Genel

Çin, Ay’a ‘sıçrayan’ keşif aracı gönderecek

  • Haberler

  • Teknoloji Haberleri


  • Çin, Ay’a ‘sıçrayan’ keşif aracı gönderecek

Çin, Ay’a ‘sıçrayan’ keşif aracı gönderecek

Çin, Ay’ın cenup kutbunda keşif faaliyeti yürütmeyi amaçlayan Çang’ı 7 uzay görevine, yüzeyde devamlı iniş ve kalkışlar yapabilecek bir keşif aracı göndermeyi planlıyor.
  • 22.09.2022 – 02:16


Telegram ile paylaş

Google News’de takip et

South China Morning Post gazetesinin haberine nazaran, keşif aracının, Ay kraterlerinin devamlı karanlıkta kalan bölgelerine inip yine geri çıkabilecek özellikte olması planlanıyor.

Gazetenin, Çin Ulusal Uzay İdaresinden (CNSA) edinmiş olduğu bilgiye nazaran, türünün ilk örneği olacak vasıta, Ay yüzeyinde devamlı inip ve kalkarak yapacağı uçuşlarla tekerlekli yüzey araçlarına kıyasla fazlaca daha geniş bir alanda keşif yapabilecek.

Güneş enerjisiyle çalışacak

AA’nın haberine nazaran; Güneş enerjisiyle çalışabilen aracın, kraterlerin güneş gören yamaçlarında kendini şarj ettikten sonrasında karanlık bölgelere dalarak toprak incelemeleri yapması amaçlanıyor.

Kraterlerinin karanlık bölgelerinde Ay’da insan yaşamını olanaklı su ve minerallerin buz formunda bulunabileceği öngörülüyor.

Gazete, haberde, halen geliştirilmekte olan keşif aracının bir fotoğrafını yayımladı. Altı eklemli bacak üstünde duran altıgen prizma biçimli gövdesiyle bir örümceği çağrıştıran araçta, buz halindeki suyu, organik molekülleri ve hidrojen izotoplarını tespit edebilen çözümleme donanımları bulunacak.

Ay keşif programı

Çin, 2019’da “Çang’ı 4” robotik aracını Ay’ın karanlık yüzüne indirerek bunu başarabilen ilk ülke olmuştu. Ay’ın yüzeyinden örnek toplaması planlanan “Çang’ı 5” aracı ise 24 Kasım 2020’de uzaya fırlatılmış, toplamış olduğu 1,73 kilogram kaya ve toprak örnekleriyle 16 Aralık 2020’de Dünya’ya dönmüştü.

Çang’ı 4 ve Çang’ı 5 görevlerinin peşinden, 2023-2024 yıllarında yeni numune toplamayı amaçlayan Çang’ı 6 ve 2026’da Çang’ı 7 keşif araçlarının Ay’a gönderilmesi planlanıyor.

Çang’ı 7 görevinde, sıçrayan keşif aracının yanı sıra yörünge uydusu, iniş aracı, tekerlekli gezginci robotik vasıta ve iletim uydusunun olduğu 10’dan fazla vasıta ve donanım bulunacak. Araç ve donanımların minimum 8 yıl etkinlik yürütmesi ve Ay’da bir araştırma üssünün inşası için ihtiyaç duyulan emekleri yapması hedefleniyor.

Öte taraftan 2030’da Ay’a insanlı uzay görevi gerçekleştirmek de Çin’in hedefleri içinde bulunuyor.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri