Eğitim

Yetenek Dediğin Nedir Ki? – Geoff Colvin Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Yetenek Dediğin Nedir Ki? – Geoff Colvin Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Yetenek Dediğin Nedir Ki? kimin eseri? Yetenek Dediğin Nedir Ki? kitabının yazarı kimdir? Yetenek Dediğin Nedir Ki? konusu ve anafikri nedir? Yetenek Dediğin Nedir Ki? kitabı ne konu alıyor? Yetenek Dediğin Nedir Ki? PDF indirme linki var mı? Yetenek Dediğin Nedir Ki? kitabının yazarı Geoff Colvin kimdir? İşte Yetenek Dediğin Nedir Ki? kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Geoff Colvin

Çevirmen: Kemal Atakay

Yayın Evi: Elma – Akademi Artı

İSBN: 9789756093726

Sayfa Sayısı: 320


Yetenek Dediğin Nedir Ki? Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Ya beceri, sıkı emek harcama ve muhteşem performansla ilgili tüm bildikleriniz hakkında yanılıyorsanız?

Muhteşem performans bazılarına öncesinden bahşedilen bir armağan değildir. Bedeli yüksektir sadece çoğumuz için ulaşılabilirdir. Bir dizi bilimsel araştırmaya dayanan Yetenek Dediğin Nedir ki?, sıradışı performansın sırrını ve bu ilkeleri yaşamımız ve işimizde iyi mi uygulayacağımızı açıklıyor. Kendilerine meydan okumaktan asla vazgeçmeyen ve bu kitaptaki fikirleri uygulayarak dünya genelinde mükemmelliğe ulaşmış sıradışı insanları konu alıyor.


Yetenek Dediğin Nedir Ki? Alıntıları – Sözleri

 • Çoğumuz, yetişkinler olarak, golf egzersiz alanında ya da piyanoda yalnızca daha ilkin yaptıklarımızı yapar ve büyük bir olasılıkla fazlaca ilkin ulaşmış olduğumuz performans düzeyini korumayı umarız. Bunun tersine, amaca yönelik emek harcama, geliştirilmesi ihtiyaç duyulan net olarak tanımlanmış bazı performans öğelerinin belirlenmesini ve sonrasında bunlar üstünde yoğun olarak emek harcamayı gerektirir.
 • “Yetenek bir şeyi birçok kişinin yapabileceğinden daha iyi yapmamızı sağlayan doğal beceridir.”
 • Yapmak istediğimiz şeylerin büyük bir kısmı zor olsa gerek .Yaşamın özüdür bu.
 • “Araştırmalar,yalnızca deneyimin,üstün bir başarı sergilemek isteyen kişiye pek de yararı olmadığını gösteriyor.”
 • Üstün performans,şimdi her zamankinden daha kıymetli.Peki,acaba gerçek deposu ne ?
 • Bir kuruluştaki birçok şahıs tek başına çalışmaz. Takımlar halinde -takım terimini ister kati, ister daha esnek tanımlayalım- çalışırlar. Ve altını çizerek belirtmek gerekirse bir takımın performansını yalnızca tek tek üyelerinin becerileri belirlemez. Bu yüzden, en iyi kuruluşlar şu ek kurala uyarlar: yalnızca fertleri değil takımları geliştirin.
 • This matters because of why it’s happening: Contemporary athletes are superior not because they’re somehow different but because they train themselves more effectively. That’s an important concept for us to remember.
 • IQ ,yeni bir uğraştaki performansı kestirmede yararlıdır,fakat şahıs o işte birkaç yıl çalıştıktan sonrasında,IQ performans mevzusunda derhal hiçbir şeyi tahmin etmemizi sağlamaz.
 • Bilmediğimiz şeyler yüzünden değil,daha fazlaca,bildiğimiz,fakat bizim bildiğimiz benzer biçimde olmayan şeyler yüzünden başımız derde giriyor.
  Josh Billings
 • “Şu “bir şeyler” çoğu zaman düşündüğümüz şeylerden herhangi biri değilse, o hâlde ne?”


Yetenek Dediğin Nedir Ki? İncelemesi – Kişisel Yorumlar

Yeteneğin genlerden geldiğini düşünürüz. Bu kitap, çeşitli örneklerle bu durumun tam da o şekilde olmadığını konu alıyor ve başarı göstermiş olmak için izlenmesi ihtiyaç duyulan yolu fazlaca iyi özetliyor. (Hakan Demiray)

Mesleklerinde muhteşem performans gösteren insanlara daima imrenilerek bakılır. Başkalarına bahşedilmeyen yeteneklerin onlara bahşedildiği, onların herkesten değişik “üstün” insanoğlu olduğu düşünülür. Bu insan kimi zaman bir sporcu, kimi zaman bir müzisyen, kimi zaman de bir yatırımcı olabilir. Her meslekte üstün başarı gösteren bu insanların doğuştan o mesleğe kabiliyeti olduğuna inanılır ve o noktaya gelmeleri için harcadıkları emek çoğu zaman göz ardı edilir.
Geoff Colvin “Yetenek Dediğin Nedir Ki?” kitabında yeteneğin zannedildiği kadar mühim olmadığına okuyucusunu ikna etmeye çalışıyor. Bunu yaparken de Mozart, Tiger Woods, Warren Buffett benzer biçimde üstün performans gösteren kişilerin ortak noktalarına odaklanarak bilimsel veriler ve günlük yaşam hikayeleri ışığında bu performansların beceri ile açıklanmayacağını gösteriyor. Colvin kitabında üstün performansı “amaca yönelik alıştırma” olarak tanımladığı, insanların gelişmeye yönelik, zorlandıkları noktalara odaklanarak ergonomik yapmalarına dayandırıyor. Bu tezini de okul, aile ve iş hayatına uygulayarak evlatların okulda, insanların mesleklerinde, şirketlerin de sektörlerinde iyi mi “üstün performans” gösterebileceğini açıklıyor. Mozart’ı öteki müzisyenlerden, Tiger Woods’u öteki sporculardan, Warren Buffett’ı öteki yatırımcılardan, General Electric’i öteki şirketten ayıran noktaları okuyucularına sunuyor.
Kitap ile ilgili yazımın tamamı için ;
https://kelimelerinzihni.wordpress.com/2020/11/27/yetenek-dedigin-nedir-ki/ (Kelimelerin Zihni)


Yetenek Dediğin Nedir Ki? PDF indirme linki var mı?


Geoff Colvin – Yetenek Dediğin Nedir Ki? kitabı için internette en fazlaca meydana getirilen aramalardan birisi de Yetenek Dediğin Nedir Ki? PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Geoff Colvin Kimdir?


Geoff Colvin Kitapları – Eserleri

 • Yetenek Dediğin Nedir Ki?


Geoff Colvin Alıntıları – Sözleri

 • This matters because of why it’s happening: Contemporary athletes are superior not because they’re somehow different but because they train themselves more effectively. That’s an important concept for us to remember. (Yetenek Dediğin Nedir Ki?)
 • Çoğumuz, yetişkinler olarak, golf egzersiz alanında ya da piyanoda yalnızca daha ilkin yaptıklarımızı yapar ve büyük bir olasılıkla fazlaca ilkin ulaşmış olduğumuz performans düzeyini korumayı umarız. Bunun tersine, amaca yönelik emek harcama, geliştirilmesi ihtiyaç duyulan net olarak tanımlanmış bazı performans öğelerinin belirlenmesini ve sonrasında bunlar üstünde yoğun olarak emek harcamayı gerektirir. (Yetenek Dediğin Nedir Ki?)
 • IQ ,yeni bir uğraştaki performansı kestirmede yararlıdır,fakat şahıs o işte birkaç yıl çalıştıktan sonrasında,IQ performans mevzusunda derhal hiçbir şeyi tahmin etmemizi sağlamaz. (Yetenek Dediğin Nedir Ki?)
 • Bilmediğimiz şeyler yüzünden değil,daha fazlaca,bildiğimiz,fakat bizim bildiğimiz benzer biçimde olmayan şeyler yüzünden başımız derde giriyor.
  Josh Billings (Yetenek Dediğin Nedir Ki?)
 • Üstün performans,şimdi her zamankinden daha kıymetli.Peki,acaba gerçek deposu ne ? (Yetenek Dediğin Nedir Ki?)
 • Yapmak istediğimiz şeylerin büyük bir kısmı zor olsa gerek .Yaşamın özüdür bu. (Yetenek Dediğin Nedir Ki?)
 • “Araştırmalar,yalnızca deneyimin,üstün bir başarı sergilemek isteyen kişiye pek de yararı olmadığını gösteriyor.” (Yetenek Dediğin Nedir Ki?)
 • “Şu “bir şeyler” çoğu zaman düşündüğümüz şeylerden herhangi biri değilse, o hâlde ne?” (Yetenek Dediğin Nedir Ki?)
 • “Yetenek bir şeyi birçok kişinin yapabileceğinden daha iyi yapmamızı sağlayan doğal beceridir.” (Yetenek Dediğin Nedir Ki?)
 • Bir kuruluştaki birçok şahıs tek başına çalışmaz. Takımlar halinde -takım terimini ister kati, ister daha esnek tanımlayalım- çalışırlar. Ve altını çizerek belirtmek gerekirse bir takımın performansını yalnızca tek tek üyelerinin becerileri belirlemez. Bu yüzden, en iyi kuruluşlar şu ek kurala uyarlar: yalnızca fertleri değil takımları geliştirin. (Yetenek Dediğin Nedir Ki?)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri