Eğitim

Almanya’da Yüksek Lisans Yapmanın Şartları Nelerdir? Almanya’da Yüksek Lisans İçin Üniversite Diploma Puanı Önemli Mi?

Lisans eğitimini yurt haricinde sürdürmek isteyen kişiler bilhassa Almanya’da Yüksek Lisans Yapmanın Şartları Nelerdir? diye merak ediyorlar. Bizde bu içeriğimizde yüksek lisans eğitimini Almanya’da yapmak isteyenleri için genel şartları, yüksek lisans yapma ücretlerini, eğer lisans eğitimini Türkiye’de tamamlamışsa Almanya’da mezuniyet belgesi puanı ne kadar mühim? tüm bu soruların cevaplarını içeriğimizde bulabileceksiniz…

Almanya’da Yüksek Lisans Yapmanın Şartları Nelerdir?

almanya dayuksek lisans sartlari nelerdiralmanya dayuksek lisans sartlari nedir

Uluslararası saygınlığı olan bilimsel niteliği olan derecelendirme müesseselerinin yayımladığı sıralamalarda dünyanın en iyi üniversiteleri içinde gösterilen üniversitelere ev sahipliği yapması, diplomalarının dünya genelinde yüksek bir saygınlığının olması ve bu yüzden gerek iş yaşamında gerekse de üniversitelerde geniş kariyer olanakları sunması benzer biçimde birçok nedenle Almanya’daki yüksek lisans programlarına internasyonal öğrenciler tarafınca oldukça yüksek bir talep görmektedir.

almanya dayuksek lisans yapmanin sartlari nelerdiralmanya dayuksek lisans yapmanin sartlari nedir

Yukarıda bahsettiğimiz sebepler Almanya üniversitelerinin neredeyse tamamı internasyonal öğrenciler için saptanca uygulamakta ve başvuran öğrenciler arasından mezuniyet belgesi notları en yüksek olan öğrencilerin başvurularını almaktadır. Türkiye’deki ya da KKTC’deki üniversitelerin örgün eğitim veren 4 senelik bölümlerinden mezun olan öğrencilerden mezuniyet belgesi notu 4 üstünden minimum 2,70 olan öğrenciler Almanya üniversitelerinin yüksek lisans programlarına başvurabilirler; sadece unutulmamalıdır ki bu averaj birçok üniversitenin müracaat için istediği en düşük not averajıdır, bu sizin direkt üniversitede yüksek lisans yapacağınız anlamına gelmiyor.

Lisans düzeyinde eğitim görmüş olduğu alanla direkt ilgili olmayan yüksek lisans programlarına meydana getirilen başvuruları Almanya üniversiteleri çoğu zaman kabul etmiyor. yılını tamamlamış öğrenciler de Almanya üniversitelerindeki yüksek lisans programlarına başvurabilirler. Daha sonraki dönemlerde olan öğrencilerin başvuruları çoğu zaman negatif sonuçlanmakta, öğrencilere yüksek lisans eğitimini kendi üniversitesinde tamamlaması, doktora için Almanya üniversitelerine başvurması önerilmektedir. Yüksek lisans eğitiminin 1. senesinde alınan derslerin Almanya’da kabul edilip edilmeyeceği üniversitelerin sonucuna bağlıdır, sadece üniversitelerin çoğu zaman bu öğrencileri 1. Öğrencilerin Almanca yeterliklerini belgelendirebilmeleri içinse internasyonal geçerliği olan TestDaf-TDN 4, DSH-2, telc Deutsch C1 Hochschule,Goethe Zertifikat C2, DSD II-“Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz StufeII” sertifikalarından birine haiz olmaları gerekmektedir.

Şartlı Kabul Başvurusu

Hiç Almanca bilmeyen ya da Almanca yeterliği C1 düzeyinin altında olan öğrencilerin başvurularına “Şartlı Kabul Başvurusu” olarak adlandırılmaktadır. Bazı Almanya üniversiteleri asla Almanca bilmeyen öğrencilerin başvurularını da kabul ederken bazıları Almanca yeterliği A2, B1 ya da B2 düzeylerinde olan öğrencilerin başvurularını kabul etmektedir.

Almanya üniversitelerindeki hazırlık eğitimleri 6 aylık 2 yada 3 dönemden oluşmaktadır, sadece bazı üniversitelerde 4 döneme kadar çıkabilmektedir. Almancayı sözlü ve yazılı olarak akıcı halde kullanmak için öğrencilerin minimum 3 dönem Almanca dil eğitimi almaları tavsiye edilmektedir.

Almanya’daki bazı üniversiteler hazırlık eğitimlerini kendileri verirken bazıları öğrencilerini anlaşmış oldukları dil okullarına yönlendirmektedirler.

Hazırlık eğitimini başarıyla tamamlayarak minimum C1 düzeyinde Almanca yeterliğine ulaşan öğrenciler Almanya üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi almaya hak kazanırlar, sadece şartlı kabul almış olduğu bölümde saptanca kısıtlaması olan öğrencilerin yüksek lisans eğitimi için tekrardan müracaat yapması gerekebilir.

Başvuru Tarihleri

Ekim ayında süregelen ve sonbahar periyodu olarak adlandırılan dönemdeki yüksek lisans programlarına başvurmak isteyen internasyonal öğrencilerin 1 Haziran – 15 Temmuz tarihleri içinde başvurularını yapmaları lazım. Bu nedenle bu müracaat seçeneğini değerlendirecek öğrencilerin üniversitelerin mevzuyla ilgili duyurularını yakından takip etmeleri ehemmiyet arz etmektedir, şu sebeple müracaat süreçleri üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir.

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri