Memur ve Personel Alımı

MEB’den Son Dakika Açıklama Geldi! Okullarda Koronavirüs…

Milli Eğitim Bakanlığı, mekteplerde uygulanan koronavirüs kılavuzunu güncelledi. Birfazlaca farklılığa gidilen kılavuza bakılırsa 10 gün içinde aynı sınıfta 2. kere vaka çıkmış olduğu için derslik öğrencilerinin tamamının yakın temaslı kabul edilerek uzaktan eğitime geçilme uygulamasına son verildi.

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Heyeti’nun almış olduğu kararların peşinden Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Buna bakılırsa MILLÎ EĞITIM BAKANLIĞI, mekteplerde COVID-19 önlemleri kapsamında, temaslı ve yalıtım uygulamalarında gene düzenleme etmeye gitti.

İki Ayrı (Kılavuz) Yayımladı

Bakanlık bu kapsamda, “Güncel Dönemde COVID-19 Pandemisinde Mekteplerde Alınması Gereken Tedbirler (Kılavuz)i” ve “Mekteplerde COVID-19 Pozitif Olay Çıkması Gidişatında Yapılması Gereken Uygulamalar” adı altında iki ayrı kılavuz yayımladı.

Sınıflarda Maske Atık Kolileri Bulundurulacak

COVID-19 Pandemisinde Mekteplerde Alınması Gereken Tedbirler (Kılavuz)inde, salgının geldiği noktada tesirinin eksilmesi, aşılamanın yaygınlaşması, toplumsal yaşamı daha öncekisine oranla daha azca etkilemesi ile beraber alınan tedbirlerin, dünyada olduğu şeklinde Türkiye’de de toplumun her noktasında engelleme biçiminde değil fertsel seviyede uygulanmasının ehemmiyetli hale geldiği vurgulandı.
Mektep içinde, ortak alanlarda, sınıflarda, öğretmen odalarında maske atık kolilerinin bulundurulması ve günlük olarak boşaltılmaları sağlanacak.

Tehlikeli Vaziyetler İzlenecek

Talebe ve personelin hasta yada tehlikelilik vaziyetleri, MILLÎ EĞITIM BAKANLIĞI ile Sağlık Bakanlığı arasındaki data entegrasyonu yolu ile izlenecek ve mekteplere lüzumlu bildirim yapılacak.

Kapalı Alanlarda Maske Takılacak

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mekteplerdeki tüm öğretmen, talebe, diğer misyonlular ile ziyaretçi ve velilerin mektep bahçelerinde açık alanda maske takma lüzumluluğu olmayacak.
Gelişimsel problemi olan yada maske takmakta zorluk çeken çocuklar için ayrıcalık olabilecek. Öğretmenler de aşılanma vaziyetinden bağımsız olarak mektebin kapalı alanlarına girişlerinden itibaren, maske takacak. Besin içecek tüketiminin olası olmasıyla birlikte ayrı zamanlarda reelleştirilmesine itina gösterilecek.

Ders Müddetleri 40 Dakikayı Aşmayacak

Yeni dönemde de daha evvel olduğu şeklinde sınıfların pencereleri öğrenciler için çekince yaratmayacak şekilde açık bırakılıp natürel havalandırma sağlanacak ve tekrardan mektep civarında toplumsal mesafeye dikkat edilecek.
Ayrıca, vaka süratinin ve bulaş tehlikesinin yüksek olduğu ya da vaka rakamında ani yükselme bakılan bölgelerde kent ve ilçe sağlık müdürlükleri koordinasyonunda lüzumlu temkinler alınacak.

Pozitif Olay Vaziyetinde Diğeri Öğrencilerin Semptom Takibi Yapılacak

COVID-19 Pozitif Olay Çıkması Vaziyetinde Yapılması Gereken Uygulamalar Kılavuzu’nde ise anaokulu, anaokulular, ilköğretim ve ortaöğretim müesseselerindeki öğretmen yada öğrencilerden birinin COVID-19 PCR testinin pozitif olması vaziyetinde sağlık kuruluşu tarafınca takip ve rehabilitasyonu yapılacak, bu kişi mektebe devam etmeyecek, bu sınıfta misyon alan diğeri öğretmenler ve öğrenciler mektebe devam edecek.
Bu sınıftaki öğrencilerin solunum saatinin değişik sınıflardan değişikleştirilmesi ve kapalı alanlarda maske ve mesafe kaidelerine uymaları sağlanacak.

COVID-19 testi pozitif bulunan öğretmen yada talebe, COVID-19 Salgın Yönetimi ve Emek verme Kılavuzuna bakılırsa izole edilerek rehabilitasyon edilecek.

Yayımlanan kılavuzlarda, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Heyetinin almış olduğu kararlar yönünde 10 gün içinde aynı sınıfta 2. kere vaka çıkmış olduğu için derslik öğrencilerinin tamamı yakın temaslı kabul edilerek uzaktan eğitime geçilmesi uygulaması da sonlandı.

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri