Eğitim

Frida Kahlo – Rauda Jamis Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Frida Kahlo – Rauda Jamis Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Frida Kahlo kimin eseri? Frida Kahlo kitabının yazarı kimdir? Frida Kahlo konusu ve anafikri nedir? Frida Kahlo kitabı ne konu alıyor? Frida Kahlo PDF indirme linki var mı? Frida Kahlo kitabının yazarı Rauda Jamis kimdir? İşte Frida Kahlo kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Rauda Jamis

Çevirmen: Hülya Uğur Tanrıöver

Tasarımcı: Beste Doğan

Orijinal Adı: Frida Kahlo Presses de la Renaissance

Yayın Evi: Everest Yayınları

İSBN: 9789752890237

Sayfa Sayısı: 304


Frida Kahlo Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

20. yüzyılın popüler ikonlarından ressam, devrimci ve feminist Frida Kahlo’nun eserleri sürrealist olarak tanımlansa da kendisi bu tanımı, “Ben sürrealist bir ressam değilim. Asla hayallerimi resimlemedim. Yalnızca kendi gerçeğimi resimledim” diyerek reddetti. Sanat tarihinde ilk kez bir karı, yalınlığı ve sakinliği acımasız denebilecek bir içtenlik ve “rahatsız edicilik”le dile getirdi.

Tablolarının birçoğunda kendi yüzünden yola çıkan Frida’nın yaşamöyküsü bizlere, Carol Hanisch’in kült olmuş “kişisel olan politiktir” mottosunun ne demek bulunduğunu anlatır. Şu sebeple o ruhunu katmış olduğu Meksika devrimini doğum günü duyuru eden bir marjinal, asla doğmamış oğluna isim koyup onunla düşlerinde konuşan bir hayalperest, aldatılan hanım imajına da topluma direndi¤i benzer biçimde direnen bir savaşçı, tekerlekli sandalyeye mahkûm olduğunda bile ne sanatından ne de hayatından vazgeçmiş, tersine onları daha da yüceltmiş mukaddes bir mücadeleci ve Diego Rivera ile yaşamış olduğu aşkta, “senin sevmediklerini de sevdim ben” diyen taraftır.

Durmaksızın ötekileştirilen hayatında kaderine razı olmayı değil, efsaneleşmiş olmayı seçen Frida, ölümü de yaşamı benzer biçimde başlangıcında çiçeklerle ve her zamanki güzelliğiyle karşılamıştır.

“Bir ressam olarak Frida, Diego’ya hiçbir şey borçlu değildi, şu demek oluyor ki Diego hiçbir vakit onun hocası olmadı, asla bir resmini düzeltmedi demek isterim. Hatta pek fazlaca mevzuda tersi geçerliydi, şu sebeple Frida’nın onun üstünde ahlaksal ve sanat içerikli olarak kuvvetli bir otoritesi vardı.” -Alejandro Gomez-

(Tanıtım Bülteninden)


Frida Kahlo Alıntıları – Sözleri

 • İçinde dev gibi bir boşluk duygusundan başka bir şey yoktu.Ne bir gözyaşı,ne bir düşünce.Aklı,sema benzer biçimde bembeyazdı,yüreği artık yerinden fırlayacakmış benzer biçimde çarpmıyordu,vücudunda her şey sakindi.Belki de aşırı derecede sakindi her şey.
 • “Beni anlamadın demeyeceğim. Beni anladın. Zaten en dayanılmaz acı buydu. Sen beni anladın. Anladığın halde canımı yaktın.”
 • Artık söyleyecek hiçbir şey yok : Söz dağarcığım da üzüntüm benzer biçimde yoksul.
 • İnsan aslına bakarsan kendi kendisinin celladıyken,başkalarının cezalarına iyi mi aldırmazlık edebilirdi ki?
 • Bu, bitmek bilmez bir can çekişmeden ibaret olan yaşamımla ilgili olarak şunu söyleyebilirim: Ben uçmak isteyip de uçamayan bir kuş gibiydim.
 • “Her şey insandan dışarıya taşmıyor mu,kan,gözyaşı,bulutlar,hatta yaşamın ta kendisi…”
 • Hayatta başıma iki korkulu kaza geldi. Biri geçirdiğim otobüs kazası, diğeri ise Diego. Başıma gelen en iyi şey ise acı çekmeye alışmaya başlamam.
 • “Şeyleri, yaşamı, insanları çok seviyorum. İnsanların ölmesini istemiyorum. Ölümden korkmuyorum fakat yaşamak istiyorum. Ama acıya gelince, hayır, acıya dayanamıyorum.”
 • “Çıkış yolunun güzel olacağını ve asla geri dönmeyeceğimi umarım.”
 • Bir dik duruşun; kaç yenilgi, kaç gözyaşı, kaç kalp ağrısı ettiğini bilemezsiniz!!!
  .
 • Büyüyünce,insanoğlunun kendini iyi mi yalnız hissettiğini göreceksin.
 • “Sevmeye bile vakit yok artık. Sevecek gövde kalmadı ki!”
 • ” Mutlu edemiyorsan uzak dur !
  Hem insanı üzüp, yıpratıp hem de
  hayatından bir türlü çıkmamak,
  gördüğüm en egoist tavır. “
 • “Kötüyüm, gitgide daha da kötü olacağım ama yavaş yavaş yalnız olmaya alışıyorum, bu bile bir şeydir, bir avantaj, bir zaferdir.”
 • Yaşa,
  Ve senin yaşlarında,
  yaşamına birlikte rol alan güneş,
  günlerini saymasın
  yalnızca aydınlatsın onları.


Frida Kahlo İncelemesi – Kişisel Yorumlar

frida kahlo’nun aforizmalarını okuduktan sonrasında yaşamına dair küçük bir fikrim olsun diye okumaya başladığım bu kitap yardımıyla yaşamı hakkında birçok şey öğrendim ve kendisine fanatik kaldım diyebilirim.
ilk olarak kitap anne ve babasının hayatlarına ve iyi mi tanıştıklarına değinerek başlıyor. devamında ise frida’nın çocukken yaşamaya başladığı sıhhat problemlerinden tutun da vefatına kadar yaşamının her zerresi hem bir dış göz olarak yazar tarafınca anlatılmış hem de frida’nın kendi yazdığı kısımları içeriyor ki bu benim fazlaca hoşuma gitti. bölüm başlarında frida’dan bahsedilen alıntıların da olması ayrı bir tat veriyor. belirtilen dönemlerdeki acılarını, mutluluklarını, sanatına sıkı sıkı tutunuşlarını, yaşama arzusunu ve birçok duygusunu ve düşüncesini okumak, eserlerinin sanatçı için neler ifade ettiğini birazcık daha anlayabilmek ise fazlaca özeldi.
yaşamını ve sanatını her hücresiyle yaşamaktan korkmayan bu kuvvetli bayanı, frida kahlo’yu merak ediyorsanız bu kitabı kesinlikle okumalısınız. (zeynep)

Kendi Deyimiyle Acının ve Devrimin Kadını Frida..: Ah Frida… Çekmiş olduğu onca acıya, almış olduğu onca yaraya karşın umudunu kaybetmeyen hanım. Cesur, kuvvetli, içinde yaşamış olduğu fırtınalardan beslenen, aşk için gurur terimine değişik kıymet katan ve en önemlisi de kendini acıyla yoğuran, aslına bakarsak kendimize dert edindiğimiz fazlaca büyük problemlerin bile yaşamın tek bir anını kaçırmaya değmediğini yüzümüze çarpan alışılmışın haricinde bir karakter. Kararan hayatına karşın renklerden vazgeçmeyen, hayatında asla siyaha yer vermeyen, ruhunun rengini asla soldurmayan hanım. Oldukça fazla bilgiye haiz değildim ona dair, fakat bu kitabı okuduğumda bildiklerimin iç yüzünü öğrendim. Hayatı, ailesi, acıları, aşkları, Diego’su… Yaşadığı ağır kazadan fazlaca yaralar almış ve onun tüm yaşantısını etkilemiş fakat her şeye karşın tutunmuş hayata. Ruhundaki çiçekler hep renkli kalmış, asla solmamış. Kimle tanışırsa tanışsın, kimle bir şeyler yaşarsa yaşasın Diego hep hususi kalmış. Ve gerçek hayata dair kitapları severim şu sebeple yaşanmışlıklarla doludur, Frida’nın hayatına dair bir şeyleri merak ederseniz alın okuyun derim. Bilhassa kitabın arkasında ona dair fotoğrafların, yapmış olduğu resimlerin bulunmasını da ayrı sevdim. Herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim şimdiden. (B.)

iyi geceler, güneş, ay, yeryüzü, Diego ve aşk. Buenas noces Frida!: Frida Kahlo’yu ayrıntılarıyla özetleyen akıcı güzel bir yapıt. Ama arzu ederdim ki içinde daha fazlaca Diego ile mektuplaşmalarına yer verilsin. Yine de Frida’yla tanışmak isterseniz es geçmeyin derim. (Portakal Yokuşu)


Frida Kahlo PDF indirme linki var mı?


Rauda Jamis – Frida Kahlo kitabı için internette en fazlaca meydana getirilen aramalardan birisi de Frida Kahlo PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Rauda Jamis Kimdir?

meksika kökenli yazar


Rauda Jamis Kitapları – Eserleri

 • Frida Kahlo


Rauda Jamis Alıntıları – Sözleri

 • Artık söyleyecek hiçbir şey yok : Söz dağarcığım da üzüntüm benzer biçimde yoksul. (Frida Kahlo)
 • “Beni anlamadın demeyeceğim. Beni anladın. Zaten en dayanılmaz acı buydu. Sen beni anladın. Anladığın halde canımı yaktın.” (Frida Kahlo)
 • “Sevmeye bile vakit yok artık. Sevecek gövde kalmadı ki!” (Frida Kahlo)
 • “Şeyleri, yaşamı, insanları çok seviyorum. İnsanların ölmesini istemiyorum. Ölümden korkmuyorum fakat yaşamak istiyorum. Ama acıya gelince, hayır, acıya dayanamıyorum.” (Frida Kahlo)
 • “Her şey insandan dışarıya taşmıyor mu,kan,gözyaşı,bulutlar,hatta yaşamın ta kendisi…” (Frida Kahlo)
 • İçinde dev gibi bir boşluk duygusundan başka bir şey yoktu.Ne bir gözyaşı,ne bir düşünce.Aklı,sema benzer biçimde bembeyazdı,yüreği artık yerinden fırlayacakmış benzer biçimde çarpmıyordu,vücudunda her şey sakindi.Belki de aşırı derecede sakindi her şey. (Frida Kahlo)
 • Hayatta başıma iki korkulu kaza geldi. Biri geçirdiğim otobüs kazası, diğeri ise Diego. Başıma gelen en iyi şey ise acı çekmeye alışmaya başlamam. (Frida Kahlo)
 • Büyüyünce,insanoğlunun kendini iyi mi yalnız hissettiğini göreceksin. (Frida Kahlo)
 • “Kötüyüm, gitgide daha da kötü olacağım ama yavaş yavaş yalnız olmaya alışıyorum, bu bile bir şeydir, bir avantaj, bir zaferdir.” (Frida Kahlo)
 • Bu, bitmek bilmez bir can çekişmeden ibaret olan yaşamımla ilgili olarak şunu söyleyebilirim: Ben uçmak isteyip de uçamayan bir kuş gibiydim. (Frida Kahlo)
 • Yaşa,
  Ve senin yaşlarında,
  yaşamına birlikte rol alan güneş,
  günlerini saymasın
  yalnızca aydınlatsın onları. (Frida Kahlo)
 • Bir dik duruşun; kaç yenilgi, kaç gözyaşı, kaç kalp ağrısı ettiğini bilemezsiniz!!!
  . (Frida Kahlo)
 • “Çıkış yolunun güzel olacağını ve asla geri dönmeyeceğimi umarım.” (Frida Kahlo)
 • İnsan aslına bakarsan kendi kendisinin celladıyken,başkalarının cezalarına iyi mi aldırmazlık edebilirdi ki? (Frida Kahlo)
 • ” Mutlu edemiyorsan uzak dur !
  Hem insanı üzüp, yıpratıp hem de
  hayatından bir türlü çıkmamak,
  gördüğüm en egoist tavır. ” (Frida Kahlo)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri