Eğitim

Dedektif Kurukafa – Derek Landy Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Dedektif Kurukafa – Derek Landy Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Dedektif Kurukafa kimin eseri? Dedektif Kurukafa kitabının yazarı kimdir? Dedektif Kurukafa konusu ve anafikri nedir? Dedektif Kurukafa kitabı ne konu alıyor? Dedektif Kurukafa PDF indirme linki var mı? Dedektif Kurukafa kitabının yazarı Derek Landy kimdir? İşte Dedektif Kurukafa kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Derek Landy

Çevirmen: Barbaros Bostan

Yayın Evi: Artemis Yayınları

İSBN: 9789944485869

Sayfa Sayısı: 368


Dedektif Kurukafa Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Meşhur vampir avcısı Buffy, Hayalet Avcıları’yla Dedektif Kurukafa’da buluşuyor. Elinizden bırakamayacaksınız!

Stephanie’nin amcası Gordon korku romanları yazıyordu Ya da en azından Stephanie öyleki sanıyordu -amcası vefat edip de malikânesini ona bırakana kadar. Stephanie amcasının yazdıklarının korkulu bulunduğunun farkındaydı.

Ancak… tasarı olmadığını sonradan anlamış oldu. Bu keşifle birlikte kendini aniden kanını donduran bir dünyanın içinde buluverdi Stephanie; tam vampirler, şeytani yaratıklar ve Görünmez Adam’a alıştım derken bunlarla savaşmakta ona yardım edecek oldukca sıradışı biriyle tanışmak üzereydi: Dedektif Kurukafa. Yani ölü bir büyücünün aklınızı oynatmanıza niçin olacak iskeleti. Kıyamet koptuğu anda, Stephanie öteki bayağı ve on iki yaşındaki kızlardan olmadığı için şanslıydı -Dedektif Kurukafa ise aslına bakarsanız ölü olduğundan hepten şanslıydı. Gerçi bir iskelet olmanın, işkenceciniz yeterince azimliyse, işkence çekmenizi engellemeyeceğini de Öğrenek üzereydi. Ve Kurukafa’nın nefret etmiş olduğu bir şey var ise, o da işkenceydi.

Şonurida fenalık mü kazanacak? Stephanie ve Kurukafa ağız dalaşıın bırakıp dünyayı kurtarmayı başaracak mı? Kesin olan bir şey var: Kötü karakterler neyle karşı karşıya arını asla anlayamayacak.


Dedektif Kurukafa Alıntıları – Sözleri

 • Dünya senin düşündüğünden oldukca daha büyük ve ürkütücü bir yer, tek kıymetli olan kendine dürüst olmandır. Sadece hakikaten kim olduğununu aramak, peşinden gidilecek bir amaçtır.
 • “Ailem işe gitti, biliyorsun. Kapıyı kullanabilirdin.”
  “Kapılar hayal gücü olmayanlar içindir.”
 • Dedektif Kurukafa, “Artık bitti,” dedi. “Burası, geçmişin seni yakaladığı yer. Burası, öleceğin yer.”
 • “Yarım saat içinde, Valkyrie Cain ölmüş olacak ve Dedektif Kurukafa bizim için tehdit unsuru olmayacak.”
 • “İnsanlar söz konusu olan din olunca birçok şeye inanır.”
 • Dedektif Kurukafa başını hafifçe yana yatırdı. “Yaşına nazaran oldukca bilgesin, Valkyrie.”
  “Evet, öyleyim.”
 • “Bayanların yaşlarından bahsetmenin uygun olmadığını biliyorum, fakat China benimle aynı yaştadır ve itiraf etmeliyim ki, benden oldukca daha genç görünüyor!” Bir kahkaha attı, sonrasında sustu ve stephanie’ye baktı. “Şu sebeple ben bir iskeletim.”
  “Evet, anladım.”
  “Gülmüyorsun.”
  “Komik değildi.”
  “Oh.”
 • “Birinin ne yapacağını sadece evvel neler yaptığını bilirsen tahmin edebilirsin.”
 • “Neşelenin,” dedi. Sesine yeni bir coşku eklenmişti. “Hepimizi korkulu bir ölüm beklediğine nazaran, korkacak neyimiz var ki?”
  Stephanie ruh sağlığını yitirmekten korkuyordu. Şu sebeple yaşayan bir iskeleti takip ederek dışarıya çıkarken kendisiyle tamamen hemfikirdi.
 • “Belki de düşündüğüm kadar çaresiz değilsindir. Gitmeden ilkin bana bir iyilik yapmış olup kendini tanıtır mısın?”
  Stephanie, “Tabii ki,” dedi. Dışarıya adım atarken cümlesini tamamladı. “Adım Valkyrie Cain.”
 • Dedektif Kurukafa, “Artık bitti,”dedi. “Burası, geçmişin seni yakaladığı yer. Burası öleceğin yer.”
 • “Asa’yı iyi mi yok edeceğiz?”
  Dedektif kurukafa, “Ah,” dedi. “Bunun için birazcık kabahat işlememiz gerekebilir.”
  Stephanie gülümseyerek, “Suç,” dedi. “Nihayet.”
 • “Zemin basınca duyarlıdır, bu yüzden üstüne basmamak zorundayım, fakat benin çevikliğime ve zarafetime haiz biri için bunun problem olacağını sanmıyorum.”
  “Kendini oldukca beğeniyorsun değil mi?”
  “Kesinlikle.”
 • “Yaşam bir döngü, öyleki değil mi, Dedektif? Sen, gene benim merhametime kaldın. Ben gene merhametsizim.”
 • “Ve öldüm. Beni öldürdü. Kalbim durduğunda ekimin yirmi üçüydü.”


Dedektif Kurukafa İncelemesi – Kişisel Yorumlar

Ölüm Gibi Ufak Bir Ayrıntı Onu Durduramayacak: Karşınızda Dedektif Kurukafa… Kendisi iyi bir adam. Akıllara ziyan dedektif, kuvvetli sihirbaz, kötülerin yeminli düşmanı. Ah, evet -ve de ölü.
Gerçekten oldukca güzel bir kitap. Ben okumayı bu kitap yardımıyla sevmiştim. Bugün seriye yeniden başlamaya karar verdim ve kesinlikle pişman değilim. Kitabı kaç kez okursam okuyayım sıkmıyor. Her seferinde oldukca zevk alarak okuyorum. Her yaşa uygun bulunduğunu düşünüyorum. Şu ana kadar okuyup da pişman olan görmedim. İlk kitaplar aslına bakarsanız ucuz. Alıp okuyun derim. (Yennefer Morgan)

Dedektif Kurukafa |4/5|
Parmaklarınız içinde ateş tutuşturabilme fikri kulağa ne kadar havalı gelse de ölü olma fikri pek havalı değil şeklinde. Dedektif Kurukafa, yetenekli fakat ölü bir dedektif olarak karşımıza çıkıyor serinin ilk kitabında.
Şahsen çocukken bu seriyi okumayı oldukca istemiştim fakat o zamanlar kitapları yalnızca ciltli satılıyordu -benim gezdiğim kitapçılarda en azından- ve ciltli kitaplar pahalı olduğundan asla ulaşamadım. Ulaşabileceğim zaman ulaştığında de ilk kitabı bulamadım şansızlığıma. Neyse ki şimdi okuyabildim. Şunu diyebilirim ki keşke daha erken okusaydım.
Kitap şahane olduğundan demiyorum kitap, 12-14 yaş arası civarında okunmak için mükemmel bence. İnsan o zamanlarda pek yapıt tüketmediği için bu biçim hikayeleri daha oldukca seviyor genel anlamda. Kitabı şu yaşımda da sevdim fakat muhteşem bulmadım. O yaşlarda okusaydım, ikinci kitabı almak için kitapçı önünde sabahlayabilirdim.
Hikayemiz Stephanie isminde kızımızın korku hikayeleri yazan amcası Gordon’un vefatıyla başlıyor. Fazlaca satar yazarı olan Gordon’un servetine konmak isteyen aileler Gordon’un avukatının ofisinde toplansa da Gordon’un tüm servetini Stephanie’ye bırakmış olmasını öğrenmeleriyle hikayemiz başlıyor. Amcasının villasına haiz olan Stephanie, amcasının içine bulaştığı karanlık dünyaya ister istemez giriş yapıyor.
Bu şeklinde çocuk/gençlik konularında karakterlerimizin yaşına nazaran fazla yürekli oluşu genel anlamda sırıtır. Burada da karakter sanki 14-15 yaşlarında olsa yaptıkları birazcık daha akla yatabilirdi diye düşünüyorum. Yine de Stephanie karakterini ve dedektif ile arasındaki diyalogları sevdiğim için, pek problem etmedim.
Dedektif Kurukafa karakteri genel olarak bir noir film dedektifleri averajı şeklinde. Hem karakteri hem kılığı hem de Stephanie ile olan diyalogları, eski biçim dedektif filmlerinden oldukça esinlenmiş. O filmlere aşina olduğum için ve genel olarak sevdiğim için de Dedektif karakterini sevsem de bana yeni bir şey katmadı.
Dediğim şeklinde, 12-14 yaş ve civarındaki gençlerin hem dedektiflik hikayeleri okumaya başlaması için hem de atmosferi daha karanlık olabilen fantastik hikayelerle tanışması için bence oldukça iyi bir seri, Dedektif Kurukafa. Devam kitaplarını da hepsini değil fakat bıkana kadar okumayı düşünüyorum. Pek orijinal olmasa da ‘ismini bilirlerse sana hükmederler’ mottosunu kurgusuna yedirmesi ve büyü, vampir şeklinde unsurlara kendi küçük yorumlarını katmasıyla keyifli bir kitap bulunduğunu düşünüyorum.
Eğer 20’li yaşlara yaklaşmışsanız ya da geçmişseniz bu kitap size pek dokunmayacaktır. Percy Jackson ve Harry Potter şeklinde kitapların yanında durduğunu düşünüyorum, daha underrated kalmış olsa da. Bu arada yaşı geçkin PJO ve HP söz etmedim, kategori olarak bunlar çocuk/gençlik kitabı. Ben de hala aynı heyecanla süngerbob izliyorum ona bakarsanız. Çocuk/gençlik kitaplarını geçkin bir yaşta okumak fena değil aksine durumuna nazaran yararı olan bir şey.
Kurgu ve yazın hakkında söyleyebileceğim şey, aksiyon sahnelerinin birazcık karışık olduğu. Kitap, tercüme ve editörlük mevzusunda oldukca başarıya ulaşmış olmadığı için bu yazardan mı çevirmenden mi kaynaklanıyor bilmiyorum. O denli baskıdan sonrasında hataların giderilmemiş olmasını da ek olarak kınıyorum.
Herkese bir villanın miras kalacağı güzel günler dileğiyle. Kendinize iyi bakın. (Klavyetik)

Biraz korkulu olsada zevkli bir kitaptı.Yazar kendi durumuna bakmadan işlere kalkıştı.Tabiki insanoğlu kendi durumlarına bakıp işlere kalkışmalıdırlar.Herkesin okumasını tavsiye ederim (Sevval Tırnova)


Dedektif Kurukafa PDF indirme linki var mı?


Derek Landy – Dedektif Kurukafa kitabı için internette en oldukca meydana getirilen aramalardan birisi de Dedektif Kurukafa PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Derek Landy Kimdir?

Landy, 23 Ekim 1974’te Dublin , İrlanda civarlarındaki Skerries’de dünyaya geldi . Genç erişkin kitaplarının Çığır açan Keyifli dizisi için en iyi malum İrlandalı bir yazar ve senaristtir .

Landy, filmlere giren iki senaryo, IFTA ödüllü Ölü Cesetler ve IFTA talibi Boy Eats Girl’ın Samantha Mumba’nın oynadığı senaryoları yazmıştı . Landy, En İyi Senaryo için bir IFTA’ya aday yayınlandı.

Landy, filmlere giren iki senaryo, IFTA ödüllü Ölü Cesetler ve IFTA talibi Boy Eats Girl’ın Samantha Mumba’nın oynadığı senaryoları yazmıştı . Landy, En İyi Senaryo için bir IFTA’ya aday yayınlandı.

İşbirliği meydana getirilen film yapımcılığından dolayı rahatsız olan Landy, Skulduggery Pleasant ile başlayarak Çığırtkanlığın Keyifli bölümlerini yazmaya başladı . Bu roman , gösterim hakları için 1.8 milyon sterlin ödeyen Harper Collins tarafınca gösterildi. Seride 9 kitap var. 2007’de Warner Bros ile bir antak kalma imzaladı ve kendisi uyarlayacak olan Korkunç Keyifli dizilimine uyum sağlama hakları için 1 milyon dolar değerinde bir antak kalma imzaladı. Ancak, senaristliği devamlı tekrardan yazıldı ve Landy, sonuçlardan memnun değil, hakları geri aldı. O şu anda Clash of The Titans’ın yapımcılarıyla senaryo üstüne çalışıyor .

Landy, Show’un 50. Yıldönümünü kutlayan kısa öykü koleksiyonunun bir parçası olarak Doktor Kim’den onuncu Doktor’a dayanan kısa bir öykü yazdı . Hikaye, Puffin tarafınca “Perili Kulübenin Gizemi” başlıklı 2013 senesinde gösterildi.

Ödüller

2008 senesinde Redy Red House Çocuk Kitabı Ödülü’nü kazanmıştır . Playing with Fire , Mortal Coil ve Ölü Men Last Stand her üst düzey kazanmıştır İrlanda Çocuk Kitapları Ödülü , 2009, 2010 ve 2013 senesinde 2010 senesinde ek olarak hilekârlık Pleasant (Ancients Asası) İrlandalı olarak seçildi On senenin kitabı.


Derek Landy Kitapları – Eserleri

 • Dedektif Kurukafa
 • Dedektif Kurukafa – Ateşle Oynama
 • Dedektif Kurukafa – Suratsızlar
 • Dedektif Kurukafa – Karanlık Günler
 • Dedektif Kurukafa – Ölümcül Sarmal
 • Dedektif Kurukafa – Ölüm Getiren
 • Dedektif Kurukafa
 • Dedektif Kurukafa – Lanetli Krallık
 • Dedektif Kurukafa
 • Dedektif Kurukafa – Dünyanın Sonu
 • Dedektif Kurukafa – Armageddon
 • Dedektif Kurukafa – Pis Yediler
 • Dedektif Kurukafa – Diriliş
 • Dedektif Kurukafa – Gece Yarısı
 • İblis Yolu
 • Dedektif Kurukafa – Kızılca Kıyamet
 • Issız Tepe
 • Amerikan Canavarları
 • Gizli İmparatorluk-Birlikten Kuvvet Doğar
 • Falcon & Winter Soldier #5
 • Falcon & Winter Soldier #4
 • Falcon & Winter Soldier #3
 • Falcon & Winter Soldier #2
 • Falcon & Winter Soldier #1


Derek Landy Alıntıları – Sözleri

 • Tanith yerdeki içi dolu çantaya bir tekme attı. “Her birimizin banka hesaplarından birazcık aldık. İyi olan, bizim gibiler için paranın oldukca bir öneminin olmaması.”
  Fletcher “Kendi adına konuş,” dedi.
  “Sen bir katkıda bulunmadın.”
  “Zamanımı vermem kafi değil mi?” (Dedektif Kurukafa – Karanlık Günler)
 • “Ya Vengeous? Demek istediğim, onu yenebilirsin, değil mi?”
  Dedektif Kurukafa, “Aslında,” dedi. “Deneyebilirim. Denemek savaşmanın yarısıdır.”
  “Diğer yarısı nedir?”
  Dedektif Kurukafa omuz silkti. “Onun bana vurduğundan daha oldukca benim ona vurmamdır.” (Dedektif Kurukafa – Ateşle Oynama)
 • Süper bir takımız.Sen beyinsin.Milo kas.Ben de yüreğim.
  “Hayır değilsin”
  “O vakit ruh”
  “Ruh da değilsin”
  “O vakit neyim?Herşey olurum.”
  “Apandist olabilirsin”
  “O vakit apandist olurum”
  “Apandist,kalınca bağırsağin gerkesiz bir uzantısıdır.Apandisite niçin olur” (İblis Yolu)
 • “Yarım saat içinde, Valkyrie Cain ölmüş olacak ve Dedektif Kurukafa bizim için tehdit unsuru olmayacak.” (Dedektif Kurukafa)
 • Başkalarına söylediğimiz yalanlar kendimize söylediklerimiz yanında hiçbir şeydir. (Dedektif Kurukafa – Ölüm Getiren)
 • Ne meraklı canlılarsınız siz? Ölüler sual sormaz. Ölüler bilmemeyi tercih eder. (İblis Yolu)
 • Bilgi tehlikelidir. (İblis Yolu)
 • Skulduggery, “Hayatım mevzusunda sana güveniyorum.” dedi. “Arabam mevzusunda güvenmem gerekmiyor.” (Dedektif Kurukafa – Gece Yarısı)
 • Birini öldürmeye çalıştıysan artık o kişiye sana ilk adınla hitap etme hakkını da vermiş olursun. (Dedektif Kurukafa – Kızılca Kıyamet)
 • “Huzur evinde muntazam bir hayatım var.Orada her şey programlıdır.Yaşlandıkça bunun kıymetini daha iyi anladım.Tertipli yaşam hoş olmasıyla birlikte itimat verici.Yemek yiyorum, uyuyorum, insanlarla konuşuyorum, haplarımı alıyorum ve… kaçınılmaz olanı temenni ediyorum…”
  Virgil kaşlarını çattı.”Lavman mı?”
  “Ölüm.”
  “Ah.” (Issız Tepe)
 • “Lanet olsun Valkyrie, efsane patlarsa seni kurtaramam ki! Seni bu işlere benim yanımda ölesin diye karıştırmadım!” (Dedektif Kurukafa – Karanlık Günler)
 • Daha ilkin kendimi hiçbir yere ilişik hissetmedim. Bırak da size ilişik olayım. (İblis Yolu)
 • Melancholia bahçenin kaldırımla buluşmuş olduğu yerde dikiliyordu. Başlığını geriye atmıştı, rüzgar saçlarını dalgalandırıyordu, dudaklarında hafifçe bir gülümseme vardı.
  “Merhaba Valkyrie,” dedi. Sonra kollarını iki yana açtı. “Sürpriz.” (Dedektif Kurukafa – Ölüm Getiren)
 • Günümüz dünyasının problemi da bu aslına bakarsanız.Kimse güzel bir kitaba zaman ayırmıyor. (Dedektif Kurukafa – Ölümcül Sarmal)
 • Skulduggery kapıyı çaldıktan sonrasında Siyah Yarıcı’ya dönerek “Merhaba,” dedi.
  Siyah Yarıcı asla tepki vermedi.
  “Demek istediğim, yeni görünüşünü sevdim,” diye devam etti Skulduggery. “Çok havalı. Son moda. Bundan daha iyisi nasıl olur bilemiyorum ve eleştiri anlamında bir tek bunu söyleyebilirim. Griden beyaza döndün ve şimdi de siyah. Pekâlâ, geriye ne kaldı? Sanırım çok renkli olabilirsin. Eşcinsel, lezbiyen ve transseksüel topluluklara desteğini gösterebilirsin. Gökkuşağı Yarıcı’ya ne dersin? Hayır mı? Çok mu oldu? Sana göre değil mi? Ah, çok yazık.” (Dedektif Kurukafa)
 • “Yaşam bir döngü, öyleki değil mi, Dedektif? Sen, gene benim merhametime kaldın. Ben gene merhametsizim.” (Dedektif Kurukafa)
 • “Bizi kimin öldüreceğini seçme şansımız daima olmaz.”
  “Sanırım bu doğru. Demek istediğim, ben seni seçtim fakat bu insanların hiçbiri seçmedi.” (Dedektif Kurukafa – Karanlık Günler)
 • Hissetmek yalnız yaşayanlar içindir. (İblis Yolu)
 • He stared up at the ceiling. He could see the cracks, even in the dark. (Dedektif Kurukafa – Ateşle Oynama)
 • Gracious, ”Hey,” dedi. “Sence Aurora’nın erkek arkadaşı var mıdır?”
  Donegan, “Muhtemelen,” dedi.
  Gracious, “ Bence yoktur,” dedi. “Olsaydı söylerdi. Sence benimle çıkar mı?”
  “Büyük ihtimalle, hayır.”
  “Neden?”
  “Kısasın.”
  “Kadınla aynı boydayım.”
  “Evet fakat bir hobbite benziyorsun.
  “Bu, hoşuna gidebilir?”
  “Kıllı ayaklar mı hoşuna gidebilir?”
  “Benim ayaklarım kıllı değil. Erkeksi. Sence benimle çıkar mı?”
  “Hayır.”
  Tayyare yerden kalktı fakat motorların uğultusuna karşın Gracious’un sesi gelmeye devam etti. “Sence Saracen ile çıkar mı?”
  “Muhtemelen.”
  “Evet.” Tayyare birazcık daha terfi etti. “Ben olsam çıkardım.”
  “Saracen ile çıkar mıydın?”
  “Bir erkekle çıkacak olsam, evet. Ya sen?”
  “Bilmiyorum. Sanırım benim tipim değil. Ben kimle çıkardım biliyor musun? Ürkütücü’yle.”
  “Neden Ürkütücü?”
  “Bence nazik biridir, ne demek istediğimi anladın mı?”
  “Evet. Dexter ile çıkmaz mıydın?”
  Donegan, “Karın kaslarının bir yerimi kesmesinden korkardım,” dedi. Sonra beraber kahkaha attılar.
  Gracious, “Ah, bekle! Mikrofon düğmesi bu,” dedi. Sonra sesleri kesildi. (Dedektif Kurukafa – Pis Yediler)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
toptan çakmak smm panel
sitene canlı tv ekle bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler madridbet meritking kingroyal madridbet yeni giriş kingroyal giriş