Eğitim

Mağara Ayısı Klanı – Jean M. Auel Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Mağara Ayısı Klanı – Jean M. Auel Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Mağara Ayısı Klanı kimin eseri? Mağara Ayısı Klanı kitabının yazarı kimdir? Mağara Ayısı Klanı konusu ve anafikri nedir? Mağara Ayısı Klanı kitabı ne konu alıyor? Mağara Ayısı Klanı PDF indirme linki var mı? Mağara Ayısı Klanı kitabının yazarı Jean M. Auel kimdir? İşte Mağara Ayısı Klanı kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Jean M. Auel

Çevirmen: Canan Sakarya

Orijinal Adı: El Clan del Oso Cavernario

Yayın Evi: Artemis Yayınları

İSBN: 9789758733040

Sayfa Sayısı: 609


Mağara Ayısı Klanı Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Yeryüzü Evlatları Serisi milyonların hayal enerjisini canlandıran, görkemli bir epik öykü. İnsanlar, ilişkiler ve aşkın sınırlarını özetleyen acıklı bir seri. Jean M. Auel görkemli anlatımıyla, insanoğlunun başlangıcına dönerek muhteşem bir dişi kahramanın mükemmel dünyasında dolaştırır bizi. Ayla‘nın büyüleyici öyküsü hepimizi içine alır. Doğal bir yıkım ufak Ayla‘yı tek başına bırakır. Tanımadığı topraklarda kendi kendine hayatta kalmaya çalışan ufak kız, bigün hanım ve erkekleri kendi insanlarından fazlaca daha değişik olan Mağara Ayısı Klanı tarafınca bulunur. Uzun boylu, mavi gözlü, sarı saçlı Ayla, Klan halkına esrarengiz bir halde yabancıdır. Başlangıçta ona güvenmezler ve dışlanır. Ama onları tanıdıkça ve Klanın kurallarını öğrendikçe aralarına kabul edilir. Ve yaşam harbinde onlara önderlik ederken Klan Ayla‘ya tapacak hale gelir. Zira insanoğlunun geleceği onun kanında dolaşmaktadır. Yeryüzü Evlatları Serisi dünyada 35.000.000‘un üstünde sattı. (Yayın Duyurusu‘ndan Alıntı)


Mağara Ayısı Klanı Alıntıları – Sözleri

 • O şekilde bir geçer süre ki
  Herkese yetişir , kendine geç kalırsın..
 • Klan halkının anıları cinsiyete nazaran belirleniyordu. Erkekler bitkiler hakkında temel bilgilere, bayanlar da avlanma usullerine gereksinim duymuyordu. Erkeklerin ve bayanların beyinleriyle ilgili farklılıklar, tabiat tarafınca ortaya konmuş, kültürle sağlamlaştırılmıştır.
 • Klan geçmişten bağımsız bir gelecek düşünemiyor, yarın için seçenekler üretemiyordu. Tek bildikleri, tüm yaptıkları, daha ilkin yapılanların tekrarlanmasından ibaretti.
 • Çığlıkları birinin desteğe gelmesini dileyen sızlamalara dönüştü. Kimse gelmedi. Umarsızlık içinde ağlarken hıçkırıklara sarsıldı.


Mağara Ayısı Klanı İncelemesi – Kişisel Yorumlar

Kitaba ulaşabilirseniz kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.: “Neanderthal toplumu tarafınca yetişirilen Homo Sapiens bir kadının öyküsü. Tarih öncesi zamanda Neandertallerle Homo Sapiens’ler ayrı klanlar halinde yaşarken, bir grup mağara adamı sarı saçlı mavi gözlü Ayla’yı evlat edinirler. Ayla büyüdükçe asi ve dikkatli bir genç hanıma dönüşür ve Broud’un mağarada kurduğu tahakküme başkaldırır.”
Lise zamanlarımda bir sahafta denk gelip aldığım bir kitaptı. Doğaya fazlaca ilgili biriydim o zamanlar, kitabın kapağı ve adı de direk bu kitabı almamı sağlamış oldu açıkcası. Ha iyi ki de almışım dedirtti hemen sonra bitince.
Kitabı okuduğumda 1000kitap daha açılmamıştı açıkcası o yüzden fazlaca fazla şey hatırlamasam da bende bıraktığı güzel duyguları hatırlıyorum buda bence kafi.
Aylanın hikayesi hakkaten fazlaca sürükleyici ve gerçekçi geldi bana. Kurgusu kuvvetli bir kitap tamamlanmamış yön pek göremiyorsunuz okurken. Bazı yerlerde otlar ve tedaviler hakkında fazlaca fazla informasyon veriyor buda bazı okurları sıkabilir fakat ben fazlaca sevdim o ayrı.
Kısacası bulursanız kaçırmayın derim. (bali)

uzun seneler ilkin adını duyup okumak istediğim, bir kaç senedir ise kütüphanemde okunmayı bekleyen Yeryüzü Evlatları serisine başladım. İyi ki başlamışım. İyi bir yaz okuması olacak ümit ederim. İlk kitap güzel, heyecanlı ve akıcı. Ayrıca filmi çekilmiş, onu da seyretmek isterim. (gökmen kılıçoğlu)


Mağara Ayısı Klanı PDF indirme linki var mı?


Jean M. Auel – Mağara Ayısı Klanı kitabı için internette en fazlaca meydana getirilen aramalardan birisi de Mağara Ayısı Klanı PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Jean M. Auel Kimdir?

Jean Marie Auel (doğum 18 Şubat 1936, Chicago) yazar.

Kitaplarında tarih öncesi çağları anlatmıştır, o zamandaki insanların yaşayış biçimlerini geleneklerini ve bu geleneklerinin günümüzdeki yansımalarını irdelemiştir. Kapsamlı emek harcamaları dünya genelinde arkeologların ve antropologların saygısını kazanmıştır. Kitapları 20 dile çevrildi ve toplam 35 milyondan fazla sattı.

5 kitabından oluşan Yeryüzü Evlatları serisini yazmıştır. Dizinin ilk kitabi olan Magara Ayısı Klanı piyasaya çıkmış olduğu 1980 yılından itibaren büyük başarılar kazanmıştır ve senelerce fazlaca satanlar listelerinde kaldı.


Jean M. Auel Kitapları – Eserleri

 • Mağara Ayısı Klanı
 • Atlar Vadisi
 • Mamut Avcıları
 • Dönüş Yolu
 • Ayla
 • Taş Barınaklar


Jean M. Auel Alıntıları – Sözleri

 • Çığlıkları birinin desteğe gelmesini dileyen sızlamalara dönüştü. Kimse gelmedi. Umarsızlık içinde ağlarken hıçkırıklara sarsıldı. (Mağara Ayısı Klanı)
 • Saçlarını istediği kadar örüp bağlayabilirdi, memnun etmesi gerektiği tek şahıs kendisiydi. (Atlar Vadisi)
 • O şekilde bir geçer süre ki
  Herkese yetişir , kendine geç kalırsın.. (Mağara Ayısı Klanı)
 • Klan geçmişten bağımsız bir gelecek düşünemiyor, yarın için seçenekler üretemiyordu. Tek bildikleri, tüm yaptıkları, daha ilkin yapılanların tekrarlanmasından ibaretti. (Mağara Ayısı Klanı)
 • Özür diliyerek yazıyorum cağımızın büyük yarası, Ilgimi çeken kısım. Günümüzde olan bitene bakılırsa fazlaca büyük münakaşa konusu. Sadece şu sözu söylemeden edemiceğim, adamın nereye gittiği değil, kiminle kalmış olduğu mühim der büyükler, vardır bir bildikleri. Bende bir kadınım kıskançlık ruhumuzda var fakat fedakarlıkta ikizi evlilikte bence. Evli olmayıp ahkâm kesmek ve yaşamadan yorum yapmakta zor. Erkek günahı düşünmüyorsa ve hissettirmiyorsa neyaparsa yapsın fikrimce bu sebeple cevremden gördüğüm kadarıyla fena diye bosananlar iyisini bulamıyor tanık olduğum fazlaca var. Kitapta ki alıntı: Ask ile zevkler daha güzeldir fakat birini hakkaten fazlaca seviyorsa onun birkaç kez bir başkasıyla beraber olması neyi değiştirir. Birleşme birkaç dakika sürer. Bu bir yaşam mutluluktan daha mühim olabilir mi? Klan’da bile birleşme bir adamın gereksinimlerini gidermek içindir, adam bir başkası ile birlikte oldu diye bağ koparilmaz, değil mi Danug? Danug kahkaha attı, geçerli bir sebebi var ise hepimiz bağını koparmak ister. Ben bu şekilde bişey için bağlarımı kopartmam fakat dürüst olmak gerekirse eşimin yalnız benim olmasını yeğlerim. (Ayla)
 • Kimse gençken kaderiyle dünyaya gelen olmak istemez. Farklı olmak kolay değildir. Kimliğini yitirmek istemezsin. Ama ise yaramaz alınyazısı senin kaderindir. Hem hanım, hem adam özünü tek bir vücutta taşıyan biri için yeryüzünde ayrı bir yer yoktur. (Atlar Vadisi)
 • Klan halkının anıları cinsiyete nazaran belirleniyordu. Erkekler bitkiler hakkında temel bilgilere, bayanlar da avlanma usullerine gereksinim duymuyordu. Erkeklerin ve bayanların beyinleriyle ilgili farklılıklar, tabiat tarafınca ortaya konmuş, kültürle sağlamlaştırılmıştır. (Mağara Ayısı Klanı)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri