Atların Türk Kültüründeki Yeri Ve Önemi Kısaca - Webhaberim
Genel Kültür

Atların Türk Kültüründeki Yeri Ve Önemi Kısaca

Atların türk kültüründeki yeri ve önemi temalı bir araştırma yapınız.

Konuyu iki şekilde ele aldık;

1- Atların türk kültüründeki yeri ve önemi kısaca anlatımımız

2- Atların türk kültüründeki yeri ve önemi özet yazımız

Atların Türk Kültüründeki Yeri Ve Önemi Kısaca

  • Ekonomide büyük ehemmiyet sahipti.
  • Yük taşımada yarar sağlamış oldu.
  • Savaş süreçlerinde bir fazlaca savaşın kazanılmasında etkili oldu.
  • Oyunlarda fazlaca değişik tarzlarda kullanıldı.
  • Dini törenlerde birlikte rol almıştır.

Atların türk kültüründeki yeri ve önemi özet

Türk kültüründe, Atlar fazlaca büyük bir öneme haizdir. Bakıldığında Türkler, tarihsel süreçte atlara verdikleri önemle öteki kültürleri adeta etkilemişlerdir. Neden mi; Atları ilk evcilleştiren topluluk içinde yer alır Türkler, Atları yük taşımada, ulaşımda ve savaşlarda kullanmışlardır.

Neredeyse at sayımı daima yapılmakta idi; ellerinde ne kadar at bulunduğunu bilmek önemliydi. At sayısının fazlaca olması bir övünç kaynağıydı, toplulukların ve aşiretlerin bunu ne kadar önemsediği ortadaydı ve dahası devlet için de güvenliliğinin sağlanması için yegane güçtü.

Mesela; muharebeye girileceği süre yada seferberlik çıktığında hangi aşiretin yada topluluğun ne kadar atı var tespiti yapılıp, seferberlik için hazırda tutulmaktaydı.

Kaynaklara bakıldığında bir Türkün yanından kesinlikle at bulunmaktaydı, hatta bir söylentiye gore at ile beraber yaratılmışlardır. Bakıldığında hiçbir hayvan at kadar mühim değildi, o şekilde ki Türkmenistan’da AT BAKANLIĞI vardır, bu da atlara ne kadar ehemmiyet verildiğinin özetidir aslen.

Türk kültüründe atlar bilhassa; ”göçüt” yada ”yund”, ”at” olarak geçmekte idi. At yeni doğum yapmış ise ”KULUN” ondan sonra yaş ilerledikçe 2 yaşına gelirse ”TAY” adı verilmektedir.

Erkek ata ‘‘AYGIR”, dişi ata ise ‘‘KISRAK” adı verilmiştir. Bu arada tüm atların bir araya gelmiş olduğu sürü topluluğuna ”YILKI’‘ denilir. Atların Türk kültüründeki yeri ve önemi bu şekilde ortaya çıkmaktadır.

Türklerde, yerleşik kültür olmadığından o dönemde, göçebe olmaları, özgürlüklerine düşkünlük sebeplerinden dolayı atlara fazlaca fazla kıymet vermişlerdir o şekilde ki; Atların Türk kültüründeki yeri ve önemi oldukça fazladır.

Türkler, dini, toplumsal, ekonomik, askeri  hayatlarında her daim yer vermişlerdir; destanlar da fazlaca fazla bu kıymetli hayvana yer vermişlerdir. Türkler bilhassa savaşlarda adeta bir tabanca benzer biçimde atı kullanmışlardır.

Atın bir fazlaca hususi durumunu keşfetmişler ve bu bulgu de fazlaca süratli hareketlilik, ani manevralar yapabilme ve atsız birlikleri uzaktan etkisiz hale getirebilmek benzer biçimde özellikleri bir çok savaşı kazanmalarını elde etmiştir. Bunu gören öteki devletler at kültüründen oldukça etkilenmiş ve kendileri de bu tarz şeyleri hayata geçirmeye çalışmışlardır.

Bu arada atlar Türk geleneklerinde değişik gösterilerde kullanılan hayvanlardır. Türk kültüründe neredeyse iç içe olan cirit oyunları at üstünde oynanan fazlaca güzel bir oyundur. Geçmişten günümüze anane olan ata sporumuz cirit ise halen günümüzde oynanmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri