Eğitim

Sessizliğin Tarihi – Alain Corbin Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Sessizliğin Tarihi – Alain Corbin Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Sessizliğin Tarihi kimin eseri? Sessizliğin Tarihi kitabının yazarı kimdir? Sessizliğin Tarihi konusu ve anafikri nedir? Sessizliğin Tarihi kitabı ne konu alıyor? Sessizliğin Tarihi PDF indirme linki var mı? Sessizliğin Tarihi kitabının yazarı Alain Corbin kimdir? İşte Sessizliğin Tarihi kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Alain Corbin

Çevirmen: Işık Gören

Editör: Oğuz Tecimen

Editör: Odilon Redon

Tasarımcı: Deniz Akkol

Orijinal Adı: Histoire du silence: de la Renaissance à nos jours

Yayın Evi: Kolektif Kitap

İSBN: 9786052205822

Sayfa Sayısı: 115


Sessizliğin Tarihi Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Duy bu ince gürültüyü, akıyor; sessizlik bu.

Dinle, hiçbir şey duyulmazken ne duyduğunu dinle

Paul Valéry’nin bu tavsiyesine uyup dinleyebilir miyiz sessizliği yoksa yaşadığımız gürültü çağlarında unuttuk mu ne işe yaradığını? Bugünlerde birçoğumuz için sessizlik doldurulması ihtiyaç duyulan tekinsiz bir boşlukken, kimilerimiz de sessizliğin hikmetini tekrardan öğrenmeye çalışıyor.

Fransa’nın yaşayan en mühim tarihçilerinden biri kabul edilen Alain Corbin gürültünün mekândan uzaya her yeri işgal etmiş olduğu bu çağdan hareketle, sessizliğe eğitici bir kıymet atfedilen, konuşmanın nadide görüldüğü çağlara bakıyor. Sessizlik sesin yokluğu değil de meditasyonun bir koşulu olarak çıkıyor karşımıza, tefekkür ve derin düşünüş olarak; sözün tezahür etmiş olduğu içsel bir yer olarak…

Sessizliği deneyimleme biçimlerinin, sessizlik arayışlarının çok büyük çeşitliliğini ve geçirdikleri evrimi edebiyat ve fikir metinlerine, fotoğraf ve beyaz perdeye atıflarla irdeleyen Corbin sessizliğin zamanı üstüne bir ilk emek verme olarak görmüş olduğu bu kitabında, insanoğlunun sessizlikle ilişkisinin yaşam için ne kadar kurucu olduğuna dair mühim ipuçları veriyor.


Sessizliğin Tarihi Alıntıları – Sözleri

 • ”Ağzını kapayan kendini duyurur.”
  .
  .
 • ”Yapayalnız geçen ömrüm süresince, yalnızca kendimi duymaktan kaçınmak için konuştum.”
  .
  .
 • “Yalnızca sessizlik duyulmaya değerdir.”
  .
  .
 • ”Duy bu ince gürültüyü, akıyor; sessizlik bu. Dinle, hiçbir şey duyulmazken ne duyduğunu dinle.”
 • Pek fazlaca topluluğun bünyesinde sessizlik bir iktidar aracıdır. Ötekini duymayı ve görmeyi reddetmek, bir iz bırakmasını engellemek o kişiyi bir tür yok olma haline mahkum etmek anlamına gelir.
 • “Susmalısınız ya da sözleriniz sessizliğinizden daha değerli olmalı.”
  .
  .
 • “ötekini duymayı ve görmeyi reddetmek, bir iz bırakmasını engellemek o kişiyi bir tür yok olma haline mahkûm etmek demektir” 
 • “Sahici bir yaşama kavuşmak istiyorsak sessizliğin manastırını kendi benliğimizde inşa etmek kaçınılmazdır.”
 • ”Ağzını kapayan kendini duyurur.”
 • ”Yapayalnız geçen ömrüm süresince, yalnızca kendimi duymaktan kaçınmak için konuştum.”


Sessizliğin Tarihi İncelemesi – Kişisel Yorumlar

‘Sessizlik’sizliğin yaşamı kuşattığı bir çağı yaşıyoruz; yalnızca istenmeyen seslerin bolluğu değil söz konusu olan, yazarın da belirttiği suretiyle önceki yüzyıllarda da gürültü her yerdeydi ve daha azca rahatsız edici değildi. Bu son zamanların problemi, bizlere devamlı bir şeylerle meşgul olmanın, devamlı birileriyle ‘bağlantı’ halinde olmanın telkin edilmesi. Neredeyse kesintisiz bir söz ya da veri akışına maruz kalıyoruz, etrafta ses olmasa bile sessizlik de namevcut, zihinlerimiz hep bir saldırı altında. Sessizliğe bürünmek istemek asosyallik/ kibir yada mutsuzluk/depresyon emaresi diye yaftalanıveriyor derhal. Çoğumuz sessizliği istemiyor, hattâ korkuyor ve kaçıyoruz ondan. Oysa yaşamın aslı hakiki sessizlikte gizli saklı; bedenen ve de zihnen devamlı koşturmayı bırakıp birazcık yavaşlamazsak, kafamızın içindeki ve dışındaki gürültüyü susturmazsak kaçırıyoruz her bir şeyin anlamını. Habire konuşuyoruz, bakıyoruz, okuyoruz, birşeyler yapmış olup eyliyoruz lâkin tam olarak deneyimlemiyoruz hiçbirini. Ekranda kaydırdığımız fotoğraflar, mesajlar, iletiler benzer biçimde durmaksızın akıyor yaşam, fakat aslen yaşanmıyor, kalıcı bir iz bırakmıyor geride. Sessizliğin bu minvaldeki kıymetini konu alıyor Corbin.
Bunun yanında her sessizliğin içe dönme, içsel zenginleşme ve tefekkür niyeti taşımayabileğini; nefret, düşmanlık, suçluluk duygusu, kendini gizleme, bilgisizlik benzer biçimde duyguların/durumların da sessizliğin mabedine gizlenebileceğini söylüyor.
Sessizliğin Trajedisi adlı kapanış bölümünde ölümle gelen sessizlikten ve gezegenimizin kaçınılmaz sonunda ortaya çıkacak sessizlikten söz ediyor.
Yaşam deneyimleri ve sessizlik üstüne okunası ve üstüne düşünülesi bir metin. David Hendy’nin Sesin Beşeri Tarihi ve Byung-Chul Han’ın Zamanın Kokusu kitaplarıyla beraber okunabilir. Okuyanı bolca olsun. (şaziye..)

Sessizliğe gürültüden yoksun bir durum dememenin Batı daki karşılığıni özetleyen bir metin #sessizliğintarihi ..
Son dönemlerde bilhassa pandeminin bizlere eklediği yeni durumlardan biri sessiz olmak , kendimizi dinlemek ve meditasyona önem vererek kendimiz olmayı tekrardan öğrenmek..
Peki yapabildik mi?
Bilhassa bu zamanda varlıkları ile sessizliğin bir başka türünü de benimle tanıştıran kedilerim, bu sessizliği önüme koyuverdiler.
Pek fazlaca toplulugun da sessizlik bir iktidar aracı.Ötekini duymayı ve görmeyi bir anlamda reddederek , yok olma haline mahkum etmek..Hatta Maeterlinck şu şekilde güzel bir cümle eklemiş .”Ancak , yasamadigimiz anlarda konuşuruz”Ruhun dili sessizlik o halde..
Galiba bunu en iyi birbirine diyecek sözleri olanların, “o vakit susmak zorundayız ” sessizliği ile anlarız ki, birbirlerine hakkaten söyleyecek bir şeyleri var..Yani bir anlamda ağzını kapayan kendini duyurur..
Aktif sessizlik ve eylemsiz sessizlik olarak ikiye ayrılıyor.Bu ayrımın detaylı bir halde incelemesini okumanız mümkün.Altını cizdigim ve hakkaten paylaşmak istediğim cümleler var ki buraya sığması mümkün değil .Bir fazlaca kitabından ,yazardan ve dusunurden örnekler bulabileceğiniz metnin bazı bölümlerini hakkaten imrenerek okudum.Notlarımı aldım.
Sizlerde bu çağa tanıklık etmek isterseniz değişik bir alternatif durumunda.
Mesela : Sühulet…
Ağrısı gayrısı kalmamak..Tek vücut olmak..
Bu hafta çoğumuz için sükûtun ikrardan geleceği yedi gün olsun..
Kitapla..

#_beyhannova_ #sessizligintarihi #alaincorbin #kolektifkitap #neokudum #okudumbitti #sessizlik #yasamdasessizolmak #gurultulukalabaliklar (beyhannova)

Çocukken gece uyuyamadığımda geceyi dinlerdim, sonsuz sessizlik vagonlarının altında ezilmemek için; bu, gecenin sesi derdim. Belki de ezildim, bilemiyorum fakat gecenin içinde sağır eden bir ağırlık yok mu hakkaten de? Bizim dışımızda kalan tüm boşluklarıyla varlığın tümleyeni sayılmaz mı? Sessizliğin oyuklarından fırlayan insan, sesiyle varlığı arzular kimi zaman de sesini örterek dudakların ardında ilk oyun alanına dönmeyi. Paul Celan savaşın derhal  peşinden Bükreş’te, bir Nazi roplama kampında ölen ailesi­nin katillerin diliyle yazmaması icap ettiğini savunarak onu bir Rumen ozan olmaya ikna etmeye çabalayan dostlarına basitçe şu cevabı verir: “İnsan bir tek anadilinde hakikatı söyleyebilir. Yabancı bir dilde ozan yalan söyler.”  Bu ilk dil, anadilimiz ebeveynlerimizden öğrendiğimiz dil mi yoksa zihnimizde berraklaşan ilk şey mi, nedir o şey, sözcüklerden, dilbilgisinden  azade midir? Kendimizi sözcüklerle tanımlarız, seçtiğimiz biçimler bütünüyüz kim bilir. Peki ya sözcüklerin tasavvurunun ötesine geçmek mümkün mü, ya da bu şekilde bir isteğin olanağı, olasılığı var mı? Pierrre Hadot Wittgenstein ve Dilin Sınırları eserinde, “Eğer, tıpkı dünyanın içinde olduğumuz benzer biçimde, dilin içinde isek, ifade edilemeyen, dilin sınırlarının ve dünyanın sınırlarının ötesine karşılık gelir.”, der.  Sınırların ötesinde sözü sessizlik almalı kim bilir.  (tabula rasa)


Sessizliğin Tarihi PDF indirme linki var mı?


Alain Corbin – Sessizliğin Tarihi kitabı için internette en fazlaca meydana getirilen aramalardan birisi de Sessizliğin Tarihi PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Alain Corbin Kimdir?


Alain Corbin Kitapları – Eserleri

 • Sessizliğin Tarihi
 • Kokunun Tarihi
 • Women for Hire


Alain Corbin Alıntıları – Sözleri

 • ”Duy bu ince gürültüyü, akıyor; sessizlik bu. Dinle, hiçbir şey duyulmazken ne duyduğunu dinle.” (Sessizliğin Tarihi)
 • “Susmalısınız ya da sözleriniz sessizliğinizden daha değerli olmalı.”
  .
  . (Sessizliğin Tarihi)
 • ”Yapayalnız geçen ömrüm süresince, yalnızca kendimi duymaktan kaçınmak için konuştum.” (Sessizliğin Tarihi)
 • ”Ağzını kapayan kendini duyurur.”
  .
  . (Sessizliğin Tarihi)
 • ”Ağzını kapayan kendini duyurur.” (Sessizliğin Tarihi)
 • “Yalnızca sessizlik duyulmaya değerdir.”
  .
  . (Sessizliğin Tarihi)
 • “ötekini duymayı ve görmeyi reddetmek, bir iz bırakmasını engellemek o kişiyi bir tür yok olma haline mahkûm etmek demektir”  (Sessizliğin Tarihi)
 • “Sahici bir yaşama kavuşmak istiyorsak sessizliğin manastırını kendi benliğimizde inşa etmek kaçınılmazdır.” (Sessizliğin Tarihi)
 • Pek fazlaca topluluğun bünyesinde sessizlik bir iktidar aracıdır. Ötekini duymayı ve görmeyi reddetmek, bir iz bırakmasını engellemek o kişiyi bir tür yok olma haline mahkum etmek anlamına gelir. (Sessizliğin Tarihi)
 • ”Yapayalnız geçen ömrüm süresince, yalnızca kendimi duymaktan kaçınmak için konuştum.”
  .
  . (Sessizliğin Tarihi)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
izmir profilo servisi elf bar vozol
deneme bonusu meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri