Pazarlama 3.0 - Philip Kotler Kitap özeti, konusu ve incelemesi - Webhaberim
Eğitim

Pazarlama 3.0 – Philip Kotler Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Pazarlama 3.0 – Philip Kotler Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Pazarlama 3.0 kimin eseri? Pazarlama 3.0 kitabının yazarı kimdir? Pazarlama 3.0 konusu ve anafikri nedir? Pazarlama 3.0 kitabı ne konu alıyor? Pazarlama 3.0 PDF indirme linki var mı? Pazarlama 3.0 kitabının yazarı Philip Kotler kimdir? İşte Pazarlama 3.0 kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Philip Kotler

Yazar: Hermawan Kartajaya

Çevirmen: Kıvanç Dündar

Yayın Evi: Optimist Yayınları

İSBN: 9789757051756

Sayfa Sayısı: 192


Pazarlama 3.0 Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Dünya süratli ve sıkıntılı bir değişiklik sürecinden geçiyor. Son finansal kriz yoksulluk ve işsizliğin artmasına niçin oldu. Ayrıca, iklim değişikliği ve nüfus artışı ülkeleri atmosfere bırakılan karbon monoksit gazı miktarını azaltmaya zorluyor, sadece bu şirketlerin omzuna ek yükler bindiriyor. Dahası, ekonomik büyümenin merkezi hızla Doğu’ya kayıyor. Öte taraftan, teknoloji mekanik bir dünyadan dijital bir dünyaya doğru evriliyor-web, bilgisayarlar, cep telefonları ve toplumsal-medya ve bu, üretici ve tüketicilerin davranış biçimlerini ciddi şekilde etkiliyor.

Tüm bunlar pazarlamanın tekrardan düşünülmesini gerektirecektir. Son altmış yıl içinde, pazarlama ürün-merkezli (Pazarlama 1.0) olmaktan tüketici-merkezli (Pazarlama 2.0) olmaya yöneldi. Şirketlerin odak noktalarını ürünlerden tüketicilere ve insanlığın karşı karşıya kalmış olduğu sorunlara doğru genişlettiğini görüyoruz. Pazarlama 3.0, şirketlerin tüketici-merkezli olmaktan insan-merkezli olmaya doğru kaydıkları ve kârlılığın kurumsal sorumlulukta dengelendiği aşamadır.

Pazarlamanın efsaneleşmiş adı Philip Kotler, katılım ve işbirliğine dayalı bu yeni çağda, iş hayatına biçim veren üç büyük kuvvete göz atarak yeni kurallar açıklıyor. Bazı kilit uygulamaların, yeni iş modellerinin ve ana trendlerin açıklanmış olduğu bu kitap, bir adım öne geçmek isteyen hepimiz için stratejik bir başlangıç noktası.


Pazarlama 3.0 Alıntıları – Sözleri

 • Bir Çin atasözü şöyleki der: “Söyle bana unutayım, göster bana hatırlayayım, kat beni anlayayım.”
 • Pazarlama 1.0 olarak adlandırılmakta. Pazarlama yaklaşımı ürün odaklıydı. Ürün çeşitliliğinin kısıtlı olduğu bir dönemdi ve dolayısıyla rekabet de azdı.
 • “3.0 çağlarında pazarlamacı olmak tek başına değişiklik gerçekleştirmek değil, öteki şirketlerle ortaklaşa iş içinde sorunları çözmek için yaratıcı yöntemler bulmak anlama gelir.”
 • Bazı çalışanların şirket değerlerinden haberi yoktur, bazıları ise bu değerleri bir tek bir halkla ilişkiler malzemesi olarak görür. Diğer çalışanlar değerleri göz ardı ettiğinde, şirket değerlerini hayata geçirmeye çalışan çalışanlar hayal kırıklığı yaşar.
 • Aynı durum taktığınız gözlükten, giydiğiniz ayakkabıya, yediğiniz pizzadan, içtiğiniz meyve suyuna kadar geçerli. Modern süre insanı yerini postmodern süre insanına devrediyor ve postmodern insan keşfetmek, yaratmak, esin vermek ve ilham almak istiyor.
 • Sizin bir pizzayı ne kadar iyi yaptığınız kadar, sizin tüketici tarafınca keşfedilme duygusunu verebilmeniz asla olmadığı kadar mühim.
 • Yalnızca kentin kıyıda köşede kalmış mekanlarını gezerek keşfeden ve keşfettiğini öteki insanlara toplumsal medya vesilesiyle göstererek onlara esin vermek için uğraşan milyonlarca tüketici bulunmakta. İşte bu yüzden ne yaptığınız kadar, karşınızdakinin aklında iyi mi bir görüntü yarattığınız oldukca fakat oldukca mühim.
 • Ürününüzü pazarlarken ürettiğiniz içerik bir çok tüketici için artık her şeyden mühim.
 • Tüketici artık ürüne değil sizin yarattığınız marka algısına bakıp karar veriyor.
 • Yarattığınız değerleri ve amaçlarını sorguluyor.
 • Gönüllü marka elçileri sizin en iyi reklam kanallarınız oluyor.
 • Günümüzde birçok marka ve işletme hala Pazarlama 3.0’dan bihaber ve pazarlama 2.0 yaklaşımında ısrar etmekte. Hantal yapılar sırf bu yüzden kendilerinden oldukca minik markalara yeniliyor ve küçülmeye gidiyor.
 • Buradan çıkaracağımız ders ise oldukca mühim: Asla hantal olmayın, çağı bir tek yakalamakla kalmayın, çağı belirleyenlerin içinde yer alın ve büyümenizde müşterilerinizin de rol almasına olanak tanıyın. Ancak bu şekilde iyi bir pazarlama stratejisi belirleyerek başarıya ulaşabilirsiniz.
 • Siz bir taraftan müşterinizi şekillendirirken onların da sizi şekillendirmesine ve ortaya hep birlikte bir anlam çıkarmaya çaba edin. Görmüş olacaksınız ki, en sonunda kazanan siz olacaksınız.
 • “3.0 çağlarında pazarlamacı olmak tek başına değişiklik gerçekleştirmek değil, öteki şirketlerle ortaklaşa iş içinde sorunları çözmek için yaratıcı yöntemler bulmak anlama gelir.”


Pazarlama 3.0 İncelemesi – Kişisel Yorumlar

Philip Kotler pazarlama dünyasının en oldukca malum bilim adamlarından biri. Onun yazdığı her kitap, bu alanla ilgilenenler için oldukça mühim. Kitabın ilk baskısı 2010 senesinde yapılmış fakat Türkçe baskısı 2016 yılına ilişik. Pazarlama 4.0’ın (Kotler’in bu adı taşıyan da bir kitabı var) konuşulmuş olduğu günümüzde, 4.0’a iyi mi gelindiğini görmek açısından kıymetli bir kitap. Pazarlamanın geçirdiği dönemler; ürün merkezli aşama (1.0), tüketici merkezli pazarlama (2.0) olarak adlandırılıyor. Pazarlama 3.0 ise şirketlerin tüketici merkezli olmaktan insan merkezli olmaya doğru kaydıkları ve kârlılığın kurumsal sorumlulukla dengelendiği aşama olarak tanımlanıyor. Kitapta bol miktarda örnek var. Bu örneklerin tamamı organik olarak küresel işletmelerden. Bazı işletmelere öbürlerinden daha çok yer verilmiş (ör. Body Shop). Bugünkü pazarlara Pazarlama 1.0 seviyesinde pek oldukca işletme var. 3.0 seviyesine çıkabilmek, bu küresel işletmelerin harcı benzer biçimde görünüyor. Kitap, üç kısım ve 10 bölümden oluşmakta. Kısımlar; “Trendler”, “Strateji” ve “Uygulama” isimlerini taşıyor. Kitabın geniş bir kaynakça sıralaması de var. Yazarlar pek oldukca kitaba atıf yapmışlar. Bu sayede okuyucu, adı geçen kitaplar hakkında da data sahibi olabiliyor. Pazarlama bilimi ile ilgilenenlerin okuması ihtiyaç duyulan bir kitap. (Ferdi Bişkin)

Pazarlama biliminin ve artık sürdürülebilirlik kavramıyla beraber insanların daha oldukca ön planda olmasını icap ettiğini söylemlerine karşın hala aynı pazarlama stratejileriyle devam eden firmaların bulunduğunu görmek üzücü. Pazarlama stratejileri açısından pazarlamacıların yada işletme sahiplerinin okuması ihtiyaç duyulan bir kitap. (Yunus Emre Yıldırım)

Pazarlama alanıyla ilgilenler bilip, bu alanın en oldukca malum duayeni Philip Kotler dir. Onun eserlerini okumak devamlı farklılık katacaktır sizlere..
Kitap, üç kısım ve 10 bölümden oluşmakta. Kısımlar; “Trendler”, “Strateji” ve “Uygulama” isimlerini taşıyor. ve özetlemek gerekirse pazarlamanın geçirdiği dönemler; ürün merkezli aşama (1.0), tüketici merkezli pazarlama (2.0) olarak adlandırılıyor. Pazarlama 3.0 ise şirketlerin tüketici merkezli olmaktan insan merkezli olmaya doğru kaydıkları ve kârlılığın kurumsal sorumlulukla dengelendiği aşama olarak tanımlanıyor.
Dünyada uzun seneler süresince üreticiden kesime tek yönlü bir kontakt hakimdi. Bu dönem Pazarlama 1.0 olarak adlandırılmakta. Pazarlama yaklaşımı ürün odaklıydı. Ürün çeşitliliğinin kısıtlı olduğu bir dönemdi ve dolayısıyla rekabet de azdı. Bunun yanısıra markaların kontakt kanalları da oldukça kısıtlıydı ve markalar pazarlama iletişimlerini ürünün özelliklerini anlatacak ve marka farkındalığı yaratacak şekilde kurguluyorlardı. Bununla beraber müşterinin tepkisinin de önemsenmediği bir dönemdi.
Sosyal ve interaktif kanalların doğması “pazarlama 2.0” sürecini de bununla beraber getirdi. Tüketiciler bilgiye oldukca daha kolay ulaşmaya pek oldukca marka ve ürün hakkında data sahibi olabilmeye başladı. Artık ürünler kıyaslanabiliyordu. Bunun sonucunda ise müşteriyi elinde tutmak isteyen işletmeler alan kişi odaklı emek vermeyi tercih etti. Gelişen toplumsal mecralar markaların alıcının gereksinimlerini, tercihlerini ve arzularını ölçümleyebilir konuma geldi. Artık müşterilerin satın alma alışkanlıkları gözlemlenebiliyor ve kayıt altına alınabiliyordu.
Pazarlama 3.0. Artık tüketiciler bir tek alan kişi olarak değil, kişisel bir geçmişi, beğenileri, kızgınlıkları, kendilerine özgü gereksinimleri, duyguları, maddi ve tinsel istekleri olan insanoğlu olarak değerlendiriliyor. Yani artık insan edilgen değil, hisleri ve tercihleriyle etken bir taraf. (ANKA misali gezginokur)


Pazarlama 3.0 PDF indirme linki var mı?


Philip Kotler – Pazarlama 3.0 kitabı için internette en oldukca meydana getirilen aramalardan birisi de Pazarlama 3.0 PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Philip Kotler Kimdir?

Northwestern Üniversitesi, Kellogg School of Management’da öğretim görevlisidir.

Financial Times tarafınca tüm zamanların 4’üncü mühim gurusu seçilmiştir (Jack Welch, Bill Gates ve Peter Drucker’ın arkasından). “Avrupa Yöneticilik Merkezi tarafınca pazarlamanın startejik uygulaması mevzusunda dünyanın en önde uzmanı” olarak duyurulmuştur. Ayrıca toplumsal pazarlamanın en mühim öncülerinden biri olarak kabul edilir.

Dr. Kotler, 12’inci kez baskısı yapılmış olan Pazarlama Yönetimi kitabının yazarıdır. Bunun haricinde pek oldukca öteki pazarlama kitabının yazarı ya da ortaklaşa yazarıdır.

Bunların yanı sıra, Dr. Kotler’in, Harvard Business Review, Sloan Management Review, Business Horizons, California Management Review ve The Journal of Marketing benzer biçimde tanınmış yayınlarda basılmış yüzlerce makalesi bulunmaktadır.

Danışmanlık şirketi, the Kotler Marketing Group (KMG) vesilesiyle, Dr. Kotler, “Pazarlama Starteji ve Planlaması”, Pazarlama Organizasyonu” ve “Uluslararası Pazarlama” alanlarında, aralarında IBM, Michelin, Bank of America, Merck, General Electric, Honeywell, ve Motorola da bulunan pek oldukca tanınmış şirkete danışmanlık yapmıştır.

Amerika, Avrupa ve Asya’da, pazarlama kavramları üstüne verdiği seminerleri sürdürür.


Philip Kotler Kitapları – Eserleri

 • Pazarlama 4.0
 • A’dan Z’ye Pazarlama
 • 10 Ölümcül Pazarlama Günahı
 • Kotler ve Pazarlama
 • Pazarlama 3.0
 • Pazarlama Yönetimi
 • Pazarlamayı Anlamak
 • Kurumsal Sosyal Sorumluluk
 • Kapitalizmle Yüzleşmek
 • Kaos Yönetimi
 • Günümüzde Pazarlamanın Temelleri
 • Pazarlama 5.0
 • Ulusların Pazarlanması
 • B2B Marka Yönetimi
 • Küresel Pazarda Büyümenin 8 Yolu
 • Kamu Sektöründe Pazarlama
 • Marketing Management
 • Küresel Pazarları Kazanmak
 • Yoksulluğa Karşı Sosyal Pazarlama
 • İşte Taraftar İşte Marketing
 • İyi Şirket
 • Marketinqə dair 300 başlıca sual
 • Marketing Menecment


Philip Kotler Alıntıları – Sözleri

 • Bugün inovasyon yataydır; pazar fikirleri sağlar ve firmalar de bu fikirleri ticarileştirir. (Pazarlama 4.0)
 • Zayıf firmalar rakiplerini görmezden gelir, orta derece firmalar rakiplerini yansılamak eder, başarı göstermiş firmalar rakiplerine öncülük eder. (Küresel Pazarda Büyümenin 8 Yolu)
 • Bir güldürmen Starbucks hakkında şöyleki bir komiklik yapmıştı:”Ne kadar süratli büyüdüklerini bilmiyorum fakat daha geçenlerde benim oturma odama bir şube açtılar.” (A’dan Z’ye Pazarlama)
 • Güç değişimi insanları da etkiliyor. Şimdi güç bireylerde değil toplumsal gruplarda bulunuyor. (Pazarlama 4.0)
 • Dijital son zamanların en etkili segmentleri GKN’dir. (Gençler, hanımefendiler,netandaşlar)

  GKN, haiz oldukları özellikler sebebiyle, etkilenmesi kolay segmentler değildir. Ama onları etkilersek markalarımızın en sadık savunucuları olurlar. GKN benzer biçimde kaliteli segmentlerin marka savunuculuğu diğerlerinin savunuculuklarından daha değerlidir. GKN’nin ana akım pazarda kuvvetli bir tesiri olduğundan markalar onları harekete geçirerek büyük yararlar elde edecektir. (Pazarlama 4.0)
 • Kuvvetli bir çekicilik elde eden sahici bir farklılaşmaya haiz olmak, bir marka için mühim. Bu farklılaşma ne kadar yürekli, ne kadar atılgan ve ne kadar alışılmışın haricinde olursa markanın çekiciliği de o denli büyük oluyor. (Pazarlama 4.0)
 • Biz insanoğlu korunmasız, temel ihtiyaçlarımızın karşılanması mevzusunda ebeveynlerimize ve bakıcılarımıza bağımlı hâlde dünyaya geliriz. Çocukluk döneminde, entelektüel ve duygusal öğrenme amacıyla çevremizdekilerle kontakt oluşturmayı ve etkileşime girmeyi öğreniriz. Bu etkileşimler esnasında duygu ve düşüncelerimizi karşımızdakine anlatır, fikirler ve hikayeler paylaşırız. Bu nedenden dolayı insan beyni erken dönemlerden itibaren sosyalleşmeye ayarlıdır.
  Sosyal varlıklar olarak bu yapımız, teknolojik bir uygulama olan toplumsal medyanın başarısını da açıklıyor. Diğer insanların kişisel deneyimlerini dinlemeyi, kendi deneyimlerimizi anlatmayı severiz. Görsel ipuçlarının paylaşılmış olduğu toplumsal medya karşı karşıya iletişimin ötesindeki sosyalleşme ihtiyacımızı karşılayan alternatif bir platform teşkil eder. (Pazarlama 5.0)
 • Yapay zekâ, veri yığınları içindeki, alan kişi davranışlarına dair daha ilkin bilinmeyen kalıpları ortaya çıkarma becerisine haizdir. Ancak, suni zekânın işlem gücüne karşın, bir tek insanoğlu öteki insanları anlayabilir. Müşterilerin eylemlerinin ardındaki amaçları filtrelemek ve yorumlamak için insan pazarlamacılar gereklidir. Bunun sebebi insan zekâsının oldukca bağlam sal olmakla beraber oldukça da anlaşılmaz olmasıdır. Deneyimli pazarlamacıların detayları iyi mi edindiğini, fikirleri iyi mi ürettiğini kimse bilmesi imkansız. Teknoloji uzmanları da müşterilerle insani dü zeyde bir bağ kurabilen bir makine üretmeyi hemen hemen beceremedi. (Pazarlama 5.0)
 • “Hep dünü düşünürseniz, daha iyi bir yarına haiz olamazsınız.” (A’dan Z’ye Pazarlama)
 • Kent pazarlama stratejisinin temel unsuru insanların kentleriyle gurur duymasını sağlamaktır. (Küresel Pazarları Kazanmak)
 • Satılan ürünlere dokunabilmesini sağlayın.Bir mağaza en güzel,en ucuz ve en seksi ürünleri sunabilir,fakat alışveriş icra eden şahıs onlara dokunamaz ya da onları deneyemezse ürünlerin albenisinin bir çok kaybedilebilir. (10 Ölümcül Pazarlama Günahı)
 • Ürününüzü pazarlarken ürettiğiniz içerik bir çok tüketici için artık her şeyden mühim. (Pazarlama 3.0)
 • Günümüzde birçok marka ve işletme hala Pazarlama 3.0’dan bihaber ve pazarlama 2.0 yaklaşımında ısrar etmekte. Hantal yapılar sırf bu yüzden kendilerinden oldukca minik markalara yeniliyor ve küçülmeye gidiyor. (Pazarlama 3.0)
 • Gönüllü marka elçileri sizin en iyi reklam kanallarınız oluyor. (Pazarlama 3.0)
 • “Erkekler Marslı, hanımefendiler Venüslüdür” John Gray (Pazarlama 4.0)
 • Öte taraftan, bilgisayarları duyusal devinimsel data -çevrenin algılanması ve tepki verilmesi-mevzusunda eğitmek daha zor olsa gerek. Bu, bizim açımızdan çocukluk sürecinin başlangıcında öğrendiğimiz rahat bir beceridir. Çocuklar çevreyle ve insanlarla hususi bir çaba harcamadan etkileşime girebilir. Diğer insanların hislerini iç güdüsel olarak anlamış olur ve empati duyarız. Kimse bir çocuğun bu becerileri iyi mi edindiğini tam olarak bilmesi imkansız, şu sebeple bunlar in sanoğlunun milyonlarca senelik evrimi sonucunda bilinçsiz öğrenme yöntemiyle gerçekleşir. Haliyle anlamadığımız şeyi öğretmemiz de kolay değildir. (Pazarlama 5.0)
 • Yarattığınız değerleri ve amaçlarını sorguluyor. (Pazarlama 3.0)
 • Pek oldukca şirket için geçerli olan en büyük tehdit, mevcud bir rakipten ziyade yeni ve daha iyi teknolojilerdir. (10 Ölümcül Pazarlama Günahı)
 • Bağlı bir dünyada, pazarlama karması terimi alan kişi katılımını artıracak şekilde gelişme göstermiştir. Bu yüzden pazarlama karması (şu demek oluyor ki dört P) dört C olarak tekrardan tanımlanmalıdır (ortak yaratım, döviz kuru, topluluğun harekete geçirilmesi ve söyleşi [co-creation, currency, communal activation, conversation]). (Pazarlama 4.0)
 • Firmanın hissedarlarının karını yükseltmenin bir yolu, firmanın çalışanlarına, tedarikçilerine ve dağıtımcılarına daha azca ödemektedir. Kar kısa vadeli olarak artacak, fakat şirket uzun solukta iyi olan çalışanları, tedarikçileri ve dağıtımcılarını yitirecektir. (Kotler ve Pazarlama)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri