Eğitim

Şu İlginç Tarihimiz – Tolga Uslubaş Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Şu İlginç Tarihimiz – Tolga Uslubaş Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Şu İlginç Tarihimiz kimin eseri? Şu İlginç Tarihimiz kitabının yazarı kimdir? Şu İlginç Tarihimiz konusu ve anafikri nedir? Şu İlginç Tarihimiz kitabı ne konu alıyor? Şu İlginç Tarihimiz PDF indirme linki var mı? Şu İlginç Tarihimiz kitabının yazarı Tolga Uslubaş kimdir? İşte Şu İlginç Tarihimiz kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Tolga Uslubaş

Yayın Evi: Karma Kitaplar

İSBN: 9799944321457

Sayfa Sayısı: 266


Şu İlginç Tarihimiz Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Bu yapıt, tarihin karanlık sayfaları içinde unutulmuş, bir kısmı kayıt altına dahi alınmamış ilgi çeken, alışılmadık vakalarından minik bir kesit sunuyor.

Kitap,160 yaşlarında yaşamın tadına varamadan ölen Zaro Ağa’yı, vizesi olmadan İstanbul’a girilmeyen dönemleri, harcı mücevherle karılan cemiyi, bir zamanlar buz kütleleriyle dolan Boğaziçi’yi, Sultan Abdülaziz’in intihar değil de iyi mi katledildiğini, padişahlarımızın garip damak zevklerini,15 bin askerimizin iyi mi kör edildiğini, Süleymaniye’nin eğri minaresinin iyi mi düzeltildiğini, günümüzün en büyük derdi kapkaççılara eskiden ne tür cezalar verildiğini, Kanuni’nin portresinin ABD Meclisine iyi mi girdiğini, Yolasığmazoğlu’nun iyi mi Yolageldi’gini ve daha gün yüzüne çıkmamış yüzlerce enteresan vakayı okuyucuya sunuyor.


Şu İlginç Tarihimiz Alıntıları – Sözleri

 • “Vermeyince Ma’bud, Neylesin Sultan Mahmut..”
 • “Devlet bizi bu kaleyi teslim etmek için vezir yapmadı. Ben Cezzar Ahmet Paşa, şehitlik mertebesine ulaşmadan bir karış toprak vermem!..”
 • “Vermeyince Ma’bud, Neylesin Sultan Mahmut..”
 • 1910 lu yıllarda İttihatçı hükümet, sokak köpeklerine karşı bir yoketme kampanyası başlattı. Her köpeğe karşılık minik bir miktar para verilerek köpekler Çingeneler tarafınca hususi dev kerpetenlerle yakalanarak feryat figan içinde kafeslere yerleştirildiler. Daha sonrasında ‘hayırsız ada’ olarak malum Sivriada’ya götürüldüler. İttihatçı hükümetin aşırı batıcı ve modernist politikalarına kurban giden köpeklere 1912 senesinde kurulan ilk hayvanseverler derneği olan “İstanbul Himaye-i Hayvanat Cemiyeti” sahiplendi.


Şu İlginç Tarihimiz İncelemesi – Kişisel Yorumlar

muhteviyatında kısa hikayelerin yer almış olduğu derleme bir kitap bilgelikleri tecrübeleri siyasal yanlışlıkları şeklinde hikayelerle aslen zamanı dersler çıkarmamızı sağlıyor osmanlının toprak alanı vergi ödeyen amerika daha alınacak oldukca ders var galiba … (Serap Durmaz)

Tarih: Okunulmasada oldukca bir şey kaybettirmeyen türden bir kitap. Seyahat ederken taşıması kolay oluyor diye ciltli ve kalınca kitaplar tercih etmiyordum fakat bir kaç denememden sonrasında hata yaptığını anladım. (OSMAN NURİ EFE)

Kitabı bir merak ve heyecanla aldım derhal okumaya başladım. Başlarda birazcık iyiydi fakat ilerledikçe sıkmaya başladı kötü kitap değil fakat içinde okunacak birkaç hikayeden sonrası boş. (Özgür akkoyun)


Şu İlginç Tarihimiz PDF indirme linki var mı?


Tolga Uslubaş – Şu İlginç Tarihimiz kitabı için internette en oldukca meydana getirilen aramalardan birisi de Şu İlginç Tarihimiz PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Tolga Uslubaş Kimdir?


Tolga Uslubaş Kitapları – Eserleri

 • Türkiye Tarihi
 • Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi
 • Şu İlginç Tarihimiz
 • Geçmişten Günümüze Osmanlı
 • Geçmişten Günümüze Dünya İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi
 • İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi Ansiklopedisi
 • Böyleydi Osmanlı’nın Ramazanı
 • Tarih Seti – Türkiye zamanı, Dünya zamanı, Osmanlı zamanı


Tolga Uslubaş Alıntıları – Sözleri

 • “Ettiğiniz yeminleri size iade ediyorum. Gidiniz, ordular toplayınız ve bizim üzerimize geliniz. Bana bir kere daha zafer kazanma imkanı elde etmiş olmuş olursunuz.” (Geçmişten Günümüze Osmanlı)
 • 1 Haziran 1985 – Türk, Amerikan ve Alman bilim adamları, 21 senelik kazının sonucunda dünyada en eski köyün Diyarbakır’da bulunduğunu ortaya çıkardılar. (Türkiye Tarihi)
 • Her Sümer vatandaşı asker sayılıp, lüzumunda tabanca altına çağrılırdı. (Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi)
 • Türklere ilişkin en eski kültür merkezi olan Afenesyevo kültür merkezi, Altay- Sayan Dağlarının kuzeybatısında yer almıştır.
  MÖ 3000 li yılların başlarında ilişkin eski bir kültür olan kültüre ilişkin izleri ve özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:
  -Türklerin toplumsal yaşamının ilk örneğini yansıtır
  -at ehlileştirilmistir koyun beslenmiştir
  -toprak kaplar, bakır ve tunçtan tabanca ve süs eşyaları ise mevcuttur. (Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi)
 • 1910 lu yıllarda İttihatçı hükümet, sokak köpeklerine karşı bir yoketme kampanyası başlattı. Her köpeğe karşılık minik bir miktar para verilerek köpekler Çingeneler tarafınca hususi dev kerpetenlerle yakalanarak feryat figan içinde kafeslere yerleştirildiler. Daha sonrasında ‘hayırsız ada’ olarak malum Sivriada’ya götürüldüler. İttihatçı hükümetin aşırı batıcı ve modernist politikalarına kurban giden köpeklere 1912 senesinde kurulan ilk hayvanseverler derneği olan “İstanbul Himaye-i Hayvanat Cemiyeti” sahiplendi. (Şu İlginç Tarihimiz)
 • Hayal kırıklıkları, pişmanlıklar, başka türlü yaşamak isteyeceğim bir sürü vakayla dolu seneler! (Türkiye Tarihi)
 • Yalnızca öğretmen yetiştirmekle yetinilmedi. Aynı zamanda bulunmuş olduğu çevreyi araştıran, geliştiren ve çevrenin kalkınmasını da üstüne alan kurumlar haline gelmeye başladı. Böylece kırsal yörede toplumsal, ekonomik ve kültürel kalkınmayı amaçladı. (Türkiye Tarihi)
 • ”Devrim” adındaki ilk Türk üretimi otomobil Cemal Gürsel’e armağan edildi. (Türkiye Tarihi)
 • “Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır!”
  Gazi Mustafa Kemal Atatürk (Türkiye Tarihi)
 • Kültürün dini hayata katmış olduğu renklilik bir gerçek ise de, yakarma yaşamının geçmiş kültürden medet umar hale gelmesi dini şuuru zedeleyen ciddî bir çekince. (Böyleydi Osmanlı’nın Ramazanı)
 • 31 Aralık 1981 – Televizyon yayınları, yılbaşı gecesi, renkli olarak yapılmış oldu. (Türkiye Tarihi)
 • Fransız Kralı Napolyon’a karşı Akka Kalesi’ni başarı ile korumak için çaba sarfeden büyük Türk kumandan. (Geçmişten Günümüze Osmanlı)
 • O şekilde ya Asr-ı Saadetten uzaklaşılan her gün doğruluğun, dürüstlüğün, şefkat ve ihlâsın yitirildiği gündür ve insana hep, ” Nerede o eski günler” terennümünü yaptırır. (Böyleydi Osmanlı’nın Ramazanı)
 • “Hastalıkların insanlarda birer birer ortaya çıktığını sanmak yanlıştır. Hastalıklar, insandan insana bulaşmak suretiyle geçer. Bu bulaşma gözle görülmeyecek kadar minik fakat canlı tohumlar vasıtasıyla olur.” diyerek, bundan beş yüz yıl ilkin mikrobun tarifini yapmış oldu. (Geçmişten Günümüze Osmanlı)
 • Alınan üç idam kararıyla, Polatkan ve Zorlu’nun cezası 16 Eylül’de, Menderes’in cezası ise 17 Eylül’de infaz edilmiştir. (Türkiye Tarihi)
 • Sultan Süleyman Han devrinde, Osmanlı Devleti’nin kara, deniz ordusu dünyada birinciydi. Kültür ve sanat faaliyetleri zirve noktasındaydı. (Geçmişten Günümüze Osmanlı)
 • Eskiler “Her gelen gün geçen günleri aratır” der… (Böyleydi Osmanlı’nın Ramazanı)
 • Türkiye’ye logaritmayı ilk sokan Gelenbevi İsmail Efendi’dir. (Geçmişten Günümüze Osmanlı)
 • “Devlet bizi bu kaleyi teslim etmek için vezir yapmadı. Ben Cezzar Ahmet Paşa, şehitlik mertebesine ulaşmadan bir karış toprak vermem!..” (Şu İlginç Tarihimiz)
 • Ve o terennüm dillerinde olmasa da gönüllerinden bir kerecik de olsa geçti: ” Ah nerede o eski ramazanlar!..” (Böyleydi Osmanlı’nın Ramazanı)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri