Ukrayna nüfusu ne kadar? Ukrayna nerede, komşuları kimler? - Webhaberim
Genel

Ukrayna nüfusu ne kadar? Ukrayna nerede, komşuları kimler?

Ukrayna popülasyonu ne kadar? Ukrayna nerede, komşuları kimler? Dün sabah saatlerin de aralarında ki gerilimi son raddeye taşıyan ve peşinden işgal emri verilen Ukrayna merak mevzusu oldu. Rusya tarafınca başta Kiev olmak suretiyle bir oldukca bölgeye ordular girmiş vaziyette. Peki Ukrayna nerede? İşte ayrıntılar…

Ukrayna’nın nerede olduğu ve popülasyonu inceleniyor. Ukrayna – Rusya savaşı ikinci gününe girdi.
Ukrayna coğrafi konum itibari ile Kuzey Doğu Avrupa’da yer verilmiştir. Başşehir olan Kiev bununla birlikte ülkenin en büyük kentidir.

UKRAYNA NEREDE?

Ukrayna coğrafi konum itibari ile Kuzey Doğu Avrupa’da yer verilmiştir. 603.549 km² yüzölçümüyle tamamı Avrupa’da olan en büyük ülkedir. Doğuda ve kuzeydoğuda Rusya, kuzeybatıda Belarus, batıda Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatıda Romanya ve Moldova’nın komşusudur. Ayrıca güneyde Karadeniz ve Azak Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır.Ukrayna Slavlardan gelme bir ülkedir.
Yarı başkanlık sistemi ile beraber idarenen ülke evvelden Sovyetler birliğine bağlı bir ülke idi. Sovyetler birliği dağıldıktan sonrasında 1991 senesinde Ukrayna bağımsızlığını bülten etmiştir. Yüksek beşeri gelişme endeksine haiz olan ülkede trafik akışı sağ taraftan ilerlemektedir. Ukrayna Grivna’sı ülkenin resmi para üniteyidir. Ukrayna tarihte Rutenya olarak da anılmaktaydı.

Moldova, Romanya, Rusya, Beyaz Rusya, Polonya, Slovakya, Macaristan Ukrayna’nın komşu ülkelerini oluşturmaktadır.
Ülkede balıkçılık faaliyetleri de gelişmiştir. Ukrayna haiz olduğu çehre ölçümü ile Avrupa kıtasının en büyük ülkelerinden biri olma hususi durumunu taşımaktadır. Ülkenin resmi dili Ukraynacadır. Ukraynaca Doğu Slav dillerine ilişkin olan bir dildir. Ukrayna’da Ukraynacadan değişik olarak 18 tane de değişik dil konuşulmaktadır. Ukrayna’nın popülasyonu 2020 senesinde 44,13 milyon olarak açıklanmıştı.

UKRAYNA’NIN BAŞKENTİ NERESİDİR?

Ukrayna’nın başşehri Kiev’dir.
Kiev popülasyonu itibari ile de Avrupa’nın en kalabalık 7. kentidir. Ülkenin toplam popülasyonu ise 2.8 milyondur. Kiev’de ki bağımsızlık alanı kentin yoğun gezinsel yerlerinden birisidir. Bağımsızlık alanı Ukrayna’nın bağımsızlığını ifade eden bir alandır. Bu alanda heykeller yer verilmiştir. Ülkemizin başşehri olan Ankara ile Kiev kardeş bir kenttir. Kiev bununla birlikte 500 yıl süresince Türkler tarafınca idarenmiş bir kenttir. Hazarlar ve Altınordu kente egemen olmuştur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri