Eğitim

Konuk Kaplan – P’u Sung-Ling Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Konuk Kaplan – P’u Sung-Ling Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Konuk Kaplan kimin eseri? Konuk Kaplan kitabının yazarı kimdir? Konuk Kaplan konusu ve anafikri nedir? Konuk Kaplan kitabı ne konu alıyor? Konuk Kaplan PDF indirme linki var mı? Konuk Kaplan kitabının yazarı P’u Sung-Ling kimdir? İşte Konuk Kaplan kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: P’u Sung-Ling

Yazar: Cao Xueqin

Çevirmen: C. Hakan Arslan

Derleyen: Jorge Luis Borges

Orijinal Adı: Tiger Guest

Yayın Evi: Kırmızı Kedi Yayınları

İSBN: 9786052980712

Sayfa Sayısı: 96


Konuk Kaplan Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Bu kitapta piyasaya çıkan öykülerin bir çok, takma adı ‘Ölümsüzlerin Sonuncusu’ ya da ‘Söğüt Pınarı’ olan P’u Sung-Ling’in Liao-Chai adlı kitabından seçilmiştir. XVII. yüzyılda yazılmış olan öykülerin çevirisi, Herbert Allen Giles’in 1880 senesinde piyasaya çıkan İngilizce çevirisinden yola çıkılarak gerçekleştirilmiştir. P’u Sung-ling hakkında, 1651 senesinde girmiş olduğu edebiyat uzmanlık sınavında başarı göstermiş olamaması haricinde, pek fazla data bulunmamaktadır. Yazarın kendini bütünüyle yazın sanatına adamasını ve şöhret kazanmasını elde eden Liao-Chai’yi yazmasını bu mutlu başarısızlığa borçluyuz. Batıda Binbir Gece Masalları ne denli mühim ise Çin’de de Liao-Chai Öyküleri o denli önemlidir. Bir ülkeyi imgelem dünyası kadar iyi tanımlayan başka bir özellik yoktur. Fazla uzun olmayan bu kitap, dünyanın en eski kültürlerinden birinin kapılarını aralar ve bununla birlikte doğaüstü vakaları işleyen yazına alışılmadık bir yaklaşım sağlar.

-Jorge Luis Borges-


Konuk Kaplan Alıntıları – Sözleri

 • Kimi insanoğlu ölümün kapılarına kadar geldiğini bilmezler.
 • Belli bir niyetle erdemli olanlar, erdemli olmalarına karşı ödüllendirilmemelidir. Niyet etmeden fena olanlar, fena olmalarına rağmen cezalandırılmamalıdır.
 • Bizim rütbemizi yükselten de alçaltan da üstlerimizin istencidir, halkın sesi değil.
 • “Burada çiçekler ve şarap…
  Bir sonsuz ilkbahar var;
  Ne ışık var ne de ay
  Görüyoruz fakat gece birbirimizi.”
 • Ölüler Ülkesi’nde hakkaniyet sağlamanın yeryüzündekinden bile zor bulunduğunu anlamıştı.
 • Belli bir niyetle erdemli olanlar, erdemli olmalarına rağmen ödüllendirilmemelidir. Artniyetsiz fena olanlar, fena olmalarına rağmen cezalandırılmamalıdır.
 • Göğün yargıları ölümlülerin dileklerine nazaran değiştirilemez. Üzerine üstlük, kavrayışlı bir insan için yaşam ile ölüm aynı şeydir. Neden yaşamı nimet, ölümü de kara yazgı olarak göresin ki?
 • Cezanı bağışlatacak bir iyilik hayata geçirmeye çabalayabilirsin, dedi.


Konuk Kaplan İncelemesi – Kişisel Yorumlar

Merhaba! SPOİLER ihtiva eder. Babil Kitaplığı’nın birinci kitabı olan Konuk Kaplan, daha ilkin asla karşılaşmadığım değişik bir havaya haiz. P’u Sung-Ling’in ortalama 300 yıl ilkin yazdığı Liao-Chai kitabından alınan birçok öykünün derlenmesiyle oluşturulmuş. Kitap birçok fantastik vaka barındırıyor. Bence kitabın en ilgi çekici kısmı diğeri dünya olarak tabir ettiğimiz aden ve cehennemde de torpilin, adam kayırmanın devam etmesiydi. Bir bakıma aden ve cehennem birçok inanışta anlatıldığı benzer biçimde yaratıcının adil bir halde insanları yargıladığı bir yer olarak değil, insanoğlunun öldükten sonrasında bir tek biçim değiştirerek, tüm entrikalarıyla yaşamaya devam etmiş olduğu yer altında bir yer olarak tasvir edilmiş. Bazı hikayeleri anlam ifade etmeyen bulsam da kitap genel olarak yüzümde hafifçe bir tebessüm bıraktı. Keyifli okumalar. (varolmaçabası)

P’u Sung-Ling – Konuk Kaplan: Kitap akıcı ve kısa öykülerden oluşuyor.
Doğa üstü fazlaca fazla şey içerdiğinden masal türüne daha yakın bulunduğunu düşündüm. Biraz kafa dağıtmak için iyi bir kitap olabilir. Ama yüksek bir beklenti içinde olmadan okumanızı tavsiye ederim. Olumsuz düşünmeyin. Naif dersler de var her öyküde.
Jorge Luis Borges’in Babil kitaplığı setinin ilk kitabı olan bu seride Türk okurları için güzel bir önsöz sunumu da yapılmış. (tamer ツ)

Kitap ve Çin edebiyatı hakkında “kitabi” bilgiyi bu kitabı daha evvelinde okuyan dostlar Luis Borges’in önsözünde verilen detayları derleyerek vermişler. Açıkcası pek bir yorum göremedim.
Neyse her insanın incelemesine kimse karışamaz(!) 🙂
Ben bu kitabı niçin aldım? Ya da niçin okudum, okumak istedim sorularını bir incelemeye başlarken temel çıkış noktası olarak alıyorum. Bu sebeple kitabı almadan önceki emelinizle aldıktan sonraki hisleriniz içinde bir karşılaştırma yapmak, okuduğum ve zamanımı harcadığım sürenin hakikaten anlamlı olup olmamasını ortaya koymaya yarıyor benim için. Yani aslına bakarsan o zamanı harcadıysak bunun üstüne düşünmenin ne anlamı olabilir sorusuna da şu şekilde yanıt vermek isterim o kaybedilen zamanı geri alamayacağım bir ihtimal fakat buradan çıkartacağım deneyim öteki kitapları okurken ki süre yönetimi mevzusunda bana destek olacak. Yani her şey planlı. Bu girişi yaptığıma nazaran sorularımı cevaplayabilirim.
Konuk Kaplan kitabını alma sebeplerim birden fazla. Ancak hepsini toplasanız bir tane eder mi bilmiyorum. Bu sebeple herhangi bir yazınsal zevk olmadan bir tek yazınsal ve görsel haz duygunu öne çıkararak bu seçimi yaptım. Bunlar nedir;
1-) En başından beri aslına bakarsan seri kitaplar okumayı severim. Herhalde seri kitapları tamamlayınca bir tamamlanmışlık bir tür rahatlamaya huzura erişeceğimi sanıyorum. Güzel bir his.
2-) Kapağı güzel olan kitapları hep sevmişimdir. Sanki bu tür kitapları okuyunca hem yazınsal olarak hem de sanatla alakalı olarak belli bir doygunluk seviyesine ulaşıyorum. Bu da güzel bir his, kısaca kapaktaki çizimlere, resimlere bakmak bile sevdaya dahil.
3-) Bu birazcık yayıneviyle ilgili fakat kitabın dışındaki ana temayı oluşturan renkler de beni kitaplara bağlayan dış unsurlardan biri. Eğer bir kitabın ağırlıklı renkli göze hoş gelecek bir renkse 1 0 önde bana nazaran.
4-) Tabi ki yayınevi. Hani her insanın gözü kapalı güvenilmiş olduğu bazı yayınevleri vardır ya(lütfen olsun). Benim için de Kırmızı Kedi öyleki bir yayınevi işte.
5)Sanırım son olarak da bir kirabın içinde kapağında ön yada arka sözünde benim için mühim olan bazı anahtar kelimeler var. Bunlardan minimum birini gördüysem de o kitap hakkında hiçbir bilgim olmasa dahi ilgimi çeker.
Şimdi bu kadar şey anlattım fakat hani nerede Konuk Kaplan’la ilgili araştırma. İnceleme buydu işte. Bu kitabı almadan ve dahi bu incelemeyi yazmadan ilkin özelde bu kitaba karşı genel anlamda ise tüm “uzak” doğu edebiyatına karşı kendimi yine yine tarttım ve tamamen oryantalist bir bakış açısına haiz olduğumu anladım. Ve bu gerçeklik perçinlenince bu mevzuda bir şey yazmamaya karar verdim. Bu yazdıklarımda kolay karalamalar aslına bakarsan. Bu sebeple vakaya yanlış bir açıdan baktığımın farkındayım, Çin’le ya da ne bileyim Japonya’yla Kore’yle ilgili şeylere bakış açım fazlaca üsttenci. Devamlı onlara keşfedilebilecek şeyler olarak bakıyorum. Kadim çin imparatorluğu, Antik Japonlar, umarsız koreliler. Yani bir İngiliz, bir İran mevzusunda ne düşünüyorsa bende aynı şeyi düşünüyorum onlar için. Bu hastalıklı düşünceyi aşmak için şu an bir şey yapmak istemiyorum. Gel ki aşsam da neyi değiştirir en fazla bir araştırma fazla yazardım. (evet evet bir nal bir atı)
Her her neyse ben okudum işte siz de isterseniz okursunuz. İyi okumalar. (Göksel Göktürk)


Konuk Kaplan PDF indirme linki var mı?


P’u Sung-Ling – Konuk Kaplan kitabı için internette en fazlaca meydana getirilen aramalardan birisi de Konuk Kaplan PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı P’u Sung-Ling Kimdir?


P’u Sung-Ling Kitapları – Eserleri

 • Konuk Kaplan


P’u Sung-Ling Alıntıları – Sözleri

 • Kimi insanoğlu ölümün kapılarına kadar geldiğini bilmezler. (Konuk Kaplan)
 • Göğün yargıları ölümlülerin dileklerine nazaran değiştirilemez. Üzerine üstlük, kavrayışlı bir insan için yaşam ile ölüm aynı şeydir. Neden yaşamı nimet, ölümü de kara yazgı olarak göresin ki? (Konuk Kaplan)
 • Cezanı bağışlatacak bir iyilik hayata geçirmeye çabalayabilirsin, dedi. (Konuk Kaplan)
 • Belli bir niyetle erdemli olanlar, erdemli olmalarına karşı ödüllendirilmemelidir. Niyet etmeden fena olanlar, fena olmalarına rağmen cezalandırılmamalıdır. (Konuk Kaplan)
 • Ölüler Ülkesi’nde hakkaniyet sağlamanın yeryüzündekinden bile zor bulunduğunu anlamıştı. (Konuk Kaplan)
 • Belli bir niyetle erdemli olanlar, erdemli olmalarına rağmen ödüllendirilmemelidir. Artniyetsiz fena olanlar, fena olmalarına rağmen cezalandırılmamalıdır. (Konuk Kaplan)
 • “Burada çiçekler ve şarap…
  Bir sonsuz ilkbahar var;
  Ne ışık var ne de ay
  Görüyoruz fakat gece birbirimizi.” (Konuk Kaplan)
 • Bizim rütbemizi yükselten de alçaltan da üstlerimizin istencidir, halkın sesi değil. (Konuk Kaplan)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri