“Bu formülde eksik olan tek şey tarafsızlık” ifadelerini kullanana Zelensky, “İnsani değerler ve sulh hücum altındayken tarafsızlıktan bahsedenler başka bir anlama geliyor. Kayıtsızlıktan bahsediyorlar. Savaş koşullarını oluşturan da budur. Barış koşullarını oluşturmak için düzeltilmesi ihtiyaç duyulan şey bu” dedi.

Zelensky: Rusya’nın, BM’deki veto hakkı elinden alınmalı #4

Zelensky’nin hitabı engellenmeye çalışılmıştı

Geçtiğimiz Cuma günü BM Genel Kurulu’nda Zelensky’nin video ileti kanalıyla yapacağı hitap BM Genel Kurulu’nun tüm liderlerin şahsen konuşmasını mecburi kılması sebebiyle oylanmış, Zelensky’nin hitabı 101’e karşı 7 oyla onaylanmıştı. Rusya, Suriye, Kuzey Kore, Belarus, Küba, Eritre ve Nikaragua Zelensky’nin hitabını engellemek için oy kullanırken, Çin dahil 19 ülke çekimser kalmıştı.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri