Genel

Düzenleme etkisi: İkinci el otoda panik satışları başladı

  • Haberler

  • Otomobil Haberleri


  • Düzenleme tesiri: İkinci el otoda panik satışları başladı

Düzenleme tesiri: İkinci el otoda panik satışları başladı

İkinci el otomobil satışına 6 ay ve 6 bin km sınırlaması getirildikten sonrasında 2022 model vasıta ilanları büyük oranda artış gösterdi.
  • Haber Merkezi
  • 20.08.2022 – 08:57
  • Güncelleme : 20.08.2022 – 11:01


Telegram ile paylaş

Google News’de takip et

Otomobil alım satımında fahiş fiyatların önüne geçilmesi için yeni bir düzenlemeye gidildi.

İkinci el otomobil satılmasında 6 ay ve 6 bin kilometre şartı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

İkinci el vasıta satışlarına yönelik alınan yeni karar ile 6 ay ve 6 bin kilometre şartı getirildi. Bu kararla beraber sıfır alınan araçlar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden satılamayacak.

Düzenleme 1 Temmuz 2023 evveliyatına kadar geçerli olacak. Ticaret Bakanlığı gerekirse uygulamayı 6 ay uzatabilecek.

otomobil

İkinci elde panik satışlar başladı

İkinci el otomobil satışına 6 ay ve 6 bin km sınırlaması getirildikten sonrasında 2022 model vasıta ilanları büyük oranda artış gösterdi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Otomerkezi CEO’su Ali Karataş, “İkinci ele borsa benzer biçimde girip çıkanlar baktılar bu iş olmuyor biz bu anlamda ne kadar süratli elden çıkarırsak o denli süratli satarız dediler.

Bu insanoğlu bu işin ticareti ile ilgilenen kişiler değil. Biz 100 bin yükümlü tespit ettik demişti sayın Bakan Nebati, bu 100 bin mükellefin üstüne gidilmesi lazım.

Filo kiralama şirketleri esasen vasıta kiralayan firmalar onlarda bir şey değişmedi. Bazı karaborsa yaratmak isteyen azca kurum vardı fazlaca kişi vardı. Bu bireylere vergi cezaları gerekiyor.” dedi.

otomotiv

Sabah’tan Betül Alakent’in haberine nazaran, fiyatlarda 45 günde yüzde 6-7 içinde gerileme bulunduğunu söyleyen Karataş, bunun nedenini duyuru sayısındaki artıştan dolayı artan rekabete bağladı.

Bireylerede ceza gelmesi gerektiğin altını çizen Otomerkezi CEO’su Ali Karataş, Stokçulukta bireylere de bir cezai müeyyide getirilerek durdurulabilir. Ailede 7 şahıs var 3 çarpı 7, 21 eder benzer biçimde 21 tane vasıta alabilirsin. Galerici olarak değil de bireysel olarak yapanlara yönelik uygulama yapılması lazım.

Dışarıdan bu işi icra eden adam erişince rekabet artıyor. Bir vasıta ne kadar fazla el değiştirirse o denli fazla fiyatı artar. Aradaki aracıları yok etmek lazım.” diye konuştu.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri