Eğitim

Binbir Gece Masalları – Antoine Galland Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Binbir Gece Masalları – Antoine Galland Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Binbir Gece Masalları kimin eseri? Binbir Gece Masalları kitabının yazarı kimdir? Binbir Gece Masalları konusu ve anafikri nedir? Binbir Gece Masalları kitabı ne konu alıyor? Binbir Gece Masalları PDF indirme linki var mı? Binbir Gece Masalları kitabının yazarı Antoine Galland kimdir? İşte Binbir Gece Masalları kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Antoine Galland

Çevirmen: Ferid Namık Hansoy

Orijinal Adı: Les Mille Et Une Nuits

Yayın Evi: İş Bankası Kültür Yayınları

İSBN: 9786053320531

Sayfa Sayısı: 192


Binbir Gece Masalları Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

“Kışla yaz arasında ziyaret için gelen benim. Ama ziyaretim gece ışıklarının görünümü kadar kısadır. Ay ışığının toprağa düşüşü kadar kısadır. Çiçek açışımın kısa süresinden yararlanmak için acele edin ve hatırlayın ki, zaman keskin bir kılıçtır. Uzun süre beni elinde tutmayı düşünen yanılmaktadır. Ben bülbülün aşık olduğu gülüm.”

Yüzyıllar süresince, Çin’den Kuzey Afrika’ya uzanan ve Çin, Çin Hindi, Hindistan, ‹ran, Irak, Türkiye, Suriye ve Mısır’ı kapsayan bir alanda anlatılan Binbir Gece Masalları, ilk kez Antoine Galland tarafınca düzenlenip Fransızcaya çevrilerek (1704-17, 12 cilt) dünyaya tanıtıldı. Dünyalar güzeli Şehrazad’ın geceler süresince Sultan Şehriyar’a anlattığı masallar varlıklı içinde ne olduğu, kurgusundaki ustalık ve fantastik motiflerin bolluğu ile küçüklerin olmasıyla birlikte büyüklerin de ilgisini çekmektedir.

(Tanıtım Bülteninden)


Binbir Gece Masalları Alıntıları – Sözleri

 • “hâlâ umut edebilir miyim? Yoksa ümitsizlikten ölmeli miyim?”
 • Bir güzelliğin hakkını vermede kullanılan birkaç sözcük, güzelliğin bizzat kendisiyle aynı etkiyi yaratmaz.
 • “Kışla yaz içinde ziyaret için gelen benim. Ama ziyaretim gece ışıklarının görünümü kadar kısadır. Çiçek açışımın kısa süresinden yararlanmak için acil edin ve hatırlayın ki, vakit keskin bir kılıçtır. Uzun süre beni elinde tutmayı düşünen yanılmaktadır. Ben bülbülün aşka düştüğü gülüm.”
 • “… bir kadının güzelliğini vurgulamak için hangi sözcükler kullanılırsa kullanılsın, bunlar asla güzelliğin kendisi kadar etkili olması imkansız.”
 • “Ey Allah’ım! Sen ki, kederde olanların âhını duyunca, derhal onlara desteğe ve onları
  kurtarmaya gelirsin. Beni şu hâlimde yalnız bırakma. Ben yalnız sana yalvarırım ve her iyiliği, yalnız
  senden beklerim. Beni tehlikeden koru ve beni düşmanımdan kurtar!” diyerek Hâlik’ına yalvarmaya
  başlamış.
 • Öldüreni öldürmek doğru iş değil mıdır midir?
 • Ey ruhum! Niye saçmalığa dalıyorsun ve kahroluyorsun? Kadere , kaygıya değmeyecek şeylerle zihnini ateşe atıyorsun! Ateşe yakınlaşmanın tutuşma tehlikesi getireceğini bilmiyor musun?
 • Ülkemi hiçbir üzüntü duymaksızın terk ediyorum.
 • Acele işe iyi değildir, ölçülü olmalısınız. Bir insan bir işi fazlaca acil halletmeye kalkışırsa, sonrasında fazlaca pişman olur.


Binbir Gece Masalları İncelemesi – Kişisel Yorumlar

Bir fazlaca esin alınacak öykü ve efsanelerin olduğu bir yaratı. Bu eserlerden bir çoğunu beyazperde perdesinde izledik aslına bakarsan. Ancak yaratı bir seyyahin gözleri ile bir yazarın düş gücü ile bir kazıbilimci ve sanat tarihcisinin balkonunda bir çocuğun sesinden yazılmış benzer biçimde olduğundan kıymetli bence… (Maya Bella Liy)

Kitap Kör Dilenci isminde kısa bir öykü ile başlıyor ve arkasından Alaaddin’in Sihirli Lambası’na geçiliyor. Haylaz bir çocuk olan Alaaddin’in güven etmiş olduğu biri tarafınca kötülüğe uğraması arkasından ise büyük bir nimete ulaşması, her şerrin ardında bir hayır gizlidir, sözünü getirdi aklıma. Keşke bizim de onunki benzer biçimde bir yüzüğümüz ya da büyülü lambamız olsaydı da hayatta bir şeyleri aniden değiştirebilmenin lezzetini birazcık hissedebilseydik. 🙂 Ama gene de emek verilerek elde edilmiş kazanımlar, lambadan çıkacak ne idiği belirsiz bir cinin hazır olarak sunduklarından daha kıymetli ve daha güzeldir. (Mesut İlkay Yanık)

Binbir Gece Masalları: Hani o fazlaca bildiğimiz masallar varya Sinbad, Kırk haramiler , Alaaddin’in büyülü lambası işte bu masallarının hepsi bir binbir gece masalı. 29 yaşındayım ve bilmiyordum. İş çocuk klasikleri serisinden okudum şu sebeple birbinbir gece masalları aslına bakarsak 2 ciltlik kitap serisi ve rivayete nazaran “ kitabı tamamlayan ölüyormuş yada tamamlamıyormuş “ (emine beyaztas)


Binbir Gece Masalları PDF indirme linki var mı?


Antoine Galland – Binbir Gece Masalları kitabı için internette en fazlaca meydana getirilen aramalardan birisi de Binbir Gece Masalları PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan bir çok kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Antoine Galland Kimdir?

Antoine Galland (4 Nisan, 1646 – 17 Şubat, 1715) Fransız şarkiyatçı ve arkeologtur.Bin Bir Gece Masallarını Avrupa’da ilk çeviren kişidir. Fransızcada: Les mille et une nuits adını vermiştir. 1704 ila 1717 içinde on iki ciltte çıkmış, Avrupa edebiyatına İslam dünyasının tesirini ilerletmiştir.Galland Rollot, Picardy’de dünyaya gelmiştir. Yunanca ve Latince öğrenmiştir. 1670’te İstanbul’daki Fransız elçiliğinde vazife almıştır.1673’te Suriye civarına gezilerde bulunmuş, zamanı evrak ve anıtlara tanık olmuştur. Fransız Doğu Hindistan Şirketi’nin Osmanlı Devleti’nin Arap bölgelerindeki işlerine destek olmuş, Türkçe, Farsça ve Arapça öğrenmiştir.Paroles remarquables, bons mots et maximes des orientaux, De l’origine et du progrès du café, *Contes et fables indiennes de Bidpai et de Lokrnan, Histoire générale des empereurs Turcs(Genel Türk Tarihi) adlı mühim yayınların sahibidir.


Antoine Galland Kitapları – Eserleri

 • Binbir Gece Masalları
 • İzmir Gezisi


Antoine Galland Alıntıları – Sözleri

 • Ey ruhum! Niye saçmalığa dalıyorsun ve kahroluyorsun? Kadere , kaygıya değmeyecek şeylerle zihnini ateşe atıyorsun! Ateşe yakınlaşmanın tutuşma tehlikesi getireceğini bilmiyor musun? (Binbir Gece Masalları)
 • Bir güzelliğin hakkını vermede kullanılan birkaç sözcük, güzelliğin bizzat kendisiyle aynı etkiyi yaratmaz. (Binbir Gece Masalları)
 • Öldüreni öldürmek doğru iş değil mıdır midir? (Binbir Gece Masalları)
 • “hâlâ umut edebilir miyim? Yoksa ümitsizlikten ölmeli miyim?” (Binbir Gece Masalları)
 • “… bir kadının güzelliğini vurgulamak için hangi sözcükler kullanılırsa kullanılsın, bunlar asla güzelliğin kendisi kadar etkili olması imkansız.” (Binbir Gece Masalları)
 • Acele işe iyi değildir, ölçülü olmalısınız. Bir insan bir işi fazlaca acil halletmeye kalkışırsa, sonrasında fazlaca pişman olur. (Binbir Gece Masalları)
 • “Ey Allah’ım! Sen ki, kederde olanların âhını duyunca, derhal onlara desteğe ve onları
  kurtarmaya gelirsin. Beni şu hâlimde yalnız bırakma. Ben yalnız sana yalvarırım ve her iyiliği, yalnız
  senden beklerim. Beni tehlikeden koru ve beni düşmanımdan kurtar!” diyerek Hâlik’ına yalvarmaya
  başlamış. (Binbir Gece Masalları)
 • “Kışla yaz içinde ziyaret için gelen benim. Ama ziyaretim gece ışıklarının görünümü kadar kısadır. Çiçek açışımın kısa süresinden yararlanmak için acil edin ve hatırlayın ki, vakit keskin bir kılıçtır. Uzun süre beni elinde tutmayı düşünen yanılmaktadır. Ben bülbülün aşka düştüğü gülüm.” (Binbir Gece Masalları)
 • Ülkemi hiçbir üzüntü duymaksızın terk ediyorum. (Binbir Gece Masalları)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle[

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
düşmeyen takipçi satın al tiktok takipçi satın al Instagram takipçi hilesi instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al
viagra meritking meritroyalbet bahsine giriş madridbet yeni giriş paralı tombala siteleri