Eğitim

Dehşet – Arthur Machen Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Dehşet – Arthur Machen Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Dehşet kimin eseri? Dehşet kitabının yazarı kimdir? Dehşet konusu ve anafikri nedir? Dehşet kitabı ne konu alıyor? Dehşet PDF indirme linki var mı? Dehşet kitabının yazarı Arthur Machen kimdir? İşte Dehşet kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Arthur Machen

Yayın Evi: Elpis Yayınları

İSBN: 9786057537478

Sayfa Sayısı: 125


Dehşet Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Birinci Dünya Savaşı esnasında İngiltere’de meydana gelen acayip ölümlerle ilgili merak uyandıran bir hikâye. Bu ölümlerin

birbirleriyle bir bağlantısı var mı? Bunların sorumlusu kim ya da ne? Almanlarla bir ilgisi olabilir mi? Kimse bilmiyor, kimse fazla bir

şey konuşmuyor, hepimiz kaygı içinde yaşıyor.

Işıldayan ağaçlar, gecenin ortasında yankılanan sesler, uçurumlardan düşen insanoğlu, cephane fabrikalarında ölenler, evinin

önünde katledilenler ve ötekiler…

Ve sonunda kaçınılmaz niçin? sorusu geliyor. Neden mütevazı ve sabırlı bir halde insana doğal olarak olan ve insanoğlunun varlığından bile

korkan hayvanlar aniden güçlerinin farkına vardılar ve birlik oluşturmayı öğrendiler, eskiden beri efendileri olan insanlığa karşı

acı bir cenk açtılar.


Dehşet Alıntıları – Sözleri

 • Yaradılış ‘bilmiyorum’ demenin Yunancası mı?
 • “Ortak kanının tersine, daha fazlaca zenginliğe gözü aç olan zenginlerdir; halk ise özgürlukten ve bilinmeyen tanrıdan konuşularak kazanılır.
 • Ama hayvanların da içlerinde insanlardaki içsel niteliğe karşılık gelen bir şey vardır, biz buna içgüdü di- yoruz. Onlar tahtın boş bulunduğunu, kendini tahttan indiren kral ile aralarında arkadaşlığın bile mümkün olmadığını algıladılar. Eğer kral değilse, bir dolandırıcı, bir sahtekâr, yok edilmesi ihtiyaç duyulan bir şeydi.
 • Hezeyan çoğu zaman bir tür bulut, gerçeklerin büyütülmüs ve çarpıtılmıs gölgesidir fakat hasta bir beynin bulutundan çıkarılan bir çarpıtmadan gerçek bir ev inşa etmek fazlaca zor, neredeyse imkansızdır.
 • Görmediğiniz şeye inanmazsınız; daha ziyade inanmadığınız şeyi göremezsiniz.
 • Belki kendi kendimizin gardiyanıyız ve dışarı çıkıp yaşamakta hakikaten ozgürüzdür.
 • hakikaten bizim daima bildiğimiz dünyanın sonu mu geliyor, peki bu yeni dünya iyi mi olacak? Hayal edemiyorum
 • Western birden büyük bir yüksekliğe çıktı, neredey- se uçağı göremiyorduk. Tam dönerek gidiyordum ki mes- lektaşlarımdan biri, ‘Bu da nedir?’ diye bağırdı. Yukarıyı
  işaret ediyordu, siyah bir bulut benzer biçimde büyük bir hızla gü- neyden gelen şeyi gördük. Onun bulut olmadığını derhal anladım. Gördüğüm herhangi bir buluttan değişik olarak dönerek ve hızla iniyordu. Bir an için tam olarak ne oldu- ğunu anlayamadım. Biçim değiştirip büyük bir hilale dö- nüştü, sanki bir şey arıyormuş benzer biçimde dönüyordu. Bağıran insanın gözlükleri vardı ve dikkatle bakıyordu. Sonra ko- caman bir kuş sürüsü bulunduğunu haykırdı, ‘binlerceydiler.’ Yüksekte dönmeye ve kanat çırpmaya devam ediyorlardı, ikimiz de garip bulunduğunu düşünerek seyrediyorduk, fakat gözden yitmek suretiyle olan ‘Wester’ için bir fark yaratacağını asla düşünmemiştik.


Dehşet İncelemesi – Kişisel Yorumlar

1915 senesinde İngiltere’nin bir nahiyesinde gerçekleşen esrarengiz vakaları özetleyen bir kitap.
Gizemli ölümleri araştıran ve bunun sebepleri üstünde kafa yoran bir grup insan. Gizem okumayı sevenlerin beğeneceği bir yapıt. (Jean Valjean)

Yeni çıkan Kitaplar bölümünden sevmiş olarak aldığım bir kitap. İçerik süper ötesi. George Orwell Hayvan Çiftliğini yazarken bu kitabından kopya çekmiş. Yazarın bu eseri gölgede kalmış. Birilerinin bunu görüp edebiyat yaşamına armağan etmesi hakikaten takdir edilecek bir durum. Gerçek edebiyat işte bu kitapta. Hayvanların insanlığa başkaldırısını fazlaca güzel bir üslupla yazmış yazar. (Poyraz Kaya)

Üst düzey bir kitap, İkinci dünya cenginde Anlmanların yıkımları içinde kalmış hayvanların İngiltere’de gizli saklı ayaklanmalarını konu alıyor. Hayvan çiftliğinden fazlaca ilkin yazılmış ve yazınsal kıymeti kat kat güzel olan bu kitap yeni keşfedilmiş. (Mustafa Canlurtaran)


Dehşet PDF indirme linki var mı?


Arthur Machen – Dehşet kitabı için internette en fazlaca meydana getirilen aramalardan birisi de Dehşet PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Arthur Machen Kimdir?

Arthur Machen tarihlerinde içinde yaşamış ve Gotik bilimkurgunun oluşmasına öncülük etmiş Galli bir yazardır. Yazarlık haricinde gazetecilik, çevirmenlik ve oyunculuk da yapmıştır.Bilhassa 1890’lı yıllarda, yazdığı fantastik ve korku öyküleri ile dikkat çekmiş ve edebiyat dünyasının öne çıkan isimlerinden biri olmuştur. Kelt atalarından kalma kültürle beslenen Machen, bunu kaçınılmaz bir halde eserlerine yansıtmış ve fantastik dünyasını kuraraken bu mirası sonuna dek kullanmıştır.

Jorge Luis Borges, Machen ile ilgili şunları aktarır: “Machen için yapılacak muhtemel tanımlamalar onun yapıtlarında fark ettiğim özelliklerden çok daha önemsizdir. Bu özelliklerden biri; kötülüğün, birçok doğa ve tanrıbiliminde olduğu gibi yalnızca iyiliğin yokluğu olarak var olması değil de iyiliğe karşı sürekli olarak mücadele eden bir yaratık ya da yaratıkların oluşturduğu bir koalisyon olarak var olması ve zafer kazanmasıdır.”


Arthur Machen Kitapları – Eserleri

 • Yüce Tanrı Pan
 • Üç Sahtekar
 • Dehşet
 • Ateş Piramiti
 • Beyaz İnsanlar – Kızıl El
 • Düşler Tepesi


Arthur Machen Alıntıları – Sözleri

 • Görmediğiniz şeye inanmazsınız; daha ziyade inanmadığınız şeyi göremezsiniz. (Dehşet)
 • “… Sözcüklerin gerçek sanatçısının ellerinde tüm hikayeler görkemli olur ve her detay garip bir şaşkınlık uyandırır. Mesele pek mühim değildir, üslup ise her şey. Zaten en büyük beceri görünürde basit bir meseleyi ele alıp onu üslubun büyük simyasıyla sanatın saf altınına dönüştürmektir.” (Üç Sahtekar)
 • Fenalık, iyilikten fazlaca daha derin bir yabancılığa haizdir. (Beyaz İnsanlar – Kızıl El)
 • Büyük bir aziz olmaktan zor olsa gerek, büyük bir günahkar olmak. (Beyaz İnsanlar – Kızıl El)
 • Belki kendi kendimizin gardiyanıyız ve dışarı çıkıp yaşamakta hakikaten ozgürüzdür. (Dehşet)
 • Ama hayvanların da içlerinde insanlardaki içsel niteliğe karşılık gelen bir şey vardır, biz buna içgüdü di- yoruz. Onlar tahtın boş bulunduğunu, kendini tahttan indiren kral ile aralarında arkadaşlığın bile mümkün olmadığını algıladılar. Eğer kral değilse, bir dolandırıcı, bir sahtekâr, yok edilmesi ihtiyaç duyulan bir şeydi. (Dehşet)
 • O şekilde dehşet verici şeyler gördüm ki kimi zaman sokağın ortasında durup bu şekilde şeyler görüp iyi mi yaşamaya devam ediyor olduğuma şaşıyorum. (Yüce Tanrı Pan)
 • Hezeyan çoğu zaman bir tür bulut, gerçeklerin büyütülmüs ve çarpıtılmıs gölgesidir fakat hasta bir beynin bulutundan çıkarılan bir çarpıtmadan gerçek bir ev inşa etmek fazlaca zor, neredeyse imkansızdır. (Dehşet)
 • Ruhun yalnız bir tutkusudur ya da yalnız bir ruhun tutkusu. (Beyaz İnsanlar – Kızıl El)
 • Omnia exeunt in mysterium (Ateş Piramiti)
 • “yaşamım resmen araf, her neyse ki cehennem değil.” (Üç Sahtekar)
 • “Bir nehrin üstünde balçık görürsen, çamurun bir zamanlar dipte olduğundan güvenli olabilirsin.” (Yüce Tanrı Pan)
 • “Bir tesadüfler zinciri tüm bu sahneyi oluşturup tüm bu garip vakaları acayip bir ustalıkla bir araya getirmedikçe, yaşamın alışılagelmiş, basit akışının ve itiş kakışının fazlaca ötesinde şeylere tanık olacağımı kuşku götürmeyecek şekilde görebiliyordum.” (Ateş Piramiti)
 • Mesele pek mühim değildir, üslup ise her şey. (Üç Sahtekar)
 • Her bir buğday tanesinde bir yıldızın ruhu saklıdır. (Yüce Tanrı Pan)
 • “Deneyimlerime dayanarak söylüyorum,muhatap olması en zor kişiler cahillerdir.” (Üç Sahtekar)
 • “Benim payıma düşen, insanoğlunun hayal edebileceğinin fazlaca ötesinde ümitsiz ve korkulu bir yazgı.” (Ateş Piramiti)
 • Yaradılış ‘bilmiyorum’ demenin Yunancası mı? (Dehşet)
 • “Ortak kanının tersine, daha fazlaca zenginliğe gözü aç olan zenginlerdir; halk ise özgürlukten ve bilinmeyen tanrıdan konuşularak kazanılır. (Dehşet)
 • Siz tüm saflığınızla, yalnız bağırmanın, bu duvarların yerle bir ol­masına yeteceğini sandınız, fakat bu şekilde şaşırtıcı
  zaferlerin zamanı geçti. (Ateş Piramiti)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri