Eğitim

Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi – Tolga Uslubaş Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi – Tolga Uslubaş Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi kimin eseri? Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi kitabının yazarı kimdir? Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi konusu ve anafikri nedir? Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi kitabı ne konu alıyor? Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi PDF indirme linki var mı? Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi kitabının yazarı Tolga Uslubaş kimdir? İşte Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Tolga Uslubaş

Editör: Yavuz Selim Erdoğan

Tasarımcı: Ferhat Çınar

Yayın Evi: Venedik Yayıncılık

İSBN: 9786054766109

Sayfa Sayısı: 464


Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Bu yaratı, belli bir tarih dönemindeki siyasal gelişimleri değil, sanatla alakalı, felsefi, bilimsel, toplumsal, dini gelişimleri de bünyesinde barındırıyor. Harita ve resimlerin yanında medeniyetler, devletler, vakalar, insanoğlu şeklinde pek oldukca mevzuda verilen kısa bilgiler birbirini tamamlıyor. İnsanlık tarihinin öyküsel bir özetini sunan “Dünya Tarihi”, yerleşik çağdaş toplumların oluşumundan dünya savaşlarına, Avrupa monarşilerinin ortadan kalkışından, İslam`ın yükselişine kadar dünyayı şekillendiren vakaları çarpıcı bir halde konu alıyor. Türkiye tarihinin mühim mihenk taşlarına da yer veren eserde, binlerce senelik tarih bir nefeste okumakla kalınmıyor, tarihsel olayların birbirine bağlılığı ve sebepleri de kolayca anlaşılıyor.


Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi Alıntıları – Sözleri

 • Türklere ilişik en eski kültür merkezi olan Afenesyevo kültür merkezi, Altay- Sayan Dağlarının kuzeybatısında yer almıştır.
  MÖ 3000 li yılların başlarında ilişik eski bir kültür olan kültüre ilişik izleri ve özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:
  -Türklerin toplumsal yaşamının ilk örneğini yansıtır
  -at ehlileştirilmistir koyun beslenmiştir
  -toprak kaplar, bakır ve tunçtan tabanca ve süs eşyaları ise mevcuttur.
 • İnsanlık tarihinin en uzun süreci olan ilk çağ kavimler göçü ile kapanırken tüm Orta çağ süresince etkin olacak feodalizm kökleşmeye başlamıştı.
 • Ortaçağ tarımının zayi noktası olan, atlara ve sığırlara kışlık yem sağlama problemi, yonca ve şalgam şeklinde bitkilerin yetiştirilmesiyle çözüldü. Ayrıca yonca, köklerinde azot biriktirerek toprağın veriminin artmasına da destek oldu.
 • 11 Eylül 2001 saldırısı:
  New York’taki Dünya Ticaret Merkezi gökdelenlerine ve Washington’daki Pentagon binasına yönelik kamikaze saldırılarının yapılanmasının peşinden ABD’nin Afganistan’ıve peşinden İrak’ı işgal etmesi vakasıdır.
  Afganistan’da Taliban yönetimi tesirini yitirmiştir.
  2006 senesinde ise Saddam’in idamı gerçekleşmiştir.
  Bu vaka sonucunda ölen ve kaybolanların sayısı 2749 olarak açıklanmıştır.
 • Avarları;
  Bizanslılar Uarhunit ( Avar-Hun),
  Çinliler juan- Juan ( Cücenler),
  Türkler ise Aparlar olarak adlandırıyordu.
 • Leonardo da Vinci, hayata devam etmenin idrak etmek bulunduğunu söylüyordu.
 • Her insan, başkalarının özgürlüğüne saygı göstermek şartı ile istediğini yapabilme serbestliğine sahipti.
 • Her Sümer vatandaşı asker sayılıp, lüzumunda tabanca altına çağrılırdı.


Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi İncelemesi – Kişisel Yorumlar

HERKES TARİH KİTABI YAZMAMALI!!!: Kitabı asla beğenmedim. Yarısına kadar kendimi zorlayarak geldim fakat daha çok devam edemeyeceğim. Kitap bir tarih kitabından beklenecek hiçbir şeyi karşılamıyor bence. Beğenmeme nedenlerime gelecek olursak:
1. Kitap yazım yanlışları, bozuk ve anlaşılmaz cümleler ile dolu. Okurken yoruldum.
2. Kitap kısa bölümlerden oluşuyor sadece bazı yerlerde gereksiz ayrıntılar mevcut, bazı yerlerde en mühim şeylere ya asla değinilmemiş ya da en sonda bir cümle ile geçiştirilmiş.
3. Örnek verecek olursak bir bölümde bir hükümdarın ne şekilde öldüğüne dair bir sürü magazinel data mevcut (gerek kalmış mıdır buna bir “tarih” kitabında?!?)
4. Diğer bir örnek olarak Sümerleri anlatırken gereksiz bir sürü ayrıntıdan sonrasında en sonda bir cümle ile “Sümerlerin asıl ünü çivi yazısını kullanmalarından gelir” denmiş. Tarihte malum ilk yazının Sümerler tarafınca buluş edilmiş olduğu derhal herkesçe malum bir gerçektir!!! Tarihimizdeki en mühim şeylerden biridir!!! Kitapta buna vurgu yapılmadığı şeklinde sanki başka bir uygarlıktan yazıyı öğrenmişler şeklinde “kullanmaları” deniyor. Dünyayı değiştiren bir icattan bahsediyoruz!!!
5. Bir tarih kitabında olması ihtiyaç duyulan en mühim şey noksan: KAYNAKÇA! Hangi kaynaklara dayanarak yazıldı bu tarih? Roman mı bu kitap? Verilen detayları kendimiz de araştırmak istesek nereye bakacağız?
6. Tüm bunlar kitapta yazan tüm bilgilerin doğruluğundan da şüphe duymama yol açtı açıkçası.
7. Yazarın hakkında herhangi bir şey bulamadım. Kitapta özgeçmişi yok, hatta hiçbir yerde yok. İnternette aratınca bir tek “bir tarih yazarı” olarak geçiyor, altına yazdığı kitaplar konulmuş fakat bu adam kimdir nedir necidir nerde öğrenim görmüştür hangi bölümden mezun olmuştur bilmiyoruz.
8. Diyeceğim o ki tarih okumak istiyorsanız kim oldukları ve özgeçmişleri belli olan gerçek tarihçilerin eserlerini okuyun. Bu kitapla vakit kaybetmeyin. (DRESY)

Genel bir tarih bilgisi sizlere sunuyor. Derinlemesine bilimsel nitelikli bir yaratı değil fakat genel kültür olarak işinize oldukca yarar. Bir bakmışsınız Fatih’in İstanbul’u fethindesiniz, bir bakmışsınız ki Fransız Devrimlerindesiniz. Siyasi, tutumsal, toplumsal ve kültürel vakalara da değinmiş. İnsanlık tarihinin başlangıcından günümüze değin gelişen mühim vakaları, kısa fakat etkisinde bırakan bir anlatımla okurlarına adeta servis edilmiş. (Fatih Beyazkaya)


Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi PDF indirme linki var mı?


Tolga Uslubaş – Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi kitabı için internette en oldukca meydana getirilen aramalardan birisi de Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Tolga Uslubaş Kimdir?


Tolga Uslubaş Kitapları – Eserleri

 • Türkiye Tarihi
 • Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi
 • Şu İlginç Tarihimiz
 • Geçmişten Günümüze Osmanlı
 • Geçmişten Günümüze Dünya İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi
 • İlk Çağlardan Günümüze Dünya Tarihi Ansiklopedisi
 • Böyleydi Osmanlı’nın Ramazanı
 • Tarih Seti – Türkiye zamanı, Dünya zamanı, Osmanlı zamanı


Tolga Uslubaş Alıntıları – Sözleri

 • “Ettiğiniz yeminleri size iade ediyorum. Gidiniz, ordular toplayınız ve bizim üzerimize geliniz. Bana bir kere daha zafer kazanma imkanı elde etmiş olmuş olursunuz.” (Geçmişten Günümüze Osmanlı)
 • 1 Haziran 1985 – Türk, Amerikan ve Alman bilim adamları, 21 senelik kazının sonucunda dünyada en eski köyün Diyarbakır’da bulunduğunu ortaya çıkardılar. (Türkiye Tarihi)
 • Her Sümer vatandaşı asker sayılıp, lüzumunda tabanca altına çağrılırdı. (Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi)
 • Türklere ilişik en eski kültür merkezi olan Afenesyevo kültür merkezi, Altay- Sayan Dağlarının kuzeybatısında yer almıştır.
  MÖ 3000 li yılların başlarında ilişik eski bir kültür olan kültüre ilişik izleri ve özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:
  -Türklerin toplumsal yaşamının ilk örneğini yansıtır
  -at ehlileştirilmistir koyun beslenmiştir
  -toprak kaplar, bakır ve tunçtan tabanca ve süs eşyaları ise mevcuttur. (Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi)
 • 1910 lu yıllarda İttihatçı hükümet, sokak köpeklerine karşı bir yoketme kampanyası başlattı. Her köpeğe karşılık minik bir miktar para verilerek köpekler Çingeneler tarafınca hususi dev kerpetenlerle yakalanarak feryat figan içinde kafeslere yerleştirildiler. Daha sonrasında ‘hayırsız ada’ olarak malum Sivriada’ya götürüldüler. İttihatçı hükümetin aşırı batıcı ve modernist politikalarına kurban giden köpeklere 1912 senesinde kurulan ilk hayvanseverler derneği olan “İstanbul Himaye-i Hayvanat Cemiyeti” sahiplendi. (Şu İlginç Tarihimiz)
 • Hayal kırıklıkları, pişmanlıklar, başka türlü yaşamak isteyeceğim bir sürü vakayla dolu seneler! (Türkiye Tarihi)
 • Yalnızca öğretmen yetiştirmekle yetinilmedi. Aynı zamanda bulunmuş olduğu çevreyi araştıran, geliştiren ve çevrenin kalkınmasını da üstüne alan kurumlar haline gelmeye başladı. Böylece kırsal yörede toplumsal, ekonomik ve kültürel kalkınmayı amaçladı. (Türkiye Tarihi)
 • ”Devrim” adındaki ilk Türk üretimi otomobil Cemal Gürsel’e armağan edildi. (Türkiye Tarihi)
 • “Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır!”
  Gazi Mustafa Kemal Atatürk (Türkiye Tarihi)
 • Kültürün dini hayata katmış olduğu renklilik bir gerçek ise de, yakarma yaşamının geçmiş kültürden medet umar hale gelmesi dini şuuru zedeleyen ciddî bir çekince. (Böyleydi Osmanlı’nın Ramazanı)
 • 31 Aralık 1981 – Televizyon yayınları, yılbaşı gecesi, renkli olarak yapılmış oldu. (Türkiye Tarihi)
 • Fransız Kralı Napolyon’a karşı Akka Kalesi’ni başarı ile korumak için çaba sarfeden büyük Türk kumandan. (Geçmişten Günümüze Osmanlı)
 • Öyleki ya Asr-ı Saadetten uzaklaşılan her gün doğruluğun, dürüstlüğün, şefkat ve ihlâsın yitirildiği gündür ve insana hep, ” Nerede o eski günler” terennümünü yaptırır. (Böyleydi Osmanlı’nın Ramazanı)
 • “Hastalıkların insanlarda birer birer ortaya çıktığını sanmak yanlıştır. Hastalıklar, insandan insana bulaşmak suretiyle geçer. Bu bulaşma gözle görülmeyecek kadar minik fakat canlı tohumlar vasıtasıyla olur.” diyerek, bundan beş yüz yıl ilkin mikrobun tarifini yapmış oldu. (Geçmişten Günümüze Osmanlı)
 • Alınan üç idam kararıyla, Polatkan ve Zorlu’nun cezası 16 Eylül’de, Menderes’in cezası ise 17 Eylül’de infaz edilmiştir. (Türkiye Tarihi)
 • Sultan Süleyman Han devrinde, Osmanlı Devleti’nin kara, deniz ordusu dünyada birinciydi. Kültür ve sanat faaliyetleri zirve noktasındaydı. (Geçmişten Günümüze Osmanlı)
 • Eskiler “Her gelen gün geçen günleri aratır” der… (Böyleydi Osmanlı’nın Ramazanı)
 • Türkiye’ye logaritmayı ilk sokan Gelenbevi İsmail Efendi’dir. (Geçmişten Günümüze Osmanlı)
 • “Devlet bizi bu kaleyi teslim etmek için vezir yapmadı. Ben Cezzar Ahmet Paşa, şehitlik mertebesine ulaşmadan bir karış toprak vermem!..” (Şu İlginç Tarihimiz)
 • Ve o terennüm dillerinde olmasa da gönüllerinden bir kerecik de olsa geçti: ” Ah nerede o eski ramazanlar!..” (Böyleydi Osmanlı’nın Ramazanı)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri