Eğitim

Ergenekon’dan Çıkış – İlker Başbuğ Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Ergenekon’dan Çıkış – İlker Başbuğ Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Ergenekon’dan Çıkış kimin eseri? Ergenekon’dan Çıkış kitabının yazarı kimdir? Ergenekon’dan Çıkış konusu ve anafikri nedir? Ergenekon’dan Çıkış kitabı ne konu alıyor? Ergenekon’dan Çıkış PDF indirme linki var mı? Ergenekon’dan Çıkış kitabının yazarı İlker Başbuğ kimdir? İşte Ergenekon’dan Çıkış kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: İlker Başbuğ

Yayın Evi: Kırmızı Kedi Yayınları

İSBN: 9786052984550

Sayfa Sayısı: 264


Ergenekon’dan Çıkış Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Bu kitap sizin tarihe şahitlik yapmanıza ve TSK’ya karşı yürütülen komplolara ilişkin kafanıza takılan tüm sorulara yanıt bulmanıza destek olabilir.

– Türk Silahlı Kuvvetleri niçin hedef alındı?

– FETÖ oluşumuna, içerden ve dışardan sağlanan destek sunar nedir?

– 26. Genelkurmay Başkanı niçin hedef oldu?

– 2010 YAŞ toplantısında kimler ne istedi?

– Kozmik Oda vakası nedir? Ne değildir?

– 26 ay Silivri’de kalmanın bir yararı oldu mu?

– TSK, FETÖ’cülerin TSK’dan temizlenmesinde niçin başarıya ulaşmış olamadı?

– Siyasi iktidar TSK’ya karşı yürütülen komplolar karşısında ne yapmış oldu?

– Ergenekon komplosu niçin bitirilmiyor?


Ergenekon’dan Çıkış Alıntıları – Sözleri

 • Asıl hedef Türk Milleti ile Türk ordusu arasındaki “tarihi bağı” koparmaktır.
 • “Türkiye Cumhuriyeti’nin 26. Genelkurmay Başkanı terör örgütü kurmak ve yönetmek suçlamasıyla tutuklanmıştır. Takdir, Yüce Türk milletine aittir.”
 • Cezaevi yaşamı elbet zor. Ama cezaevinde de yaşam “onurlu” ve “yiğitçe” olmalı.
 • Ne acıdır ki günümüzde tam bağımsızlık, anti-elkoyuculuk, akılcılık, bilimin yol göstericiliği, aydınlanma, kısacası Atatürkçü değerleri korumak için çaba sarfetmek, Kemalist olmak hata sayılmakta..
 • Bugün haiz olduğumuz her şeyi, milletiyle bütünleşen Atatürk ve tabanca arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı’nda verdikleri mücadeleye borçlu olduğumuzu unutmamalıyız.
 • Cemaatlerin oluşumunda ekonomik çıkarlar var. Din bu amaç için bir vasıta olarak kullanılıyor. Bu vaka sonrasında eğitim, hemen sonra da politika alanına sıçrıyor.
 • Turkiye; laik, demokratik ve toplumsal bir hukuk devletidir.
  Bu ozellikleri benimseyen ve isteyen var ise, problem yok…
 • “Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı yürütülen faaliyetler var. Geçtiğimiz hafta bir ‘gazetede’, Mart 2003’te icra edilen 1.Ordu Plan Semineri’ne ilişkin piyasaya çıkan bazı iddialar oldu.
  Biz askere saldırı eğitiminde ne dedirttiriyoruz biliyor musunuz?
  Taarruzun son olarak safhasında: Allah Allah diye askere saldırı ettiriyoruz.
  Ben şimdi vicdansızlara soruyorum:
  Allah Allah diye askerine saldırı ettiren bir ordu, iyi mi olur da Allah’ın evi olan camiye efsane atmayı düşünür.
  Lanetliyorum bu tarz şeyleri. Bu kadar vicdansızlık olur mu?”
 • Biz teslim etmezsek, kendimize olan saygımızı alamazlar.
 • Türk milleti ile Türk Ordusu içinde zamanı bir bağ vardır.
  Türk milleti askerini sever.
  Türk milleti ordusuna güvenir.
  Türk Ordusu ise en büyük enerjisini milletinin bu sevgisinden, güveninden ve desteğinden alır.
  Türk Ordusu’nu zayıflatmanın yolu, ordu ile millet içinde mevcut olan bu zamanı bağın kopartılmasıdır.
  Tarihi bağın kopartılmasının yolu ise Türk Ordusunun ve çalışanının, Türk milletinin gözünde itibarsızlaştırılması ve yaralanmasıdır.


Ergenekon’dan Çıkış İncelemesi – Kişisel Yorumlar

İçinde biri olarak vakalara bir de İlker Başbuğ yönünden bakmak isterseniz; okunabilecek, akıcı ve yakın zamanı özetleyen bir kitap olmuş. Tavsiye ederim (Sapere Aude)

26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un TSK’nın niçin hedef alındığını, FETÖ’nün yapılanmasını, kozmik oda vakasını, Ergenekon ve Balyoz davalarının başlama ve bitiş sürecini anlattığı bu kitap o döneme ışık tutuyor.
Asılsız iddialarla Silivri’de 26 ay esir kalan paşa, o günleri anlatırken sürecin analizini de yapmış. Neden ve netice ilişkileriyle yaşananları okuyucularla paylaşmış. Kitabı her ne kadar kederle okusam da o dönem ve ilişkili yaşananlar hakkında epey bilgilendim. (Sefa Örnek)

Ergenekon’dan Çıkış..
Ne söylesek azca kalır ara ara. İşte o anlardan biri de bu an ki, bu kitap hakkında söylenecek her şey bir nebze noksan kalır.
26. Genelkurmay Başkanı, komutanımız,İlker Başbuğ’un, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk Ordusunun şerefli, yurtsever, Atatürkçü, idealist askerlerine karşı özetlemek gerekirse Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne karşı yürütülen komploları, bu süreçte yaşanmış olan acı vakaları anlattığı kitaptır.
Bu kitap okudukça her satırında canınız yanacak, kahr olacaksınız. Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı yürütülen, asil ve şerefli Türk Ordusuna yöneltilen suçlamaları,ithamları ve bir dayanağı olmayan akıl almaz komploları gördükçe gördüklerinize,okuduklarınıza inanamayacaksınız. Devamlı içinizden “Bunu iyi mi yaparlar? Türk Ordusuna, o şerefli, kahraman Türk askerlerine bu suçlamaları iyi mi yöneltirler?”
diyeceksiniz.
Gerçekleri öğrenebileceğiniz bir kitap. Okuyun. (Yedi)


Ergenekon’dan Çıkış PDF indirme linki var mı?


İlker Başbuğ – Ergenekon’dan Çıkış kitabı için internette en oldukca meydana getirilen aramalardan birisi de Ergenekon’dan Çıkış PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı İlker Başbuğ Kimdir?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 26. Genelkurmay Başkanı. Görevini 30 Ağustos 2008 tarihinde, 25. Genelkurmay Başkanı Mehmet Yaşar Büyükanıt’tan devralmış olan Başbuğ, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası ve TSK Onur Madalyası sahibidir. Başbuğ 9 Ağustos 2010 tarihinde meydana getirilen Y.A.Ş. sonrasında görevini 27. Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’e bırakmıştır.

Mehmet İlker Başbuğ, 29 Nisan 1943 tarihinde Afyonkarahisar’da dünyaya gelmiştir. Balkan Savaşı’ndan sonrasında Makedonya’nın Manastır şehrinden Türkiye Karaman’a göç eden ailesi hemen sonra Afyonkarahisar’a yerleşmiştir. İlkokulu Afyon 27 Ağustos İlkokulu’nda, ortaokulu Afyon Lisesi’nin orta kısmında okuduktan sonrasında Kuleli Askeri Lisesi’ne gitmiştir. 1962 senesinde Kara Harp Okulu’ndan mezun olan Başbuğ, 1963 senesinde Piyade Okulu’nu başarıyla tamamladı. 1963-1971 yılları aralığında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı birimlerde vazife alan Başbuğ, 1973 senesinde Kara Harp Akademisi’ni bitirerek kurmay subay ünvanı aldı.

Kara Harp Akademisi’nden mezun olmasının arkasından Genelkurmay Plan Harekât Daire Başkanlığında Karargâh Subaylığı, Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, Belçika / Brüksel’de NATO Uluslararası Askerî Karargâhında Cari İstihbarat Plan Subaylığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Plan ve Prensipler Başkanlığı Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü ve 51’inci Piyade Tümeni 247’nci Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yürüten Başbuğ, ek olarak İngiltere Kara Harp Akademisi ve NATO Savunma Koleji’ndeki eğitimlerini de başarıyla tamamladı.

1989 senesinde Tuğgeneral rütbesine terfi ettirilen Başbuğ, 1993 senesinde ise Tümgeneral’liğe terfi ettirildi. Tümgeneral olarak Belçika’da, Milli Askeri Temsil Heyeti Başkanı olarak vazife yapmasının arkasından 1997 senesinde Korgeneralliğe terfi ettirilen Başbuğ, Korgeneral olarak vazife yapmış olduğu sırada 2. Kolordu Komutanlığı ve Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Başyardımcılığı görevlerinde bulunmuş oldu.

2002 senesinde Orgeneral rütbesine terfi eden İlker Başbuğ, 30 Ağustos 2008 tarihinde, Mehmet Yaşar Büyükanıt’dan Genel Kurmay Başkanlığı görevini devralarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 26. Genelkurmay Başkanı ünvanını aldı.

TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası ve TSK Onur Madalyası sahibi olan Orgeneral İlker Başbuğ, Sevil Başbuğ ile evlidir ve çiftin iki evladı bulunmaktadır.

Başbuğ 9 Ağustos 2010 tarihinde meydana getirilen Y.A.Ş. sonrasında görevini 27. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’e bırakmıştır.

İlker Başbuğ, Emekliliğinde kitap yazmaya başladı.

6 Ocak 2012 tarihinde “silahlı terör örgütü yöneticiliği ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamalarından tutuklandı. 5 Ağustos 2013 tarihinde Mahkemenin karar duruşması yapılarak kararın açıklanması planlanıyor.

Yazdığı Kitaplar :

2011 – Terör Örgütlerinin Sonu

2012 – 20. Yüzyılın En Büyük Lideri: Mustafa Kemal

2012 – 20. Yüzyılın En Büyük Lideri: Atatür


İlker Başbuğ Kitapları – Eserleri

 • Suçlamalara Karşı Gerçekler
 • Nasıl Bir Türkiye
 • Osmanlı’dan Cumhuriyete Güç Odaklarının Mücadelesi
 • Ergenekon’dan Çıkış
 • 20. Yüzyılın En Büyük Lideri Mustafa Kemal
 • 15 Temmuz Öncesi ve Sonrası
 • Sorunlarla Yüzleşmek
 • Unutulan Ada Kıbrıs
 • 20. Yüzyılın En Büyük Lideri Atatürk
 • Türkiye Cumhuriyeti’nde Güç Odaklarının Mücadelesi
 • Terör Örgütlerinin Sonu
 • Ermeni Suçlamaları ve Gerçekler
 • Türkiye Cumhuriyeti’nde Güç Odaklarının Mücadelesi
 • Mustafa Kemal Atatürk (2 Cilt)
 • Güç Odaklarının Mücadelesi


İlker Başbuğ Alıntıları – Sözleri

 • Ermeni ihtilalcilerin amaçları öteki milliyetçi ihtilalcilerinkinden oldukca farklıydı. İtalya’da yaşayan insanoğlu İtalyan idi ve İtalyan devrimcileri çoğunluğun yönettiği bir devlet istiyorlardı. Polonyalı milliyetçiler, Rus bir azınlık tarafınca yönetilen ve bastırılmış bir çoğunluk olan Polonyalılar için bir devlet oluşturmak istiyorlardı. Aynı şey tüm dünyada geçerliydi, şekilleri her ne olursa olsun, iyi ya da fena, milliyetçiler en azından çoğunluğun kendini yönetebileceği bir devlet için savaştılar.
  Ermeni milliyetçileri için bu bu şekilde değildi. Ermeni isyancıları, kendilerinin nüfusun %20’sinden daha azca bir kısmını oluşturdukları bir toprağı ele geçirmek için savaştılar. Altı vilayet dedikleri bölgede, Müslümanlar Ermenilerin dört katı fazlaydı. Polonyalılar, İtalyanlar, Özbekler, Cenup Afrikalılar, Cezayirliler ya da İrlandalıların aksine, Ermeniler imparatorluk tarafınca yönetilen büyük bir çoğunluk değildiler. Çoğunluğu yenerek topraklarını ele geçirmek isteyen minik bir gruptular. Ülkelerinin düşmanlarından yardım alan minik bir gruptular; şundan dolayı dışarıdan yardım almadan Müslüman çoğunluğu yenmeleri imkânsızdı.
  Eğer başarıya ulaşmış olsalardı, Ermeni milliyetçileri ne yapacaktı? Balkanlar’daki Türklerin acı kaderini örnek vererek gösteriyor tarih bunu bizlere. Bir Ermenistan kurmanın tek yolu çoğunluğu sürmek ya da öldürmekti. İhtilalciler Müslümanları saf dışı etmediği sürece, Anadolu’da bir Ermeni devleti kurulamazdı.
  Osmanlıların Ermeni isyancılara verdiği karşılık her düşünüldüğünde, bu gerçek hatırlanmalı. Osmanlılar yalnız iktidarlarını savunmuyorlardı. Çoğunluğun yönetimini reddedenlere karşı çoğunluk olan halkı savunuyorlardı. Dahası, isyancılar başarıya ulaştıkları takdirde isyancıların öldüreceği ya da yurtlarından süreceği insanları savunuyorlardı. (Ermeni Suçlamaları ve Gerçekler)
 • Mustafa Kemal Atatürk’e nazaran; önder, ülkesinin ve ulusunun şerefi ve kurtuluşu için çalışandır. Kendilerini ilahlaştırmak için çalışanlar önder olması imkansız. Kamu hizmetinin en yüce şekli, egoist olmayan çabadır. (20. Yüzyılın En Büyük Lideri Mustafa Kemal)
 • İyi durum da olmayan ülke yönetimi için tek çıkış yolu vardır. O da meşruti idarededir. Bunu sağlayacak tek güç de ordudur. (15 Temmuz Öncesi ve Sonrası)
 • Diplomaside meydana getirilen hatanın hemen sonra düzeltilebilmesi nerede ise imkânsızdır. (Unutulan Ada Kıbrıs)
 • Türkler ve Ermeniler içinde oluşan gerginliğin rasyonel sebeplerini aramak daha uygun olacaktır. Türklerin Ermenilere karşı savaşmalarının gerçek sebebi kolayca açıklanabilir ve tamamen rasyoneldir. Türkler kendilerini savunuyorlardı.*
  * Justin McCarthy, “Kim başlattı?”, 24 Nisan 2002 tarihinde İstanbul’da yapmış olduğu konuşma. (Ermeni Suçlamaları ve Gerçekler)
 • “Türkiye’de seçimler yapılacak olursa, CHP bu seçimleri kazanabilecektir.”
  –cia başkanı alen dulles / 28 nisan 1960 (Türkiye Cumhuriyeti’nde Güç Odaklarının Mücadelesi)
 • McCarthy’nin söylediği benzer biçimde “Bir taraf ölülerini sayarken öteki tarafın kendi ölülerinden bihaber olması” vakalara soykırım görüntüsü veriyor. (Ermeni Suçlamaları ve Gerçekler)
 • Okuduğunu, gördüğünü, isittigini sorgulayan insandan korkmayın. Onlardan zarar gelmez. (Nasıl Bir Türkiye)
 • Biz teslim etmezsek, kendimize olan saygımızı alamazlar. (Ergenekon’dan Çıkış)
 • Hunlar bu topluluklar içinde yer edinen ve günümüze kadar taninan bir halktır. (Osmanlı’dan Cumhuriyete Güç Odaklarının Mücadelesi)
 • Cemaatlerin oluşumunda ekonomik çıkarlar var. Din bu amaç için bir vasıta olarak kullanılıyor. Bu vaka sonrasında eğitim, hemen sonra da politika alanına sıçrıyor. (Ergenekon’dan Çıkış)
 • Fırtınalı denizde gemisini minimum hasarla karaya yanaştıran kaptanların zamanı başka, gemisini terk edenlerin zamanı başka yazılır. (Suçlamalara Karşı Gerçekler)
 • Toplumu terörle mücadelenin süresi hakkında yanlış beklentiler içine sokacak söylem ve ifadelerden kaçınılmalıdır. Terörle savaşım karmaşık bir süreçtir. 1967 Arap-İsrail Savaşı’nda altı günde zafer kazanan İsrail Silahlı Kuvvetleri, 2007’de birkaç bin kişiden oluşan Hizbullah örgütünü Lübnan’da etkisiz hale getirememiştir. (Terör Örgütlerinin Sonu)
 • Efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti şeyhler , dervişler , müritler , meczuplar memleketi olması imkansız. En doğru ve en hakiki tarikat , uygarlık tarikatıdır. Medeniyetin buyruk ve taleplerini yapmak , insan olmak İçin kâfidir. (15 Temmuz Öncesi ve Sonrası)
 • Etkisiz hale getirilen teröristlerin yaş durumu incelendiğinde averaj olarak, örgüte katılım yaşlarının 19, örgütte kalma süresinin 7 yıl, ölüm yaşlarının ise 26 olduğu görülmektedir. (Terör Örgütlerinin Sonu)
 • Uluslararası alanda ciddi bir mevzuda adım atmadan ilkin her şeyi oldukca detaylı ve iyi şekilde değerlendirmek zorundasınız.
  Hesapsız olarak atılan adımlardan geriye çekilme o ülkeye oldukca büyük zararlar da verebilir.
  Dış politikaya; sağduyulu, gerçekçi ve ideolojik görüşlerden arındırılmış şekilde yaklaşılmalıdır. (Unutulan Ada Kıbrıs)
 • Mustafa Kemal 1922’de eğitim ve öğretime ilişkin şunları da not defterine yazmıştır:
  “Milleti kurtarmak isteyen her yurtsever için ulusal onur ve fedakarlık başlıca özelliklerdir. Fakat bunlar kafi değildir. Bir milleti kurtarmak için iyi niyet de kafi değildir. Aynı zamanda ilim ve eğitim lazımdır. Düşmanı yenik eden ordularımızın sevk ve idaresinde fenni bilim ve bilimsel kurallar rehberimiz olmuştur.
  Bir milletin geleceğini elde etmesi ve yönetim etmesi için de eğitim bilimi lazımdır. Eğitim biliminin etkinlik merkezi: Mekteptir. Milletin siyasal ve toplumsal hayatında, fikir yapısında; her türlü dış etkiye koyabilmesi için bilimsel ve fenni bilimi rehber kabul edeceğiz.” (Sorunlarla Yüzleşmek)
 • Sıkıştığımız süre bizim başvuracağımız tek rehber vardır, o da Mustafa Kemal Atatürk’tür. (Sorunlarla Yüzleşmek)
 • Başarı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin harekata katılan tüm personeline ve bilhassa bu harekatta şehit düşen, 498 ölümsüz kahramana aittir. (Unutulan Ada Kıbrıs)
 • Bu nedenle, Malta Yargılaması zamanı bir gerçektir. Bu yargılamada, Malta’da o günün deyimiyle “Ermeni Kırımı” bugünün deyimiyle ise “soykırım” iddiasıyla yargılanan Türkler yargı önünde aklanmışlardır. Suçsuz bulunmuşlardır.
  Malta sonucu, Osmanlı devletinin ve İttihatçı liderlerin “soykırım” suçunu işlemediklerini ortaya koyan zamanı bir yargı kararıdır.
  Bu kararın, internasyonal meşruiyetini kimse sorgulayamaz.
  Savcılıkların, “suçsuzluk” anlamı taşıyan “kovuşturmaya yer olmadığı”, ya da “takipsizlik” sonucu da yargı sürecinin bir parçasıdır.
  1919-1921 Malta Yargılaması, yargısal olarak “bir soykırım soruşturması”dır. Bu açıdan oldukca mühim bir vakadır. Bu gerçeği hiçbir şey ortadan kaldıramaz.
  Son söz; 1915 Tehcir vakası; Malta’da yargılanmıştır. Kraliyet Savcılığı, soruşturma sonunda verdiği “kovuşturmaya yer olmadığı” yada “takipsizlik” sonucu ile Tehcir vakasında kovuşturma açılmasını gerektirecek, herhangi bir “suç unsuruna” yada “deliline” ulaşamamıştır. Bu, bir halde “suçsuzluk” anlamına gelmektedir. (Ermeni Suçlamaları ve Gerçekler)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri