Genel

Doktor, diş doktoru ve eczacı atamaları için tarih belli oldu

  • Haberler

  • Gündem Haberleri


  • Doktor, diş doktoru ve eczacı atamaları için tarih belli oldu

Doktor, diş doktoru ve eczacı atamaları için tarih belli oldu

Tıpta uzmanlık mevzuatına bakılırsa uzman olanlar ile uzman hekim, hekim, uzman diş doktoru, diş doktoru ve eczacı kadrolarına ilk kere yada tekrardan yapılacak atama başvuruları 23-29 Eylül’de yapılacak.
  • 22.09.2022 – 07:17


Telegram ile paylaş

Google News’de takip et

Sağlık Bakanlığının “2022 Yılı 3. Dönem İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası İlanı” Resmi Gazete’de gösterildi.

Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nun ilgili maddesi ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Açıktan Kura ile Atanacak Bazı Sağlık Personelinin Atama Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine bakılırsa, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları ile öteki kamu kurum ve kurumlarının gereksinimleri için tıpta uzmanlık mevzuatına bakılırsa uzman olanlar ile uzman hekim, hekim, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı kadrolarına ilk kere yada tekrardan yapılacak atama-yerleştirme iş ve işlemleri duyuru edilen takvim çerçevesinde noter tarafınca bilgisayar ortamında kurayla yapılacak.

Başvurular iyi mi yapılacak

AA’nın aktardığına bakılırsa; başvurular, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü web adresinde “https://yhgm.saglik.gov.tr” yer edinen Personel Bilgi Sistemi (PBS) üstünden e-Devlet kapısı kimlik doğrulama sistemi ile giriş yapılarak kura takviminde belirtilen süreler içinde gerçekleştirilecek.

Başvuru meydana getirecek adaylar, kura takviminde belirtilen tarihler içinde PBS üstünden müracaat formunu elektronik ortamda doldurup tercihlerini kaydedip kesinleştirecek. Kesinleştirme işlemi yapıldıktan sonrasında müracaat detayları ve tercihlerde değişim yapılamayacak. Kesinleştirilmeyen başvurular ise dikkate alınmayacak. Kesinleştirilen müracaat formu fiziki evrak olarak ek olarak gönderilmeyecek.

2527 sayılı Kanun kapsamında bulunan Türk asil yabancıların resmi kurumlardan alınan Türk asil olduklarına dair belgeyi müracaat sistemi üstünden elektronik ortamda kaydetmeleri gerekecek.

Doktor, diş doktoru ve eczacı atamaları için tarih belli oldu #1

En fazla 10 tercih yapılabilecek

Başvuracak adaylar PBS üstünden açılacak münhal bölgeleri göz önünde bulundurarak duyuru edilen takvim çerçevesinde en fazla 10 tercih yapabilecek. Genel kura ile yerleşmek istediğini belirten adaylar, tercihlerine yerleşememesi halinde boş kalan münhallere genel kura ile yerleştirilecek.

Kura başvurusunu iptal ettirmek isteyenler 30 Eylül 2022 Cuma ile 14 Ekim 2022 Cuma günü saat 18.00’e kadar PBS üstünden elektronik ortamda kura başvurusunu iptal edebilecek. Başvurusunu iptal ettirenler kuraya tekrardan giremeyecek.

İnceleme neticesinde uygun görülmeyen başvurular, ret gerekçeleri ile tebligat yerine geçmek suretiyle PBS üstünden duyuru edilerek elektronik ortamda itirazlar alınacak ve sonuçlar PBS üstünden duyuru edilecek.

Doktor, diş doktoru ve eczacı atamaları için tarih belli oldu #2

Yeniden atamalar

Devlet memurluğundan çekilen ve çekilmiş sayılanların tekrardan atanmalarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 97’nci maddesindeki süreler dikkate alınacak. Ancak bu durumda olanlardan kura son müracaat zamanı itibarıyla engel hallerinin bitimine bir ay kalmış olanların başvuruları kabul edilecek.

Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları kadrolarına yerleşen adayların atama tebligatında, adayın başvuruda belirttiği adres esas alınacak. Kura sonucu herhangi bir kadro yada pozisyona yerleşenler, kura sonuçlarının ilanından itibaren bir yıl süreyle yine kuraya başvuramayacak.

Atamalar hangi durumlarda iptal edilecek

İlan metninde belirtilen şartlara uymayan adayların başvuruları kabul edilmeyecek. Başvuruları sehven kabul edilip kura ile yerleştirilmiş olanların atamaları yapılmayacak, atamaları yapılmış olsa dahi iptal edilecek. Belgeleri tamamlanmamış olan yada hatalı başvuruda bulunan adayların da başvuruları geçersiz sayılacak.

Kura sonrasında kadrolara yerleşen adaylar hakkında arşiv araştırması sonuçlandıktan sonrasında atamaları gerçekleştirilecek. Arşiv araştırması negatif sonuçlananların ataması yapılmayacak, yapılmış olsa dahi iptal edilecek.

5335 sayılı Kanun kapsamında, emekli olan hekim ve uzman tabipler Sağlık Bakanlığı ve bağlı kurum kadrolarını tercih ederek başvurabilecek. Ancak aynı kanun gereği emekli hekim ve uzman tabipler Sağlık Bakanlığı tesisleri dışındaki kurumlara yerleşseler dahi atamaları gerçekleştirilmeyecek.

Devlet hizmeti yükümlüsü olan hekim ve uzman tabipler ile emekli olan eczacı, diş tabibi ve uzman diş tabipleri, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar ile öteki kamu kurum ve kurumlarında halen vazife yapmakta olanlar, belirtilen yaş haddini dolduranlar ve 4924 sayılı Kanun kapsamında sözleşmeli olarak çalışanlar kuraya başvuramayacak.

Atama kurası takvimi

İlanda yer edinen “2022 Yılı 3. Dönem İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası Takvimi”ne bakılırsa, PBS üstünden başvurular 23 Eylül Cuma gününden 29 Eylül Perşembe saat 18.00’e kadar yapılacak.

Başvuru değerlendirme neticeleri 11 Ekim Salı günü PBS üstünden duyuru edilecek. İnceleme sonrası başvuruları reddedilenlerin itirazları, 11 Ekim Salı gününden 12 Ekim Çarşamba saat 18.00’e kadar PBS üstünden alınacak. İtiraz neticeleri 17 Ekim Pazartesi PBS üstünden açıklanacak.

Kura çekimi 18 Ekim Salı günü yapılacak, yeri ve saati “https://yhgm.saglik.gov.tr” web adresinden duyuru edilecek. Atamaya esas evraklar, 2 Kasım Çarşamba saat 18.00’e kadar alınacak.
Kamu kurum ve kurumlarında sözleşmeli çalışanlar ve hususi sıhhat tesislerinde çalışanlar, kurumlarıyla ilişiklerinin kesildiğine dair belgeyi atamaları yapıldıktan sonrasında göreve başlayacakları sıhhat tesisine teslim edecek.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri